03.01.2024

Bull plemena – vše, co potřebujete vědět

Abychom pochopili současnou povahu teriérů typu bull a řešili případné problémy správně, musíme znát a respektovat jejich historii. Byli šlechtěni buď pro zápas psa proti psu, nebo proti jinému zvířeti. Proto se můžeme setkat i s označením bojová plemena. Je to korektní?

Krutá historie bull plemen

Když mluvíme o psích zápasech, nejde vůbec o dávnou historii, ale o 19. století. Tehdy začali lidé křížit buldoky s teriéry. V historii byli tito psi oslavováni a respektováni za to, jakým způsobem dominovali nad svými protivníky. Sváděli mezi sebou někdy i hodinové boje s danými pravidly, rozhodčím a diváckou kulisou. Šlo o velkou prestiž, respekt a peníze.

Vlastnosti bull plemen

Nejdůležitějšími vlastnostmi těchto psů byly bezpochyby bojovnost a láska k člověku. Bojovnost byla v podstatě o tom nepoddat se i v těch chvílích, kdy jste sraženi k zemi a dostáváte na frak. Je to prostě v nich dominovat nad tím druhým a nepoddat se mu za jakýchkoliv podmínek. I do chovu byli vybíráni ti nejlepší a nejbojovnější zápasníci. Historie bull plemen je krutá a plná krve, ale je důležité ji respektovat a porozumět jí.

Dají se dnes jejich vlastnosti využít?

Doba se změnila, psí zápasy se staly ilegálními, ale pořád tu máme psy, kteří chtějí „pracovat“. Dnes jen těžko bude někdo oslavován za výkon, co podal jeho pes v potyčce na ulici, když na něj zavrčel cizí pes. Normální člověk prostě nechce, aby se jeho pes řítil z konfliktu do konfliktu a chtěl vítězit. Většina lidí chce psa nekonfliktního, se kterým bude moct chodit na volno bez vodítka.

Tihle psi jsou ale jiní. Často se dostávají do konfliktů s ostatními a někteří je dokonce vyhledávají. Pokud tyhle šarvátky neutnete a necháte je to tak říkajíc “vyříkat”, může to končit s četnými zraněními nebo i smrtí. Tahle strategie u teriérů typu bull nikdy fungovat nebude, když proti sobě budou mít psa, který jim neustoupí.

Jak porozumět bullům

Kdo teriéry typu bull nechápe, může tyto psy označovat za reaktivní vůči psům jako takzvané reaktivce, ale u nich jde jen o přirozené chování. Mnoho majitelů těchto plemen v dnešní době totiž zaskočí, když se z toho dobře motivovatelného štěněte, které si sice trochu drsněji hraje s ostatními, ale jinak je normální, stává puberťák a dospívá.

Nemám to slovo dominance rád, ale u těchto plemen je rozhodně na místě. V době okolo roku až dvou se totiž začíná projevovat přirozený pud a i přes dobrou socializaci se tito psi chovají dominantně vůči ostatním.

Tím ale nechci vůbec říct, že je socializace zbytečná. Díky socializaci a vhodným kontaktům budete schopni situace lépe zvládat, váš pes bude umět ignorovat ostatní na menší vzdálenost nebo si najde třeba i nějaké psí kamarády. Nebude sice snášet všechny a všechno, ale aspoň ve všech neuvidí potenciální soupeře.

Po zlém to nezkoušejte

V období dospívání mnoho majitelů ve snaze s tímto problémem něco dělat sáhne ke korekcím, trestům a hrubému zacházení. Jsou to sice odolní psi milující člověka, ale tímto zacházením se mnohdy nadělá víc škody než užitku. Hrubé zacházení a používání neadekvátních trestů pak může hlavně u kříženců bez průkazu původu a nevyrovnaných jedinců zapříčinit útok na svého majitele nebo na cizího člověka. Můžete tímto nevhodným zacházením psa zlomit, ale budete mít vedle sebe psa bez jiskry nebo docílíte toho, že se z vašeho psa stane nevyrovnaný uzlíček nervů.

Pro koho se hodí bull plemeno?

Pravdou je, že tihle psi nejsou pro každého. Chcete se psem chodit na volno mezi ostatní psy? Přáli byste si, aby si s většinou z nich hrál? Pořizujete si ho jako ochránce a hlídače, který bude většinu času sám na zahradě? Rádi byste s ním provozovali nějaký psí sport, kde se nejspíš bude setkávat s větším počtem psů? Bydlíte v paneláku na sídlišti, kde se to psy jen hemží? Pak tenhle typ psa nemusí být zrovna pro vás.

Kdybychom se na to dívali z pohledu welfare zvířat a zákonu pěti svobod, mělo by mít zvíře možnost projevit své přirozené chování. Je to ale v dnešní době u teriérů typu bull vůbec možné? Lze jim to nějakým způsobem aspoň nahradit?

Aleš Jarotek

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

12.06.2024

Desenzitizace a odměny z prostředí

V minulém díle jsme zmínili problematiku desenzitizace v obecné rovině. Mluvili jsme o tom, že nejčastěji se v praxi desenzitizační techniky využívají ve spojitosti s přivykáním na nepříjemné podněty. Tato mince má ovšem ještě druhou stranu, o které se mluví mnohem méně. Přitom je úplně stejně zajímavá a důležitá. Pozitivka a odměny Možná jste někdy v minulosti zaslechli poučku: […]

přečíst článek
10.06.2024

Kočičí parťáci a proč není kámoš jako kámoš

Kočky jsou velmi tajuplná zvířata. Stejné je to i s jejich potřebou „kamarádění se“. Jsou šťastnější ve dvojici, nebo když má majitele jen pro sebe? Vystačí si kočka sama? Jak kočka funguje jako samostatná jednotka vs s kočičím parťákem? A kdy si pořídit druhou kočku? Na kočičí vztahy se podíváme v tomto článku. Od začátku jedináček? […]

přečíst článek
05.06.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 5)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat. Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.