12.04.2022

Výlety se psem

S příchodem jara vás možná svrbí prsty a tlapky vyrazit za dobrodružstvím. Poradíme, na co nezapomenout a kde a jak si to pořádně užít.

Pozor na parazity

Než vyrazíte, kam vás srdce táhne, myslete na možná úskalí. S příchodem jara vylézají nemilovaná klíšťata, rojí se nepříjemný hmyz a šíří se invaze blech. Nepodceňte situaci, ať se z cest nevrátíte s nezvanými hosty. S dostatečným předstihem aplikujte psímu parťákovi spot-on za krk, tabletu nebo antiparazitický obojek. Hodit se může i repelent, třeba dotěrný kloš jelení dokáže v lesích nepříjemně poštípat a není snadné ho zahnat. Pozor ale, pokud plánujete cestu k vodě – ne všechny antiparazitní prostředkypo namočení srsti fungují. Psi s citlivou kůží také snadno u vody chytí kvasinky nebo bakterie, které znamenají veterináře a dlouhé dny úporného svědění a drbání. Volte raději v tekoucí, čisté vody, bez nánosů řas a bahna.

Na co nezapomenout

Ať už se rozhodnete vyrazit kamkoliv, určitě byste neměli zapomenout na láhev s vodou a misku, ze které může pes pít. Ne všude budete mít možnost sehnat psovi vodu jinak, myslete i na jeho pitný režim. Také vám nesmí chybět první pomoc, alespoň dezinfekce a  obvaz, či obinadlo. Nikdy nevíte, co se může stát. 

Kam psi můžou?

Máte sbaleno a nenapadá vás, kam psi mohou? Na internetu obvykle najdete, kde všude jsou čtyřnozí parťáci dovoleni. Extra zážitek nabízí třeba Pražská zoo (ale i některé další zoo v ČR). Váš pes potká nejen spoustu lidí, ale uvidí i nová zvířata. Je to skvělá socializační příležitost, sbalte si dostatek pamlsků a učte se lásce ke zvířatům. Sledujte však bedlivě psí řeč těla. Pokud není zvyklý, je to pro něj psychicky únavné. Zbytečně ho nepřepínejte, aby si výlet nespojil s negativní zkušeností. Korigujte množství zájemců o jeho podrbání a včas zavelte k návratu domů. 

Potrénujte sebevědomí

Možná už jste slyšeli, že chůze po nejrůznějších terénech a druzích povrchu pomáhá psovi upevňovat sebevědomí. Například různé lávky přes řeku nebo schody na rozhledny. Zkuste třeba Stezku Valaška či nejbližší rozhlednu ve vašem okolí. Pokud pes váhá, rozhodně ho nenuťte, ale pozitivně namotivujte hračkou nebo dobrotami, aby měl chuť vás následovat. Buďte ale připraveni otočit výlet na cestu domů, pokud se na to zrovna dnes váš parťák prostě nebude cítit. Netlačte na něj, aby ve vás neztratil důvěru a den ode dne bude sebevědomější a odvážnější k novým dobrodružstvím.

Pes v přírodě

Oblíbeným cílem pejskařů jsou hory, lesy, neporušená krajina, čerstvý vzduch. Ale také divoká zvěř, kvílející turisté a terénní překážky. Hledejte stezky a trasy, které váš pes fyzicky zvládne. A pouštějte ho z vodítka jen pokud ho máte perfektně vycvičeného. Můžete snadno potkat nesocializované psy, vyděšené lidi nebo děti plné energie, které nejsou k zastavení. A v některých chráněných oblastech nebo ročním období, kdy se rodí mláďata zvěři, nepouštějte psa raději vůbec. 

Jakou zvolit dopravu?

Kdo má vlastní auto, má vyhráno. Pokud je na něj pes zvyklý a nezvrací, můžete vyrazit jen tak za nosem. Dbejte na bezpečnost sebe i parťáka a buď mu vyhraďte v kufru pohodlné místo s přepážkou (aby se nedostal na zadní sedačky), nebo mu dopřejte soukromí přepravky či bezpečnost psích pásů připnutých k postroji. Například pro chvíle prudkého zabrzdění. 

A co když auto nemáte? Naši vlakoví dopravci jsou přepravě psů nakloněni v omezené míře. České dráhy umožňují ve 2. třídě přepravu psa s vlastní jízdenkou, která se odvíjí od ujetých kilometrů. Pokud se vejde do přepravky o maximálních rozměrech 90 x 60 cm, pojede zadarmo. Jinak musí být na krátkém vodítku a s náhubkem. Leo express umožňuje přepravu psů, kteří se vejdou do o něco menší přepravky a to zdarma. Větší psi do vlaku nesmějí. Stejně tak je to ve vlacích Regio Jet, kde pes v přepravce cestuje zdarma, přepravit můžete i většího psa na vodítku a s náhubkem, za poplatek 30 Kč. Vždy ale pouze ve 2. třídě.

Cestovat lze i autobusem, rovněž s náhubkem a na vodítku. Mějte jen na paměti, že je tam prostor značně omezený a při delší cestě to může být pro psa i pro spolucestující nepohodlné. Cestujte hromadnou dopravou pouze tehdy, pokud se po dobu jízdy vydrží váš parťák nevenčit. A abyste zamezili nudě a lumpačení z dlouhé chvíle, vezměte s sebou žvýkací hračky, aby mu cesta rychleji ubíhala.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(37 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

30.05.2023

4 způsoby jak v létě zchladit psa

Horké letní dny jsou nemilosrdnou realitou globálního oteplování. Každoročně s nimi bojují nejen mnozí lidé, ale i psi, a to i plemena na teplo jinak zvyklá. Jak vašeho chlupáče můžete bezpečně ochladit a udělat mu léto snesitelnější? Voda Ochlazení vodou je v létě prostě nejvíc! Dejte si ale pozor na to, jakou formou psa chladíte. […]

přečíst článek
23.05.2023

#34 Monika Březinová: Jak získat pozornost psa

Monika Březinová je trenérka psů, která se věnuje poslušnosti, ošetření se souhlasem a různým psím sportům (dogdacing, nosework, rally obedience). V rozhovoru jsme věnovali pozornost pozornosti. Dozvíte se jaké hry na pozornost využívá, jak ztěžovat v tréninku situace a jak teda tu psí pozornost získat. Zabrousíme i do přivolání a k základním hrám pro sebekontrolu […]

přečíst článek
16.05.2023

Jak často krmit štěně a čím?

S novým štěnětem v domácnosti se vždy vynoří spousta otázek, jak ho správně vést. Jediný univerzální recept na krmení asi neexistuje, ale můžete si vybrat to, co vyhovuje právě vám. Přečtěte si jak často krmit štěně a jaké jsou možnosti krmení. Změny přicházejí postupně Zpočátku krmte tím, na co bylo štěně zvyklé předtím. Ať už […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.