15.03.2022

První pomoc u psa – co dělat, když se zraní?

Jsou chvíle, kdy je potřeba myslet racionálně, zachovat chladnou hlavu a nemarnit čas. Přihodit se může ledacos. My vám dnes poradíme, jak ošetřit zranění, které si pes může způsobit. A jak nepanikařit.

Běh střemhlav

Internetem koluje spousta virálních videí se psy, kteří běží jako o život a přitom zakopnou, udělají kotrmelec nebo vrazí do nábytku. Také se jimi možná bavíte. Ne vždy to ale dopadne vtipně, pes si přitom může způsobit tržnou ránu o větev, kámen nebo jiný předmět a na neštěstí je zaděláno. Nepanikařte, pes totiž cítí váš stres. Pokud není rána hluboká, stačí ji vydezinfikovat, popřípadě ovázat. Pokud se vám rána nelíbí nebo silně krvácí, zavolejte ihned vašemu veterináři, který vám poradí telefonicky, co dělat. 

Neztrácejte krev

Když zranění opravdu hodně krvácí, v první řadě je nutné zastavit krvácení. Použijte čistou látku (třeba tričko) nebo klidně i prst. Krvácející končetinu zvedněte do vzduchu, aby se omezil přísun krve k ráně. A co nejdříve vyhledejte veterinární pohotovost. V žádném případě nevytahujte zapíchnuté předměty z rány, mohli byste situaci jenom zhoršit. V ideálním případě přiložte tlakový obvaz a zafixujte ho pružnou náplastí, než vyhledáte odbornou pomoc. Utahujte tak, abyste pod konec obvazu dokázali vsunout prst. 

Nelámejte hůl

Nejrůznější pády a srážky často končí zlomeninou. Ve většině případů nebývá vidět, ale na psovi vidíte bolestivost, kulhání a neochotu končetinu používat. Při podezření na zlomeninu musíte udržet psa co nejvíce v klidu, každý pohyb se zlomeninou může zhoršovat budoucí hojení a bez veterináře se v tomto případě neobejdete. Končetinu je dobré před odbornou pomocí fixovat, ideálně nějakými měkkými látkami přiloženými okolo a zavázanými ke končetině. Pomoci může také dřevěná větev, propiska nebo jiný pevný materiál ke zpevnění zlomeniny. Pokud je ovšem vidět kost a zlomenina je otevřená, rozhodně ji nefixujte! Pouze přiložte jemně obvaz a případně zastavte krvácení.

Záchrana 1. pomoci

Na delší cesty nebo dobrodružné výpravy byste s sebou vždy měli mít obvazové materiály a dezinfekční sprej. Při běžné procházce musí ale postačit třeba voda na omytí a jakýkoliv kus oblečení. Chcete-li se cítit jistěji, rozhodně zainvestujte do kurzu první pomoci psovi. Vždy je lepší natrénovat si to na zdravém chlupáčovi v klidu a osahat si případné možné situace. 

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.