12.02.2024

Co když si nebere pamlsky?

Stává se vám, že si váš pes přestává brát pamlsky? S velkou pravděpodobností je to jedním ze dvou důvodů; máte pamlsky, které nechce, nebo je moc ve stresu.

Pamlsky nejsou vždycky odměna

O tom, co je odměna a co trest, rozhoduje zvíře. Pokud tedy něco za odměnu nepovažuje, i přesto, že my ano, nemůžeme to jako odměnu používat. To je jen trochu složitěji popsané, že když psovi nechutná piškot, tak s ním nemůžeme odměňovat. No, kdo by to řekl.

Každopádně v tu chvíli sahejte po jiném pamlsku, občas zabere zkrátka masovější pamlsek, občas párek, sýr. Super variantou jsou také tekutější pamlsky typu paštika v tubě.

Jsou také pejsci, kteří potřebují odměnu například hračkou, sociálním kontaktem nebo odměnou z prostředí. Často jde třeba o štěňata. To už je ale zase jiné téma, jak volit správný druh odměny. Nás teď zajímá konkrétní situace, kdy si jinak žravý pes přestává odměny brát.

Co může psa stresovat?

Druhou, pravděpodobně častější možností, proč si pes nebere pamlsek, je příliš vysoký stres. Typicky je takový stres spojený s prostorem, ve kterém se v danou chvíli pohybujete. To znamená, že jsme v moc těžké situaci. Moc blízko jinému psovi, moc blízko kolejím, ze kterých jde divný zvuk, mezi moc psy v psím parku atd. Kritéria dané situace jsou zkrátka přestřelená. Co s tím?

Snižte kritéria, tedy velmi často, jděte dál. Nic dobrého v takové situaci totiž nenatrénujete. Je vždy zapotřebí trénovat pod hladinou stresu, nad kterou již není organismus schopný přijímat potravu.

Jak se vyhnout stresové situaci

Příkladem takové situace může být i pes, který se bojí lidí, a někdo mu nabízí párek z ruky. Tam si ho nevezme, protože taková blízkost k člověku na něj vytváří moc silný tlak. Pokud člověk ten párek ale hodí pár metrů od sebe, pes si ho vezme.

Mimochodem se jedná o jeden z důležitých principů, jak se seznamovat s ostýchavým psem. Vždycky párek odhazuji, nenabízím ho z ruky. Protože i kdybych psa k sobě nalákal a párek by si vzal, vystavuji svou ruku docela do nebezpečí. I přesto, že si pes párek vezme, může hned potom kousnout, protože zmizí vidina párku a zjistí, že je najednou moc blízko k nám. Mimo to, že to pravděpodobně bude méně efektivní způsob tréninku.

Ale zpět k situacím reaktivity pes na psa. Pokud si pes nebere odměnu a jedná se o odměnu vysoké hodnoty, víte, že potřebujete jít dál a trénovat tam, kde si odměnu bude schopný vzít. Velmi jednoduchý princip, ale velmi důležitý!

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(5 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

15.05.2024

Proč se kočky perou po příchodu z veteriny?

Už se vám to také stalo? Máte doma sehranou kočičí partu, ale jedna kočka musí na veterinu na nějaký zákrok, třeba trhání zubů. Ale potom, co vysílenou, ještě zblblou kočku po zákroku přivezete domů, ostatní kočky na ní začnou vrčet, syčet a začnou na ní být zlé.  Vyměnili mi kočku? Myslím, že toto je věc, […]

přečíst článek
13.05.2024

Desenzitizace – Základní koncept (nejen) pozitivního tréninku

Pojem desenzitizace, do češtiny nejčastěji překládaný jako „znecitlivění“, není trenérům psů zcela neznámý. Nejčastěji jím myslíme snížení citlivosti zvířete na pro něj nepříjemné podněty, jako je například střelba, bouřka, vpich jehly při odběru krve nebo tlak kleštiček při stříhání drápků, nepříjemný terén, po kterém se pes pohybuje, případně lidé nebo ostatní psi, pokud z nich má […]

přečíst článek
08.05.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 4)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se liší dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. Pojďme […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.