07.06.2022

Jak pečovat o psího seniora?

Stáří se nevyhýbá nikomu. Takový psí důchodce má ale trochu jiné potřeby, než aktivní mladý psí sportovec. Jak se postarat o psího seniora tak, aby mu nic nechybělo?

Kdy je pes senior?

Není senior jako senior. Stáří se počítá podle toho, jak je pes velký. U malých plemen se za seniora označují psi kolem 10 let věku, střední a větší psi jsou za důchodce označováni už mezi 6.-8. rokem. Srst řídne a šediví, pohyb se zpomaluje, snižuje se apetit k jídlu. To byste měli zohlednit ve skladbě krmiva a v denních aktivitách vašeho parťáka. 

Jak na jídelníček

Ať už barfujete nebo krmíte granulemi, je třeba snížit příjem kalorií, nepřehánět to s bílkovinami (max 40 % denní dávky, zpomaluje se metabolismus) a zvýšit podíl vitamínů a doplňků výživy podle potřeb každého jedince. Pomůžou doplňky na zdravou srst, na pohybový aparát, aby klouby nebolely, na podporu slábnoucí imunity nebo pro silnější srdce.

Myslete na pravidelný pohyb

Pohyb už není to, co býval? Senioři potřebují aktivitu klidného charakteru. Skvělým je například psí fitness, kterým psa zase dostanete do vitální kondice. Nebo pravidelné procházky, které si senior odcapká, přečte si vzkazy psích kamarádů a zase se vrátí domů. 

Pro důchodový komfort

Staří psi více spí, dopřejte tedy chlupáčovi pohodlný pelíšek, kterým si nekřiví krční páteř, ideálně někde u teplých krbových kamen. Berte také ohled na jeho klouby, nenuťte ho chodit do schodů a nenechávejte ho skákat na gauč a postel jako dříve. Prožít krásnější podzim života pomáhají také CBD produkty, které bojují s nejrůznějšími neduhy těla i mysli a zmírňují zánět a bolesti v těle. 

Na co si dát pozor?

Rozhodně nepodceňujte návštěvy veterináře. Dbejte o dobrý stav chrupu svého stárnoucího parťáka, hlídejte každou podezřelou stařeckou bradavici, která se objeví a sledujte, zda všechny orgány fungují tak, jak mají. Můžete tak předejít mnoha problémům a prodloužit parťákovi život klidně o několik let.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

16.09.2023

#39 Lenka Ležalová: Psí čich a aktivity s ním spojené

Lenka Ležalová je trenérka, která založila projekt čuchej.cz. Z něj také vychází téma našeho povídání. Probrali jsme, v čem se psí čich liší od toho lidského a jak to ovlivňuje rozdíl ve vnímání světa. Řešili jsme, kdy je vhodnější využít hersenwerk a kdy naopak nosework. Jak vybírat materiály čichacích hraček na míru pejskovi. Nebo jaké […]

přečíst článek
15.09.2023

Každodenní rituály a proč jsou důležité?

Každé ráno vstáváte obvykle stejnou nohou, absolvujete stejné kolečko (toaleta, koupelna, kuchyň) a nejspíše si čistíte zuby stále stejnou rukou. Ani si to možná neuvědomujete. Váš pes tohle všechno přesně ví, bedlivě sleduje každý váš počin a věřte nebo ne, uklidňuje ho to. Proč jsou pro něj neměnné rituály tak důležité? Zvyk je železná košile […]

přečíst článek
13.09.2023

#38 Petra Hrušková: Jak pracovat s pejskem z útulku

Péťa Hrušková je trenérka zaměřující se především na nosework. Má ale bohaté zkušenosti s tréninkem psů z útulku a jeden takový typický, velký černý pes z útulku, i její kariéru trenérky odstartoval. V podcastu jsme probrali práci s útulkovými pejsky, čím jejich trénink začínat, jak jim představovat svět a resocializovat, ale také jakou čmuchací dečku […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.