25.03.2024

“Chytej” jako finta pro krizi

Chování “chytej” pro mě opravdu znamená jen “chytni pamlsek ze vzduchu“. Ptáte se, proč je to důležité? Protože vhodně zvolená forma podání pamlsku je někdy stejně důležitá jako odměna samotná.

Jak odměňovat palmskem?

Pokud pamlsek podám pomalu z ruky, snažím se tím přesměrovat co nejvíce pozornosti na sebe. U tahačů na vodítku zase rád pokládám pamlsek na zem lehce za svou patu. Pro spoustu pejsků je tento způsob nejklidnější formou odměny.

Pokud pamlsek akčně odhodím a pes ho sní ze země, může se u toho více rozdovádět. Někteří psi můžou mít problém se ze země přesměrovat zpátky na majitele.

Pokud pes pamlsek chytí ze vzduchu, je to také taková zábavnější forma odměny, na kterou se zároveň musí trošku více soustředit a také moc hezky přesměrovává pozornost na mě.

“Chytej” tedy může sloužit jako jedna z dovedností pro krizi. Stejně jako mark and move, podívej se na, hledej, hra 1, 2, 3 a podobné, které v této sérii pro reaktivce probíráme. 

Jak trénovat “chytej”

Trénink samotného chování je metodicky extrémně jednoduchý, řekneme “chytej” (nebo jakékoliv slovo, které si zvolíme) a hodíme pejskovi pamlsek před čumák. On ho chytne, tím se odmění. Žádná raketová věda. Ale jak jsme si popsali, chceme, aby pes tuhle schopnost měl. Mimochodem rozvíjíme tím samozřejmě motorické dovednosti psa a jakkoliv to pro některé pejsky může být totální samozřejmost, divili byste se, kolik psů tohle neumí. Regulérně si myslím, že polovina psů to moc nedává.

Jaký pamlsek použít?

Jako u každé dovednosti, kterou pak chceme používat v krizi, je zapotřebí trénovat předem. Netrénuje se v těžkých situacích, trénuje se předem! Je fajn si pro začátek vzít nějaké trošku větší pamlsky, než jaké běžně používáme.

Velmi se mi pro nácvik “chytej” osvědčily malé psí piškoty, jakkoliv je jinak moc nepoužívám. Jsou většinou podobně sladké, jako ty lidské. (Fakt, už jsem jich ochutnal hodně a rozdíl mezi lidskými a psími většinou není téměř žádný.)

Každopádně tím, že jsou větší, trochu lehčí a jsou dobře vidět, bývají pro trénink “chytej” moc fajn. Vezměte si jich do ruky 10, 20 a zkrátka házejte. Většině pejsků jde chytání nejlíp, když sedí a člověk hází těsně nad jejich čumák. Časem měníme směr, ze kterého házíme, rychlost, vzdálenost… No zkrátka je to stejné, jako když se my učíme házet třeba na koš. Spousta lidí u tohohle zjistí, že i jim se takový motorický trénink vlastně hodí.

“Chytej” je ultra jednoduché cvičení. To je právě ten důvod, proč pak dobře funguje v krizi.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.