01.01.2024

Hra Podívej se na / Look at that

“Podívej se na” je jednou z nejklasičtějších her pro reaktivní psy. Odměňujeme psa jen za to, že se na jiného psa podívá. Tím mu vysvětlujeme, že není zapotřebí situaci eskalovat, a potvrzujeme mu pouhé koukání jako správné chování. Hra se řadí mezi tzv. pattern games od úžasné trenérky Leslie McDevitt.

Jak probíhá trénink

Trénink je víceméně velmi jednoduchý, má dva stupně.

1. stupeň

Přicházíme do situace, kde vidíme, že náš pes začíná koukat na jiného psa. Dá se ale použít pro jakoukoliv situaci, která psa zneklidňuje, nejen kontakt s jinými psy. Takže pes se podívá, okamžitě říkám marker, pes se na mě otáčí, odměňuji směrem od do boku od druhého psa.

Pokud se po zaznění markeru náš pes neotočí, znamená to jednu ze dvou věcí. Jsme moc blízko, nebo nám ještě nefunguje marker. Pokud nám nefunguje marker, musíme ho mimo tuto situaci více nabít. Tedy říct dané slovo, pro mě typicky “šik”, dát jídlo. Šik, jídlo, šik, jídlo, šik, jídlo… Pokud jsme moc blízko, musíme jít dál. Takhle jednoduché to je.

To je první stupeň, odměňujeme pouze pohled na psa.

2. stupeň

Druhým stupněm je, že se pes podívá na cizího psa, pak se zvládne podívat na nás a pak teprve zazní marker a pes dostává odměnu. Už nám tedy svým pohledem jen dává vědět, hele, támhle je pes.

Pro tuto hru je velmi typické, že se během jedné situace mohou hodit oba stupně. První dva markery přijdou jen za pohled, pak zkusím o vteřinku déle počkat, jestli pes nezvládne stupeň dva. Pokud se třeba ale cizí pes trochu přiblíží, přeskočím zase na stupeň jedna.

Tímto způsobem chceme zkrmit klidně deset pamlsků za jednu situaci, s tím, že stupně jedna a dva se budou střídat podle stavu mého psa, cizího psa, energie, se kterou druhý pes kouká, bariér, které situaci ulehčují atd. Takových faktorů jsou stovky a každá situace je proto jiná.

Slovní povel (Koukej!)

Pokud chceme trénovat to, aby nám chování fungovalo na slovní povel, já používám “koukej”, sama Leslie radí použít u toho odložení na dece. Mám odloženého psa na dece, asistent pohne pár metrů od nás nějakým předmětem, pes se na předmět podívá, říkám marker, odměňuji. Deka pomáhá v tom, aby pes chápal, že za předmětem nemá běhat. Po určitém množství pokusů jen předřadíme slovní povel.

Takže říkám “koukej” a ukazuji směrem na předmět, pokud se pes podívá, říkám marker, odměňuji. Pokud by se pes rovnou po našem povelu a gestu nepodíval, asistent pohne předmětem, pes se podívá, říkám marker, odměňuji.

Mít tuto hru pod slovním povelem se může hodit v situacích, kdy uvidíme cizího psa dříve než náš pes a můžeme mu ho tak dostatečně včas (čtěte: než bude vyhrocenej), ukázat, začít hrát “Look at that” a vstoupit tak do situace se psem pod kontrolou, což je vždy naším cílem.

Look at that, zkráceně LAT, česky Podívej se na, pro mě povelem nejčastěji “koukej”, je jedna z klíčových her, kterou byste svého reaktivce měli naučit.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(8 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

21.02.2024

Odložení

Říkáte si, co má odložení společného s agility? Noooo, za 22 let praxe trénování agility vám makat na odložení vřele doporučuji. Usnadní vám to mnoho věcí! Jak trénink agility nebo závodění, tak fungování v běžném životě. K čemu hodí? Nebudete spadat do kolonky „mám psa, který v blízkosti parkuru jen řve a řve a řve […]

přečíst článek
20.02.2024

#50 MVDr. Michaela Riedlová: První pomoc pro psy, aneb co mít v psí lékárničce

V dnešní 50. epizodě si budeme povídat s veterinářkou Michaelou Riedlovou o první pomoci pro psy. 🩺Dozvíte se třeba, co jsou nejčastější úrazy, na co si dávat pozor nejen při procházce, proč nedávat psovi běžné léky na bolest nebo co by měla obsahovat psí lékárnička. 👉 Budeme moc rádi, když tuhle epizodu plnou hodnotných tipů […]

přečíst článek
19.02.2024

Hra: hledání pamlsků

Psi mají přirozenou potřebu využívat svůj čich. Jistě jste si už všimli, že na procházce tento smysl psi využívají nejvíce, dokonce víc než zrak. Pokud chcete psa trochu unavit a udělat z procházky neobyčejnou zábavu, zkuste si se psem zahrát hru na hledání pamlsků nebo hračky. Proč je hledání pamlsků super? Jak často hrát? Klidně […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.