07.06.2022

Jak pečovat o psího seniora?

Stáří se nevyhýbá nikomu. Takový psí důchodce má ale trochu jiné potřeby, než aktivní mladý psí sportovec. Jak se postarat o psího seniora tak, aby mu nic nechybělo?

Kdy je pes senior?

Není senior jako senior. Stáří se počítá podle toho, jak je pes velký. U malých plemen se za seniora označují psi kolem 10 let věku, střední a větší psi jsou za důchodce označováni už mezi 6.-8. rokem. Srst řídne a šediví, pohyb se zpomaluje, snižuje se apetit k jídlu. To byste měli zohlednit ve skladbě krmiva a v denních aktivitách vašeho parťáka. 

Jak na jídelníček

Ať už barfujete nebo krmíte granulemi, je třeba snížit příjem kalorií, nepřehánět to s bílkovinami (max 40 % denní dávky, zpomaluje se metabolismus) a zvýšit podíl vitamínů a doplňků výživy podle potřeb každého jedince. Pomůžou doplňky na zdravou srst, na pohybový aparát, aby klouby nebolely, na podporu slábnoucí imunity nebo pro silnější srdce.

Myslete na pravidelný pohyb

Pohyb už není to, co býval? Senioři potřebují aktivitu klidného charakteru. Skvělým je například psí fitness, kterým psa zase dostanete do vitální kondice. Nebo pravidelné procházky, které si senior odcapká, přečte si vzkazy psích kamarádů a zase se vrátí domů. 

Pro důchodový komfort

Staří psi více spí, dopřejte tedy chlupáčovi pohodlný pelíšek, kterým si nekřiví krční páteř, ideálně někde u teplých krbových kamen. Berte také ohled na jeho klouby, nenuťte ho chodit do schodů a nenechávejte ho skákat na gauč a postel jako dříve. Prožít krásnější podzim života pomáhají také CBD produkty, které bojují s nejrůznějšími neduhy těla i mysli a zmírňují zánět a bolesti v těle. 

Na co si dát pozor?

Rozhodně nepodceňujte návštěvy veterináře. Dbejte o dobrý stav chrupu svého stárnoucího parťáka, hlídejte každou podezřelou stařeckou bradavici, která se objeví a sledujte, zda všechny orgány fungují tak, jak mají. Můžete tak předejít mnoha problémům a prodloužit parťákovi život klidně o několik let.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.03.2025

7 čichových aktivit pro psa – kterou zvolit?

Psí čich je fascinující smysl, který otevírá široké možnosti zábavy, tréninku i spolupráce mezi člověkem a psem. Pokud přemýšlíte, jak obohatit život svého čtyřnohého kamaráda, čichové aktivity jsou ideální volbou. Jakoukoliv z nich můžete provozovat jako jednoduchou zálibu, seriózní sport, nebo dokonce profesionální činnost. Každá úroveň má své specifické nároky na čas, výcvik a vybavení, […]

přečíst článek
10.03.2025

Stacionární target stick – co to je a k čemu se hodí?

Ať už při tréninku mého vlastního psa (resp. fenky) nebo při práci s klienty využívám celou řadu pomůcek. Od těch základních, jako je klikr nebo bedýnka sloužící jako target pro přední nebo zadní packy, až po méně obvyklé, jako jsou různé masky a převleky, nebo autíčko na dálkové ovládání. Ale ještě jsem se zde podrobně […]

přečíst článek
03.03.2025

Je NEGATIVNÍ POSÍLENÍ opravdu jen špatné?

Tu a tam se setkávám s přístupem klientů, podle kterého je negativní posílení v moderním tréninku zvířat zcela vyloučeno a v podstatě trápením zvířete. To je ale dost neúplná představa. Ano, moderní trénink stojí hlavně na pozitivním posilování, ale jsou chvíle, kdy okamžitá úleva je pro zvíře důležitější potřebou. A pokud to neuvidíme, nebude trénink pro zvíře […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.