U nás v Česku je čipování psů povinné, ale v některých případech na to myslet nemusíte. Kdy čipovat štěně a co k tomu potřebujete vědět?
Kdy je vhodný čas?
Veterinární zákon v ČR stanovuje, že všechna štěňata musí být očipovaná do 3 měsíců věku. Pokud přecházejí k novému majiteli dříve (například již ve 2 měsících), pak musí mít čip ještě než jdou do nového domova. Tuto povinnost stanovuje zákon od roku 2020. Existují ale i výjimky, kdy na čipování myslet nemusíte.
Zodpovědný chovatel
Pokud kupujete štěňátko z chovatelské stanice, máte většinou po starostech. Zodpovědní chovatelé totiž podle zákona své vrhy před odchodem do nových domovů načipují a čísla čipů uvedou i do kupní smlouvy. Čip se aplikuje na levou stranu krku pod kůži a až půjdete se štěňátkem k veterináři, můžete si tam číslo čipu ověřit podle očkovacího průkazu.
Čipování štěňat v útulcích
Stejně tak se čipují všechna štěňata v útulcích. Smyslem toho je dohledat příště lépe majitele, aby se pes do útulku už nemusel vracet, alespoň ne na dlouho. Čipování by měl zajišťovat vždy veterinář nebo veterinární technik. Když si tedy štěně z útulku přivedete domů, pravděpodobně už je také čipované (mrkněte do očkovacího průkazu) a nemusíte nic řešit.
Nezapomeňte na registraci
Ať už čipujete nebo už máte štěně s čipem, myslete také na registraci. Můžete si vybrat z placených národních registrů nebo registrů čipů zdarma. Registrací čipu zvýšíte šanci, že se se svým štěnětem zase setkáte, pokud se ztratí. Více o registraci a doporučených registrů najdete zde.