28.01.2024

7 zajímavostí o psím čichu

Psí nos je klíčem do světa vůní, pachů, dobrodružství i komunikace. Proč si to myslím? Psí čich není jen pouhý smysl. Následující zajímavosti vám pomohou prozkoumat tento fascinující svět.

1. Nevídaná citlivost

Psi mají mnohem lepší čich než my lidé. To je poměrně známý fakt. Vědci odhadují, že psi mohou cítit až milionkrát lépe než člověk. Takto dobrý čich můžou lidé využít např. pro nosework, hledání výbušnin, drog nebo lidí pod lavinou.

Věděli jste ale, že ještě výjimečnější čich má slon? Údajně až dvakrát lepší než pes.

2. Psi vidí svět lépe skrz svůj nos

My lidé se spoléháme především na náš zrak. Trávíme více času interpretací vizuálních vjemů než olfaktorických informací. U psů je to přesně naopak. Mozek psa má obrovskou část věnovanou analýze pachů. Tato oblast je 40 x větší než u lidí

3. Komunikace nosem?

Pomocí čichu psi získávají informace o pohlaví jiných psů, o jejich naladění a zdravotním stavu, připravenosti k páření. Tato schopnost jim pomáhá v navazování sociálních vazeb. Mezi sebou komunikují například označkováním teritoria. Zanechávají zprávy, které si mohou „přečíst“ další psi. 

4. Psí čich jako kompas

Každá z nozder psího čenichu obsahuje otvory pro dýchání dovnitř a ven. Nozdry se také pohybují nezávisle na sobě. Psi jsou tak schopní zachytit řadu pachů z různých směrů, určit směr pachu a využít nos jako kompas.

5. Objevování nového a rozpoznávání osvědčeného

Psi mají zajímavý způsob, jak očichávat své okolí. Když začínají čichat, preferují pravou nosní dírku. Známé a nenápadné vůně, rádi přesunou na levou nosní dírku. Naopak u vůní, které jsou pro ně nepříjemné, výhružné nebo vzrušující, zůstávají v režimu pravé nosní dírky. Tato preference souvisí s tím, jak jsou v mozku zpracovávány informace: pravá hemisféra je zaměřena na nové podněty, zatímco levá hemisféra řídí reakce na dobře známé vjemy.

6. Psi rozeznají váš pach

Pes má obrovskou čichovou paměť. Dokáže rozpoznat a rozlišovat tisíce různých pachů. Každý člověk má svůj jedinečný pach. Ten umožňuje psům rozeznávat jednu osobu od druhé. Studie provedená na Emory University dokonce naznačuje, že známý lidský pach aktivuje část mozku spojenou s pozitivními očekáváními a odměnami.

7. Proč má pes vlhký čumák?

Jednoduše proto, aby psí nos nejlépe fungoval. Zvlhčování čichové sliznice je nesmírně funkční záležitost. Vlhko pomáhá efektivně zachytávat částice pachu. A psi nechtějí ztrácet důležité informace kvůli suchému nosu.

Schopnost psů vnímat svět skrze pachy je fascinující. Otevírá dveře k využití v praxi, k tréninkovým možnostem a také k vzájemnému vztahu. 

Lenka, Čuchej.cz

Zdroje:

Dr. Elizabeth Racine, https://www.carecredit.com/well-u/pet-care/how-well-can-your-dog-smell/

Ryan Llera, BSc, DVM; Lynn Buzhardt, DVM https://vcahospitals.com/know-your-pet/how-dogs-use-smell-to-perceive-the-world

Bc. Kateřina Michálková, Anatomie psího čumáku

Wikipedie

HERD (Hoedspruit Elephant Rehabilitation & Development) 

https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-sloni-maji-prekvapive-dobry-cich-dokonce-dvakrat-lepsi-nez-psi-236286

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

21.02.2024

Odložení

Říkáte si, co má odložení společného s agility? Noooo, za 22 let praxe trénování agility vám makat na odložení vřele doporučuji. Usnadní vám to mnoho věcí! Jak trénink agility nebo závodění, tak fungování v běžném životě. K čemu hodí? Nebudete spadat do kolonky „mám psa, který v blízkosti parkuru jen řve a řve a řve […]

přečíst článek
20.02.2024

#50 MVDr. Michaela Riedlová: První pomoc pro psy, aneb co mít v psí lékárničce

V dnešní 50. epizodě si budeme povídat s veterinářkou Michaelou Riedlovou o první pomoci pro psy. 🩺Dozvíte se třeba, co jsou nejčastější úrazy, na co si dávat pozor nejen při procházce, proč nedávat psovi běžné léky na bolest nebo co by měla obsahovat psí lékárnička. 👉 Budeme moc rádi, když tuhle epizodu plnou hodnotných tipů […]

přečíst článek
19.02.2024

Hra: hledání pamlsků

Psi mají přirozenou potřebu využívat svůj čich. Jistě jste si už všimli, že na procházce tento smysl psi využívají nejvíce, dokonce víc než zrak. Pokud chcete psa trochu unavit a udělat z procházky neobyčejnou zábavu, zkuste si se psem zahrát hru na hledání pamlsků nebo hračky. Proč je hledání pamlsků super? Jak často hrát? Klidně […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.