10.07.2021

Jak vybrat psí kartáček

Opravdu je nutné používat kartáček pro psy? Vždyť dříve se psům také nečistili zuby. Totiž, stejně jako nám lidem nestačí k čistým zubům žvýkání žvýkačky, tak i pejskům nestačí žvýkací hračky. Proto se v tomto článku zaměřujeme na různé typy kartáčků, jejich výhody, nevýhody, použití a zmíníme si i tip pro snadnější nácvik jeho používání.

Kartáček pro psy a jeho typy

Čištění kartáčkem je jednoznačně nejlepší cesta pro údržbu zubů. Pasivní formou čištění ho nedokážete nahradit. Kartáček vybírejte i podle velikosti vašeho psa.

Dvojhlavý kartáček čistí dvě plochy naráz. Předpokládá větší spolupráci psa. Při čištění zubů neděláte krouživé pohyby, ale pouze sem a tam posunujete po zubech.

Oboustranný kartáček má dvě hlavice. Jedna, většinou ta menší) je vytvořena pro čištění zadních zubů, které se stáčí a je těžší je vyčistit běžným kartáčkem. Druhou stranou se pak čistí všechny ostatní zuby. Velmi vhodný vhodný kartáček na čištění.

Klasický kartáček vybírejte měkký, vhodný pro psy. Nahradit se dá například kartáčkem pro děti.

Sonický kartáček vytváří slabé vibrace, které rozvibrují bakterie i v mezizubních prostorech, kam se jinak kartáčky nedostanou. Pro čištění je tedy opravdu efektivní. Natrénování však může trvat delší dobu, proto začínejte vždy kartáčkem bez vibrací

Návlek na prst

Návleky jsou pro samotné čištění vhodné méně. Návlek vám však může pomoci při tréninku, aby si pes lépe zvykl na doteky zubů.

Mikrovláknový návlek na prst je pro ty, jejichž pes nemá rád sahání na zuby. Lze použít i gáza. Čistí jen plak a nedokáže vyčistit nejdůležitější místa podél dásní, kam se dostanou jen štěninky kartáčku.

Kartáček na prst má velkou nevýhodu, kterou je velký rozměr. Tím je spoustě psů velmi nepříjemný. Existují i návleky s menšími štětinkami, ty jsou však daleko méně účinné a vhodné spíše pro trénink.

Pomocník při tréninku čištění

Obrovským pomocníkem pro čištění, hlavně v začátcích, jsou psí zubní pasty s příchutí. Vzpomínáte si na Perličku pro děti? Je to taková lehce sladká pasta, díky které jsme se jako děti na čištění daleko více těšili. Někteří z nás ji možná i na tajňačku ujídali. Přesně tak funguje i pasta u psů. Čištění si spojí s dobrotami a bude se na něj daleko více těšit. Pokud byste nechtěli kupovat pastu, můžete použít třeba jemnou paštiku či návlek během čištění namáčet v masovém vývaru.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

16.09.2023

#39 Lenka Ležalová: Psí čich a aktivity s ním spojené

Lenka Ležalová je trenérka, která založila projekt čuchej.cz. Z něj také vychází téma našeho povídání. Probrali jsme, v čem se psí čich liší od toho lidského a jak to ovlivňuje rozdíl ve vnímání světa. Řešili jsme, kdy je vhodnější využít hersenwerk a kdy naopak nosework. Jak vybírat materiály čichacích hraček na míru pejskovi. Nebo jaké […]

přečíst článek
15.09.2023

Každodenní rituály a proč jsou důležité?

Každé ráno vstáváte obvykle stejnou nohou, absolvujete stejné kolečko (toaleta, koupelna, kuchyň) a nejspíše si čistíte zuby stále stejnou rukou. Ani si to možná neuvědomujete. Váš pes tohle všechno přesně ví, bedlivě sleduje každý váš počin a věřte nebo ne, uklidňuje ho to. Proč jsou pro něj neměnné rituály tak důležité? Zvyk je železná košile […]

přečíst článek
13.09.2023

#38 Petra Hrušková: Jak pracovat s pejskem z útulku

Péťa Hrušková je trenérka zaměřující se především na nosework. Má ale bohaté zkušenosti s tréninkem psů z útulku a jeden takový typický, velký černý pes z útulku, i její kariéru trenérky odstartoval. V podcastu jsme probrali práci s útulkovými pejsky, čím jejich trénink začínat, jak jim představovat svět a resocializovat, ale také jakou čmuchací dečku […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.