26.11.2023

Můj pes se na tréninku chová jinak než doma

Je to už skoro pravidlem na různých konzultacích, praktických lekcích a dokonce i na táborech: z čím větší dálky člověk přijede, aby se psem řešil jeho naprosto nevhodné chování, tím spíše se bude pes chovat naprosto vzorně.

On to zrovna tady nepředvede, potvora!?

Už tolikrát jsem slyšel věty jako: „Já sem jedu až ze Žiliny, abyste mi s tou jeho neustálou agresí poradil, a on zrovna tady bude dělat svatouška!“ Nebo: „Tak to koukám, takového jsem ho snad ještě neviděl! Tak ale nevím, co tu budeme cvičit, když on se evidentně rozhodnul, že tady bude úplně v klidu.“

Na tréninku je to úplně jiný pes…

Tyhle situace často nastávají hned na začátku tréninkového procesu a většinou poté, co mi majitel psa dlouze a obšírně vyprávěl o jeho problémech. V jeho vyprávění bývá vykreslen strašný psí darebák a neurotik. Pak na plac ale nastoupí úplně normální zvíře, které ne a ne naplnit svou strašlivou pověst. Většinou jsou v takových chvílích lidé zklamaní. Taková dálka to sem byla, stálo to peníze a čas běží… A stále není na čem pracovat!

Jenže ono je na čem pracovat, i když to dotyčný nevidí. V tu chvíli, kdy místo ďábla přišel andílek, je dobré se zamyslet, co všechno je tady jinak. Pes s problémovým chováním není porouchané auto, které po bouračce dotáhneme do servisu a ono tam bude mít stále stejnou poruchu, jakou mělo na silnici.

Co stojí za jiným chováním psa?

„Poruchu psí duše“ má velmi často na svědomí prostředí, ve kterém se porucha odehrává. Nebo způsob zacházení s ním v okamžiku, kdy se „porucha děla“. A v neposlední řadě i to, jak moc se na něj jeho člověk v krizi soustředí a na co myslí. Pokud má někdo na vodítku psa, který pro své okolí představuje problém, pak obvykle myslí na ty nejčernější scénáře, reakce ostatních a veřejné odsouzení. Pokud spolu přijdou do bezpečného prostředí, kde je nikdo nesoudí a člověk se může beze stresu na svého psa soustředit, bývá to často i pro psa obrovská změna a úleva.

Samozřejmě to nemusí být jediný rozdíl. Může tu být změna práce vodítkem, jiná intonace hlasu, jiné tempo práce, správně použité povely…těch možností je mnoho. V každém případě není prohrou, že pes, jehož problém jste chtěli řešit, chová vzorně a problém nemá. Je to naopak krásný důkaz toho, že taková možnost existuje.

Tak z ní mějte radost a využijte ji ke studiu „co všechno jste se psem udělali jinak, že se to zrovna teď daří.“ Protože když si tuhle chvíli úspěchu zapamatujete, dokážete ji zopakovat i po návratu domů.

A o to přeci šlo, ne?

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

21.02.2024

Odložení

Říkáte si, co má odložení společného s agility? Noooo, za 22 let praxe trénování agility vám makat na odložení vřele doporučuji. Usnadní vám to mnoho věcí! Jak trénink agility nebo závodění, tak fungování v běžném životě. K čemu hodí? Nebudete spadat do kolonky „mám psa, který v blízkosti parkuru jen řve a řve a řve […]

přečíst článek
20.02.2024

#50 MVDr. Michaela Riedlová: První pomoc pro psy, aneb co mít v psí lékárničce

V dnešní 50. epizodě si budeme povídat s veterinářkou Michaelou Riedlovou o první pomoci pro psy. 🩺Dozvíte se třeba, co jsou nejčastější úrazy, na co si dávat pozor nejen při procházce, proč nedávat psovi běžné léky na bolest nebo co by měla obsahovat psí lékárnička. 👉 Budeme moc rádi, když tuhle epizodu plnou hodnotných tipů […]

přečíst článek
19.02.2024

Hra: hledání pamlsků

Psi mají přirozenou potřebu využívat svůj čich. Jistě jste si už všimli, že na procházce tento smysl psi využívají nejvíce, dokonce víc než zrak. Pokud chcete psa trochu unavit a udělat z procházky neobyčejnou zábavu, zkuste si se psem zahrát hru na hledání pamlsků nebo hračky. Proč je hledání pamlsků super? Jak často hrát? Klidně […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.