25.12.2023

Dovolte psům čichat

Určitě jste si všimli, že váš pes miluje čuchání. Když vyjdete ven, jeho čumák už je přilepený k zemi. Procházka se pak může zdát jako nekonečné zastavování na každém rohu, u každého patníku a sloupku. Ale je to opravdu zbytečné zdržování, jak se někomu může zdát? 

Jak důležitý je pro psa čich?

Psí čich je opravdu mimořádný. Oproti tomu lidskému je deseti až sto tisíci násobně silnější. Psi dokážou detekovat drogy nebo výbušniny, dohledat ztracené osoby, oběti v sutinách nebo upozornit na blížící se záchvat epilepsie. Určitě jste slyšeli o excelentním čichu služebních psů. Možná si ale neuvědomujete, že čichové super-schopnosti má každý pes, i ten váš. 

Proč můj pes neustále čuchá?

Při očichávání terénu pes prověřuje nejrůznější pachy. Ty mu umožní identifikovat, kdo na místě byl, kdo se přibližuje, co může najít v okolí. Místa označená močí od jiných psů jsou obzvláště důležitá. Poskytují informace o pohlaví, věku, zdravotním stavu i emočním rozpoložení druhých jedinců.  Všechny získané informace jsou pro psa klíčové, aby mohl činit rozhodnutí. Už chápete, proč váš pes někdy očicháním místa tráví věčnost? Pro něj čichání není zbytečné zdržování. Je to forma komunikace a sběru informací. 

K čemu je dobré čichání u psů?

Čichání může být pro psy výbornou příležitostí, jak vyplavit stres, uklidnit se a příjemně se unavit. Při venčení ale majitelé často dělají chybu. Předpokládají, že nejlépe psa utahá rychlá chůze a vyběhání s jinými psy nebo hračkou. Taková procházka nebývá pro psa nijak zajímavá. Ba naopak. Činnosti s vysokou energetickou hodnotou mohou být pro hodně psů příliš stimulující a stresující. 

Jak unavit psa (pomocí čichání)

K unavení psa opravdu nemusíte nachodit kilometry navíc, ani donekonečna házet hračky. Stačí zpomalit. Zařaďte „volné čichací části“ do všech procházek. Na zajímavých nebo klidnějších místech zvolněte. Nechte psa pohybovat se mírnějším tempem. Přepněte ho na delší vodítko. Pokud zastaví, aby si něco očichal, dovolte mu to. Dejte psovi prostor k důkladnému prozkoumání okolí. Tím mu nabídnete mnohem pestřejší zážitek a více mentální stimulace. Navíc získáte čas k pozorování vašeho psa. Střídejte s úseky, kdy po psovi chcete pozornost a jde vedle vás. Uvidíte, že z takových procházek se pes bude vracet příjemně unavený.

Když pes dostane možnost volně čichat během procházky, naplňuje tak svou přirozenou potřebu prozkoumávat. Rozvíjí svoje instinkty. Sbírá informace z okolí. Stimuluje mozek. Příjemně se unaví a hlavně, má radost. A kdo by nechtěl mít unaveného a šťastného psa…  

Jak říká Dr. Alexandra Horowitz: „Nechte psy čichat, díky tomu vidí svět.“

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(39 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.