25.03.2021

Víte, co je pro vašeho psa největší odměnou?

Při slově odměna si nejčastěji představíme nějaký pamlsek, dobrůtku. Možností je ale daleko víc. Pojďme si tedy projít, co vše může být odměnou a proč je důležité vědět, co zrovna náš pes jako odměnu vnímá. Možná svého psa omylem místo odměňování dokonce trestáte.

Co je odměna, určuje trénované zvíře

Existují psí jedlíci, milovníci běhání, honiči balonků nebo ti, co pro pohlazení přinesou páníčkovi modré z nebe. Z toho vyplývá, že co je pro jednoho odměnou nejvyšší hodnoty, druhému pejskovi bude u ocasu (nebo kousek pod 🙂 ).  Vaším úkolem je v tréninku zjistit, jak to má zrovna ten váš. Co vše může být pro pejska odměnou:

  • Pamlsky
  • Hra s hračkou
  • Pohlazení
  • Podrbání
  • Hra s jiným psem
  • Okolnosti – např. možnost začmuchat, vyskočit z auta…

Co je trest, určuje také trénované zvíře

Tak jako je u psů individuální, co je pro ně odměna, je pro ně individuální i trest. Trest ve smyslu: “tohle se mi nelíbí, tohle nechci.” Příkladem za všechny je hlazení po hlavě. Spousta psů ho nemá ráda a páníčci je nevědomky trestají. Při přivolání se může například stát, že se pes začne zastavovat dále od majitele, aby k pohlazení nedošlo. Povel si tím tedy kazíme.

Pozorujte proto svého psa. Pokud např. při zmíněném hlazení začne vydávat konejšivé signály, bude mu hlazení nepříjemné a bude se pro psa jednat o trest.

Proč je důležité pracovat s odměnami

Vědomou prací s odměnami si v tréninku můžeme hodně pomoct. Jsou totiž chvíle, kdy je pro pejska jednoduché poslechnout, např. sedni doma, a stačí odměna s nízkou hodnotou. Naopak v náročnějších chvílích s obtížnějšími kritérii a rušivými vlivy vybráním lepší odměny můžeme pejska lépe motivovat ke splnění a potvrdit mu, že splnit povel mělo opravdu smysl a stálo mu to za to.

Vytvořte si seznam odměn

Napište si seznam všech možných odměn a u každé určete atraktivitu pro svého psa. Každý pes má jiné preference. Podle situace pak zvolíte, kterou odměnu používat. Využívejte různé odměny, aby nevznikl stereotyp.

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

24.04.2024

Hlazení jako cvičení

Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví.  Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, […]

přečíst článek
22.04.2024

Hra 1, 2, 3 pro reaktivní psy

Jedná se o další hru patřící mezi tzv. “pattern games”, tedy hry učící malý vzorec chování, od Leslie McDevitt. Tento typ her je velmi důležitý právě pro reaktivce. V čem hra spočívá? Naučíme v ní psa, že když řekneme 1, 2, 3, dostane potom pamlsek. To je všechno, takhle jednoduché to je. Je to stejné, […]

přečíst článek
17.04.2024

LRS – nejcitlivější způsob, jak se vypořádat s chybou v tréninku

Jako téma dnešního dílu jsem si vybral techniku, která není ve světě tréninku psů využívána příliš často, přesto mi ale připadá jako nesmírně zajímavá a inspirativní. Zkratka LRS znamená „Least Reinforcing Scenario“, trenérka Katka Lerlová tento termín před lety přeložila do češtiny jako „varianta minimálního posílení“. Než si ale vyložíme, jak samotná technika vypadá a […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.