Čas Vánoc se blíží a nejedno dítě by pod stromeček chtělo roztomilé chlupaté štěňátko. A nejedno srdce rodičů by rádo pomohlo psí duši a darovalo jí na Vánoce nový domov. Na co si dát pozor, když chci darovat pejska k Vánocům? A je to vůbec dobrý nápad?
Štěňátko pod stromečkem
Samotné předání pejska nedělejte úplně ve svátečním stylu. Určitě ho nebalte do krabice ani na něj nevažte mašli. Pro čtyřnohého člena rodiny je taková situace krajně stresující, zkuste proto spíš na obou stranách mírnit emoce.
Pečlivě vybrané plemeno
Než se rozhodnete pro pejska od Ježíška, pečlivě zvažte, jakého zvolit. K malým dětem se paradoxně štěňátko před přezubením nehodí, protože často děti vyděsí jeho ostré zoubky a můžou si vypěstovat do budoucna strach ze psů. Samozřejmě i takové situace můžete zvládnout, když si dáte pozor, a štěně může být super parťákem i pro malé dítě. Pokud hledáte konkrétní plemeno, neváhejte kontaktovat dané chovatele, kteří vám v mnohém při výběru poradí. Zjistěte si potřeby plemene, které jste si vybrali, a promyslete si, jestli bude nový pejsek k vašemu životnímu stylu dobrý parťák.
Pes bez PP je vždycky tak trochu sázka do loterie. To už raději vyrazte do útulku, hlavně si nechte pečlivě poradit. Psa s nejistou minulostí byste měli nejprve dobře poznat, než ho přivedete do nové rodiny.
Nepřeplňujte útulky
Ať už chcete parťáka do svého domu nebo pro vaše nejbližší, dobře se ujistěte, že je opravdu žádaným společníkem. Po Vánocích (a po Silvestru) zažívají totiž na útulky největší nápor – když si lidé uvědomí, že nový chlupáč úplně nezapadá do jejich představy o životě, že na něj nemají dost času, že je nad jejich síly a nezvládají ho vychovat. Když si pořídíte pejska,tvoříte závazek minimálně na 10 let. Život za mřížemi útulku nabízí sice základní potřeby, ale nenabízí rodinu. A když už ji chlupáčovi dáte, neberte mu ji. Zlomíte tím jeho křehkou psí víru v dobro světa. Jestli chcete udělat dobrý skutek, darujte domov opuštěnému parťákovi a už mu jej nechte.