28.01.2024

7 zajímavostí o psím čichu

Psí nos je klíčem do světa vůní, pachů, dobrodružství i komunikace. Proč si to myslím? Psí čich není jen pouhý smysl. Následující zajímavosti vám pomohou prozkoumat tento fascinující svět.

1. Nevídaná citlivost

Psi mají mnohem lepší čich než my lidé. To je poměrně známý fakt. Vědci odhadují, že psi mohou cítit až milionkrát lépe než člověk. Takto dobrý čich můžou lidé využít např. pro nosework, hledání výbušnin, drog nebo lidí pod lavinou.

Věděli jste ale, že ještě výjimečnější čich má slon? Údajně až dvakrát lepší než pes.

2. Psi vidí svět lépe skrz svůj nos

My lidé se spoléháme především na náš zrak. Trávíme více času interpretací vizuálních vjemů než olfaktorických informací. U psů je to přesně naopak. Mozek psa má obrovskou část věnovanou analýze pachů. Tato oblast je 40 x větší než u lidí

3. Komunikace nosem?

Pomocí čichu psi získávají informace o pohlaví jiných psů, o jejich naladění a zdravotním stavu, připravenosti k páření. Tato schopnost jim pomáhá v navazování sociálních vazeb. Mezi sebou komunikují například označkováním teritoria. Zanechávají zprávy, které si mohou „přečíst“ další psi. 

4. Psí čich jako kompas

Každá z nozder psího čenichu obsahuje otvory pro dýchání dovnitř a ven. Nozdry se také pohybují nezávisle na sobě. Psi jsou tak schopní zachytit řadu pachů z různých směrů, určit směr pachu a využít nos jako kompas.

5. Objevování nového a rozpoznávání osvědčeného

Psi mají zajímavý způsob, jak očichávat své okolí. Když začínají čichat, preferují pravou nosní dírku. Známé a nenápadné vůně, rádi přesunou na levou nosní dírku. Naopak u vůní, které jsou pro ně nepříjemné, výhružné nebo vzrušující, zůstávají v režimu pravé nosní dírky. Tato preference souvisí s tím, jak jsou v mozku zpracovávány informace: pravá hemisféra je zaměřena na nové podněty, zatímco levá hemisféra řídí reakce na dobře známé vjemy.

6. Psi rozeznají váš pach

Pes má obrovskou čichovou paměť. Dokáže rozpoznat a rozlišovat tisíce různých pachů. Každý člověk má svůj jedinečný pach. Ten umožňuje psům rozeznávat jednu osobu od druhé. Studie provedená na Emory University dokonce naznačuje, že známý lidský pach aktivuje část mozku spojenou s pozitivními očekáváními a odměnami.

7. Proč má pes vlhký čumák?

Jednoduše proto, aby psí nos nejlépe fungoval. Zvlhčování čichové sliznice je nesmírně funkční záležitost. Vlhko pomáhá efektivně zachytávat částice pachu. A psi nechtějí ztrácet důležité informace kvůli suchému nosu.

Schopnost psů vnímat svět skrze pachy je fascinující. Otevírá dveře k využití v praxi, k tréninkovým možnostem a také k vzájemnému vztahu. 

Lenka, Čuchej.cz

Zdroje:

Dr. Elizabeth Racine, https://www.carecredit.com/well-u/pet-care/how-well-can-your-dog-smell/

Ryan Llera, BSc, DVM; Lynn Buzhardt, DVM https://vcahospitals.com/know-your-pet/how-dogs-use-smell-to-perceive-the-world

Bc. Kateřina Michálková, Anatomie psího čumáku

Wikipedie

HERD (Hoedspruit Elephant Rehabilitation & Development) 

https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-sloni-maji-prekvapive-dobry-cich-dokonce-dvakrat-lepsi-nez-psi-236286

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.