29.10.2023

Co nikdy nedělat při výchově psa

Výcvik psa není vždycky procházka růžovým sadem. Ale dá se hodně zjednodušit, když se při výchově psavyvarujete základních chyb, kterých se dopustila spousta pejskařů před vámi. Neopakujte omyly, které vás mohou stát nervy, probdělé noci i důvěryhodný vztah s vaším parťákem. V tomhle článku si představíme pár mýtů, chyb a otázek, které vám pomůžou při tréninku psa .

Škubání vodítkem je super…?

Ne, není. Psovi tím poškozujete páteř i důvěru ve vás. Spíš než to, co nemá dělat, si zapamatuje, že se vám nedá věřit a že na vodítku v nestřeženém okamžiku přichází nepříjemný škub. Rozhodně tím z dlouhodobého hlediska nedosáhnete toho, pro co v první chvíli tuto metodu použijete. Takže za vodítko nikdy necukejte. NIKDY.

Já jsem tady alfa, aneb pes nesmí do postele

Doby, kdy lidé povalili své čivavy a kousali je do uší, aby si vynutili pozici alfa jsou snad už definitivně pryč. Nejsme přeci vlci. A ti to taky mimochodem nedělají. Když pustíte svého parťáka k sobě do postele, dáte mu najevo, že je součástí rodiny, plnohodnotným členem a že k vám patří. Možná tím posílíte to, že nebude venku tolik utíkat, nehledě na to, že podle výzkumu vědců tím zkvalitníte svůj spánek, kardiovaskulární systém i imunitu. Nehrajte si na alfy. 

Neházejte klacky do žita

Ano, klacky. Možná to vašeho parťáka baví a vypadá opravdu nadšeně, ale je to krajně nebezpečné. Když se mu v plné rychlosti klacek o něco vzpříčí a zapíchne třeba do hrudi, může být na místě mrtvý. Nebo si poškodí tlamu nebo jiné části těla. 

Co chce pes říct…?

Důležité pravidlo: naučte se řeč, kterou pes hovoří. Když si budete myslet, že zívající pes je unavený, olizování nosu je známkou hladového psa a vrčící pes je agresivní, dominantní a potřebuje zkrotit, daleko s výchovou nedojdete. Jak se vyvarovat nejčastějších chyb a omylů se dozvíte v našem kurzu 11 nejčastějších mýtů o výchově psa. Jedině tak se z vás stane ten správný kynolog, který vychová bezproblémového psa.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

10.04.2024

Skoky v agility

Skoky k agility neodmyslitelně patří. Většina začátečníků je tím nadšenější, čím výš jejich pejsek vyskočí, čím vyšší skokovou překážku přeskočí. Nezřídka kdy vídám lidi, kteří zběsile pobíhají po hřišti a nutí pejska skákat přes překážky na vodítku. Trenéři agility z toho už tak nadšení nebývají. Zaprvé: není zdravé nutit pejska skákat příliš vysoko a není […]

přečíst článek
08.04.2024

“Hledej” jako další finta pro krizi

“Hledej” je, podobně jako třeba “chytej”, extrémně jednoduché chování, které ale právě proto dobře funguje v krizi. Pro mě znamená jen: “hledej tady na zemi spoustu pamlsků”. Říkám “hledej”, házím hrst pamlsků, pes je hledá. To je všechno. Proč tuto hru používat?  Mohou být situace, kdy vidíme, že je v okolí něco, co nechceme, aby […]

přečíst článek
03.04.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 3)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičeno. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. Pojďme […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.