05.11.2023

Pes jako dárek od Ježíška

Čas Vánoc se blíží a nejedno dítě by pod stromeček chtělo roztomilé chlupaté štěňátko. A nejedno srdce rodičů by rádo pomohlo psí duši a darovalo jí na Vánoce nový domov. Na co si dát pozor, když chci darovat pejska k Vánocům? A je to vůbec dobrý nápad?

Štěňátko pod stromečkem

Samotné předání pejska nedělejte úplně ve svátečním stylu. Určitě ho nebalte do krabice ani na něj nevažte mašli. Pro čtyřnohého člena rodiny je taková situace krajně stresující, zkuste proto spíš na obou stranách mírnit emoce. 

Pečlivě vybrané plemeno

Než se rozhodnete pro pejska od Ježíška, pečlivě zvažte, jakého zvolit. K malým dětem se paradoxně štěňátko před přezubením nehodí, protože často děti vyděsí jeho ostré zoubky a můžou si vypěstovat do budoucna strach ze psů. Samozřejmě i takové situace můžete zvládnout, když si dáte pozor, a štěně může být super parťákem i pro malé dítě. Pokud hledáte konkrétní plemeno, neváhejte kontaktovat dané chovatele, kteří vám v mnohém při výběru poradí. Zjistěte si potřeby plemene, které jste si vybrali, a promyslete si, jestli bude nový pejsek k vašemu životnímu stylu dobrý parťák.

Pes bez PP je vždycky tak trochu sázka do loterie. To už raději vyrazte do útulku, hlavně si nechte pečlivě poradit. Psa s nejistou minulostí byste měli nejprve dobře poznat, než ho přivedete do nové rodiny.

Nepřeplňujte útulky

Ať už chcete parťáka do svého domu nebo pro vaše nejbližší, dobře se ujistěte, že je opravdu žádaným společníkem. Po Vánocích (a po Silvestru) zažívají totiž na útulky největší nápor – když si lidé uvědomí, že nový chlupáč úplně nezapadá do jejich představy o životě, že na něj nemají dost času, že je nad jejich síly a nezvládají ho vychovat. Když si pořídíte pejska,tvoříte závazek minimálně na 10 let. Život za mřížemi útulku nabízí sice základní potřeby, ale nenabízí rodinu. A když už ji chlupáčovi dáte, neberte mu ji. Zlomíte tím jeho křehkou psí víru v dobro světa. Jestli chcete udělat dobrý skutek, darujte domov opuštěnému parťákovi a už mu jej nechte.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

22.05.2024

O tréninkových výčitkách

„Já to tomu psovi kazím!“ Tak tuhle „sebemrskačskou“ větu už jsem slyšel na táborech a praktických lekcích tolikrát, až na ní pomaličku začínám být alergický. Proč? Protože je to podle mého názoru jen zbytečná zátěž, která psovi nepomáhá a jeho člověku škodí. A také svědčí o nepochopení psího pohledu na svět kolem sebe. Lidé obviňují […]

přečíst článek
20.05.2024

Mark and move - trik pro reaktivce

Mark and move je finta od trenérky Grishy Stewart, mimochodem jedné z nejlepších trenérek na světě pro práci s reaktivci. Je autorkou metody BAT (behavior adjustment training). Té se občas v dobrém přezdívá “boring adjustment training”, tedy “nudný trénink pro úpravu chování”, protože její velká část je o tom, aby reaktivní pes viděl psa na […]

přečíst článek
15.05.2024

Proč se kočky perou po příchodu z veteriny?

Už se vám to také stalo? Máte doma sehranou kočičí partu, ale jedna kočka musí na veterinu na nějaký zákrok, třeba trhání zubů. Ale potom, co vysílenou, ještě zblblou kočku po zákroku přivezete domů, ostatní kočky na ní začnou vrčet, syčet a začnou na ní být zlé.  Vyměnili mi kočku? Myslím, že toto je věc, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.