05.11.2023

Pes jako dárek od Ježíška

Čas Vánoc se blíží a nejedno dítě by pod stromeček chtělo roztomilé chlupaté štěňátko. A nejedno srdce rodičů by rádo pomohlo psí duši a darovalo jí na Vánoce nový domov. Na co si dát pozor, když chci darovat pejska k Vánocům? A je to vůbec dobrý nápad?

Štěňátko pod stromečkem

Samotné předání pejska nedělejte úplně ve svátečním stylu. Určitě ho nebalte do krabice ani na něj nevažte mašli. Pro čtyřnohého člena rodiny je taková situace krajně stresující, zkuste proto spíš na obou stranách mírnit emoce. 

Pečlivě vybrané plemeno

Než se rozhodnete pro pejska od Ježíška, pečlivě zvažte, jakého zvolit. K malým dětem se paradoxně štěňátko před přezubením nehodí, protože často děti vyděsí jeho ostré zoubky a můžou si vypěstovat do budoucna strach ze psů. Samozřejmě i takové situace můžete zvládnout, když si dáte pozor, a štěně může být super parťákem i pro malé dítě. Pokud hledáte konkrétní plemeno, neváhejte kontaktovat dané chovatele, kteří vám v mnohém při výběru poradí. Zjistěte si potřeby plemene, které jste si vybrali, a promyslete si, jestli bude nový pejsek k vašemu životnímu stylu dobrý parťák.

Pes bez PP je vždycky tak trochu sázka do loterie. To už raději vyrazte do útulku, hlavně si nechte pečlivě poradit. Psa s nejistou minulostí byste měli nejprve dobře poznat, než ho přivedete do nové rodiny.

Nepřeplňujte útulky

Ať už chcete parťáka do svého domu nebo pro vaše nejbližší, dobře se ujistěte, že je opravdu žádaným společníkem. Po Vánocích (a po Silvestru) zažívají totiž na útulky největší nápor – když si lidé uvědomí, že nový chlupáč úplně nezapadá do jejich představy o životě, že na něj nemají dost času, že je nad jejich síly a nezvládají ho vychovat. Když si pořídíte pejska,tvoříte závazek minimálně na 10 let. Život za mřížemi útulku nabízí sice základní potřeby, ale nenabízí rodinu. A když už ji chlupáčovi dáte, neberte mu ji. Zlomíte tím jeho křehkou psí víru v dobro světa. Jestli chcete udělat dobrý skutek, darujte domov opuštěnému parťákovi a už mu jej nechte.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

28.11.2023

#44 Ivana Votrubová: Fyzioterapie pro psy

Ivana Votrubová je veterinární fyzioterapeutka a majitelka rehabilitačního centra www.fyziopropsy.cz. Věděli jste, že fyzioterapie vůbec není jen pro profesionální sportovce? Jak ty lidské, tak ty zvířecí. Prospívá úplně každému; vám i vašemu pejskovi. Co fyzioterapie dokáže udělat nejen s jeho zdravím nebo fyzickou kondicí, ale taky s elánem, vám poví Ivana Votrubová v nové epizodě […]

přečíst článek
26.11.2023

Můj pes se na tréninku chová jinak než doma

Je to už skoro pravidlem na různých konzultacích, praktických lekcích a dokonce i na táborech: z čím větší dálky člověk přijede, aby se psem řešil jeho naprosto nevhodné chování, tím spíše se bude pes chovat naprosto vzorně. On to zrovna tady nepředvede, potvora!? Už tolikrát jsem slyšel věty jako: „Já sem jedu až ze Žiliny, abyste […]

přečíst článek
19.11.2023

Jak vyřešit agresivitu nebo strach z jiných psů?

Trénink není luxus. Je úplně stejně důležitý jako veterinární péče, správná výživa nebo dostatek pohybu. Pokud jste pejskař, nejspíš to pro vás není žádná novinka. Já bych se v tomto díle ale chtěl věnovat tématu, které je sice mnohem méně populární, ale za mě velmi důležité – a sice, jakou roli má trénink při práci s problémy, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.