15.04.2024

Bull teriéři a vztah k lidem

Možná jste zaslechli větu typu: ‚,s bull plemeny to je prostě jiné‘‘ nebo ‚,bullové jsou jiní‘‘. V čem jsou teriéři typu bull tedy rozdílní od ostatních psů? Rozhodně vztahem a láskou k člověku.

Socializace štěněte bull teriéra

Před pořízením bull teriéra se připravte se na to, že štěně bude milovat lidi a děti. Tak to prostě má drtivá většina. Může být zrovna vaše štěně ze začátku trochu odměřené vůči cizím lidem, ale rozhodně by se jich nemělo bát. O ranou socializaci by se měl postarat už chovatel, aby bylo štěně zvyklé na cizí lidi a nebálo se jich.

Jestliže vidíte od začátku u vašeho psa diskomfort, nespěchejte a netlačte na něj. Vyplatí se mu dát čas a zajistit jeho bezpečí. Vyberte mu k seznámení dobré kontakty a vždy situaci řiďte vy. Nenechávejte jen tak někoho hladit nebo sahat na vašeho psa, když vidíte, že mu to je nepříjemné. Drtivá většina psů ale lidi miluje. Možná s nimi budete dokonce ‚,válčit‘‘, aby za každým nelítali nebo netahali a nechtěli každého pozdravit.

Jak správně socializovat

Já samozřejmě nemám nic proti tomu, aby můj pes někoho pozdravil nebo naopak. Ale ať to má hlavu a patu. Když víte, že váš pes lidi a kontakt miluje, můžete to využívat jako odměnu za vhodné chování. Pokud vidíte, že chce někdo pozdravit vašeho psa, nebojte se celou situaci řídit a stopnout. Dotyčnému vysvětlete, že vašeho psa může pozdravit, ale až si ho zklidníte, získáte jeho pozornost a dáte mu volno. Jakmile podpoříte tahání, kňourání a vůbec celkovou rozrušenost vašeho psa, když půjde do kontaktu s člověkem, chování tím posílíte. A u dospělého jedince, který bude mít přes 20 kg, to člověk nechce.

Posilujte naopak klid, pozornost na vás nebo nějaký cvik z poslušnosti a za tyhle věci mu kontakt dopřejte. Můžete s tím pracovat jako s odměnou z prostředí, kterou psovi dáte po vašem svolení.

Skákání a co s ním

Připravte také lidi na to, že na ně s největší pravděpodobností může pes skákat. I když to mnoha lidem nevadí, vysvětlete jim, že jsou lidi, kterým to naopak vadí a že k nim třeba patříte i vy. U starších lidí a dětí to není ani moc bezpečné. Co může být nějakým způsobem roztomilé u štěněte, nebude u dospělého jedince přinejmenším vhodné.

Pokud to opravdu někomu nevadí, využijte toho. Jak začne pes skákat, poproste ho, aby stál nebo se postavil a v tu chvíli si nevšímal vašeho psa. Vysvětlete mu, že je pro štěně ze začátku třeba lepší, aby se spíš k němu hned člověk ohnul nebo si třeba přidřepnul a pes neměl hned tendence skákat a dožadovat se kontaktu nevhodným chováním.

Socializace na procházkách

Pro někoho může být na procházkách hrozně těžké pracovat od začátku hned na ignoraci a chtít po štěněti, aby si lidí nevšímal, když jdou proti němu třeba po chodníku. Někteří vám ty situace rozhodně neusnadní, když na štěně příjemně mluví, šišlají a dalšími způsoby oceňují jeho krásu. Ale když se na tyhle situace připravíte a svému psovi pomůžete, uvidíte, že výsledky se dostaví.

Nastavte si u práce na ignoraci bezpečnou vzdálenost, kde pes může ještě vnímat a ‚,nepřetáčí se‘‘. Tam můžete vlastně dělat cokoliv. Věnovat se poslušnosti, hrát hry na pozornost nebo se prostě jen přetahovat o hračku. Nebo rozházejte pamlsky do trávy a nechte psa všechny najít. Jedna z mála věcí, která vám nemusí moc fungovat, je třeba výdrž u nějakého cviku, cvičení sebekontroly a celkově klid. Pro tyhle ,,rakety‘‘ je totiž hrozně těžké vlastně nic nedělat a být v klidu.

Bude to lepší?

Jak štěně dospívá, situace se časem změní. Čím je pes starší, tím méně lidí ho chce zdravit. Takže když během štěněcího období přistupujete k socializaci zodpovědně a ve většině případů zvládnete situace řídit, vyvine se to postupem času samo.

Z většiny obdivovatelů se stane někdo, kdo vašeho psa ignoruje, drží si od něj bezpečnou vzdálenost, přechází na druhý chodník, chytá děti za ruku, protože se ho třeba i bojí. Pro někoho smutná věc po tom, co se s tím malým prďolou chtěl mazlit skoro každý.

Samozřejmě je to i dost nepochopitelné pro to štěně. Když se na to podíváme, ale z toho úhlu, že nám vlastně ti lidé pomáhají, abychom ty situace lepé zvládali, není to tak hrozný. Snažte se v těchto situacích vyvarovat různých typů zákazů, tvrdých korekcí a trestů. Sice můžou krátkodobě fungovat ale do budoucna vám to situaci nevyřeší. Naopak nevhodným přístupem může člověk nadělat víc škody než užitku.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

22.05.2024

O tréninkových výčitkách

„Já to tomu psovi kazím!“ Tak tuhle „sebemrskačskou“ větu už jsem slyšel na táborech a praktických lekcích tolikrát, až na ní pomaličku začínám být alergický. Proč? Protože je to podle mého názoru jen zbytečná zátěž, která psovi nepomáhá a jeho člověku škodí. A také svědčí o nepochopení psího pohledu na svět kolem sebe. Lidé obviňují […]

přečíst článek
20.05.2024

Mark and move - trik pro reaktivce

Mark and move je finta od trenérky Grishy Stewart, mimochodem jedné z nejlepších trenérek na světě pro práci s reaktivci. Je autorkou metody BAT (behavior adjustment training). Té se občas v dobrém přezdívá “boring adjustment training”, tedy “nudný trénink pro úpravu chování”, protože její velká část je o tom, aby reaktivní pes viděl psa na […]

přečíst článek
15.05.2024

Proč se kočky perou po příchodu z veteriny?

Už se vám to také stalo? Máte doma sehranou kočičí partu, ale jedna kočka musí na veterinu na nějaký zákrok, třeba trhání zubů. Ale potom, co vysílenou, ještě zblblou kočku po zákroku přivezete domů, ostatní kočky na ní začnou vrčet, syčet a začnou na ní být zlé.  Vyměnili mi kočku? Myslím, že toto je věc, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.