13.09.2022

4 + 1 tip na co si dát pozor, když máte psa a dítě

Dítě a pes nikdy nejsou úplně jednoduchá kombinace. Vždy je třeba mít situaci neustále pod kontrolou. Na co si dát obzvláště pozor, pokud do vaší rodiny přijde dítě?

1. Bezpečný prostor pro psa

Ať už očekáváte narození miminka nebo třeba návštěvu s dětmi, mějte na paměti, že pes musí mít bezpečný prostor, Odejde tam, když už toho na něj bude moc. Může to být klec, kennelka nebo třeba oblíbená skrýš pod schody. Naučte děti, že na toto místo za pejskem nebudou chodit a nechají ho v klidu. Jedině tak předejdete nebezpečným výlevům, kdy psovi “bouchnou saze”.

2. Mějte oči i vzadu

Jakmile je dítě v přítomnosti psa (ať už je to batole, neteř nebo starší dítě), mějte vždy oči na stopkách. Pokud nemáte čas oba neustále dozorovat, oddělte je – dítě posaďte třeba do krmící židle, mezi psa a dítě postavte bezpečnostní zábranu, pošlete čtyřnohého parťáka na místo. Zajistíte tak klid všem zúčastněným.

3. Některé užitečné triky natrénujte ještě před příchodem miminka

Jsou věci, které vám před narozením nového člena rodiny nikdo neporadí. Jako třeba to, že občas oceníte, když pes odejde na své místo a nebude překážet pod nohama. Zajímavou zkušeností je také utřít psovi tlapky, když se vracíte z deštivého venčení a máte dítě třeba v nosítku. Zkuste parťáka naučit posadit se na ručník a tlapky si na něm sám otřít. Výhodou je také pes, který nekrade jídlo jen tak z ruk A když nebude štěkat na každý podezřelý zvuk jako blázen, když dítě usne, máte vyhráno.

4. Komunikujte

Naučte se znát konejšivé signály vašeho psa, jako je třeba olizování, uhýbání očima, odvrácení hlavy. A poučte o nich i děti. Vyhnete se tak situacím, kdy pes ze zoufalství, že mu nikdo nerozumí, přejde do útoku. Naučte také dítě hladit psa a netahat ho za srst, nesahat mu do očí a uší. 

5. Nakonec – kontrolujte se

Možná to zní divně, ale naučte se vnímat, co děláte a jak jednáte se psem vy. Dítě vás neustále sleduje a učí se od vás. Křičíte na něj? Plesknete psa dokonce rukou? Hrajete si s ním tvrdé a pro něj nevýhodné hry? Myslete na to, že dítě bude přesně toto chování opakovat. Čtyřnohý parťák to od něj nemusí ale tak trpělivě snášet. Buďte dítěti vzorem a jděte mu příkladem, jak se má chovat k vašemu psovi i všem živým tvorům.

Více o tom, jak se připravit na dítě v rodině vám napoví náš kurz Soužití malého dítěte a psa.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

12.12.2022

Vánoce se psem

Už se všichni těšíme na Jéžiška…! Hlavně naši čtyřnozí přátelé, protože se děje něco výjimečného, dostanou lepší dobroty ze stolu a jejich rodina s nimi tráví obvykle víc času. Na co si však dát pozor, aby to neodneslo pejskovo zdraví? Poradíme, na co myslet především! Nekrmte ho zbytky Štědrovečerní večeře je kouzelným rodinným okamžikem. A […]

přečíst článek
29.11.2022

Tipy na dárky pro pejskaře a jejich psy

Nevíte, co dát vašemu psovi pod stromeček? I když třeba trochu zlobil, určitě si zaslouží pozornost a důkaz, že ho máte rádi! Přinášíme tipy na žhavé novinky, kterými potěšíte jeho, sebe i jakéhokoliv jiného pejskaře. Pro spokojené psí hlavičky Ať už je váš pes génius a pracant, nebo spíš rád odpočívá, určitě ocení nezničitelnou hračku, […]

přečíst článek
15.11.2022

Psincový kašel – strašák (nejen) podzimu

Opět jsou tu sychravá rána a mlhavé závoje vlající krajinou. Na jednu stranu jde o romantické scenérie a nezapomenutelné okamžiky, na druhou stranu spolu s touto romantikou přichází i hrozba psincového kašle. Řádí ale běžně i tam, kde je větší koncentrace psů, jako jsou cvičiště nebo psí hotely, ať je jaro, léto nebo zima. Jak […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.