Možná jste zaslechli větu typu: ‚,s bull plemeny to je prostě jiné‘‘ nebo ‚,bullové jsou jiní‘‘. V čem jsou teriéři typu bull tedy rozdílní od ostatních psů? Rozhodně vztahem a láskou k člověku.
Socializace štěněte bull teriéra
Před pořízením bull teriéra se připravte se na to, že štěně bude milovat lidi a děti. Tak to prostě má drtivá většina. Může být zrovna vaše štěně ze začátku trochu odměřené vůči cizím lidem, ale rozhodně by se jich nemělo bát. O ranou socializaci by se měl postarat už chovatel, aby bylo štěně zvyklé na cizí lidi a nebálo se jich.
Jestliže vidíte od začátku u vašeho psa diskomfort, nespěchejte a netlačte na něj. Vyplatí se mu dát čas a zajistit jeho bezpečí. Vyberte mu k seznámení dobré kontakty a vždy situaci řiďte vy. Nenechávejte jen tak někoho hladit nebo sahat na vašeho psa, když vidíte, že mu to je nepříjemné. Drtivá většina psů ale lidi miluje. Možná s nimi budete dokonce ‚,válčit‘‘, aby za každým nelítali nebo netahali a nechtěli každého pozdravit.
Jak správně socializovat
Já samozřejmě nemám nic proti tomu, aby můj pes někoho pozdravil nebo naopak. Ale ať to má hlavu a patu. Když víte, že váš pes lidi a kontakt miluje, můžete to využívat jako odměnu za vhodné chování. Pokud vidíte, že chce někdo pozdravit vašeho psa, nebojte se celou situaci řídit a stopnout. Dotyčnému vysvětlete, že vašeho psa může pozdravit, ale až si ho zklidníte, získáte jeho pozornost a dáte mu volno. Jakmile podpoříte tahání, kňourání a vůbec celkovou rozrušenost vašeho psa, když půjde do kontaktu s člověkem, chování tím posílíte. A u dospělého jedince, který bude mít přes 20 kg, to člověk nechce.
Posilujte naopak klid, pozornost na vás nebo nějaký cvik z poslušnosti a za tyhle věci mu kontakt dopřejte. Můžete s tím pracovat jako s odměnou z prostředí, kterou psovi dáte po vašem svolení.
Skákání a co s ním
Připravte také lidi na to, že na ně s největší pravděpodobností může pes skákat. I když to mnoha lidem nevadí, vysvětlete jim, že jsou lidi, kterým to naopak vadí a že k nim třeba patříte i vy. U starších lidí a dětí to není ani moc bezpečné. Co může být nějakým způsobem roztomilé u štěněte, nebude u dospělého jedince přinejmenším vhodné.
Pokud to opravdu někomu nevadí, využijte toho. Jak začne pes skákat, poproste ho, aby stál nebo se postavil a v tu chvíli si nevšímal vašeho psa. Vysvětlete mu, že je pro štěně ze začátku třeba lepší, aby se spíš k němu hned člověk ohnul nebo si třeba přidřepnul a pes neměl hned tendence skákat a dožadovat se kontaktu nevhodným chováním.
Socializace na procházkách
Pro někoho může být na procházkách hrozně těžké pracovat od začátku hned na ignoraci a chtít po štěněti, aby si lidí nevšímal, když jdou proti němu třeba po chodníku. Někteří vám ty situace rozhodně neusnadní, když na štěně příjemně mluví, šišlají a dalšími způsoby oceňují jeho krásu. Ale když se na tyhle situace připravíte a svému psovi pomůžete, uvidíte, že výsledky se dostaví.
Nastavte si u práce na ignoraci bezpečnou vzdálenost, kde pes může ještě vnímat a ‚,nepřetáčí se‘‘. Tam můžete vlastně dělat cokoliv. Věnovat se poslušnosti, hrát hry na pozornost nebo se prostě jen přetahovat o hračku. Nebo rozházejte pamlsky do trávy a nechte psa všechny najít. Jedna z mála věcí, která vám nemusí moc fungovat, je třeba výdrž u nějakého cviku, cvičení sebekontroly a celkově klid. Pro tyhle ,,rakety‘‘ je totiž hrozně těžké vlastně nic nedělat a být v klidu.
Bude to lepší?
Jak štěně dospívá, situace se časem změní. Čím je pes starší, tím méně lidí ho chce zdravit. Takže když během štěněcího období přistupujete k socializaci zodpovědně a ve většině případů zvládnete situace řídit, vyvine se to postupem času samo.
Z většiny obdivovatelů se stane někdo, kdo vašeho psa ignoruje, drží si od něj bezpečnou vzdálenost, přechází na druhý chodník, chytá děti za ruku, protože se ho třeba i bojí. Pro někoho smutná věc po tom, co se s tím malým prďolou chtěl mazlit skoro každý.
Samozřejmě je to i dost nepochopitelné pro to štěně. Když se na to podíváme, ale z toho úhlu, že nám vlastně ti lidé pomáhají, abychom ty situace lepé zvládali, není to tak hrozný. Snažte se v těchto situacích vyvarovat různých typů zákazů, tvrdých korekcí a trestů. Sice můžou krátkodobě fungovat ale do budoucna vám to situaci nevyřeší. Naopak nevhodným přístupem může člověk nadělat víc škody než užitku.