10.07.2021

Jak vybrat psí kartáček

Opravdu je nutné používat kartáček pro psy? Vždyť dříve se psům také nečistili zuby. Totiž, stejně jako nám lidem nestačí k čistým zubům žvýkání žvýkačky, tak i pejskům nestačí žvýkací hračky. Proto se v tomto článku zaměřujeme na různé typy kartáčků, jejich výhody, nevýhody, použití a zmíníme si i tip pro snadnější nácvik jeho používání.

Kartáček pro psy a jeho typy

Čištění kartáčkem je jednoznačně nejlepší cesta pro údržbu zubů. Pasivní formou čištění ho nedokážete nahradit. Kartáček vybírejte i podle velikosti vašeho psa.

Dvojhlavý kartáček čistí dvě plochy naráz. Předpokládá větší spolupráci psa. Při čištění zubů neděláte krouživé pohyby, ale pouze sem a tam posunujete po zubech.

Oboustranný kartáček má dvě hlavice. Jedna, většinou ta menší) je vytvořena pro čištění zadních zubů, které se stáčí a je těžší je vyčistit běžným kartáčkem. Druhou stranou se pak čistí všechny ostatní zuby. Velmi vhodný vhodný kartáček na čištění.

Klasický kartáček vybírejte měkký, vhodný pro psy. Nahradit se dá například kartáčkem pro děti.

Sonický kartáček vytváří slabé vibrace, které rozvibrují bakterie i v mezizubních prostorech, kam se jinak kartáčky nedostanou. Pro čištění je tedy opravdu efektivní. Natrénování však může trvat delší dobu, proto začínejte vždy kartáčkem bez vibrací

Návlek na prst

Návleky jsou pro samotné čištění vhodné méně. Návlek vám však může pomoci při tréninku, aby si pes lépe zvykl na doteky zubů.

Mikrovláknový návlek na prst je pro ty, jejichž pes nemá rád sahání na zuby. Lze použít i gáza. Čistí jen plak a nedokáže vyčistit nejdůležitější místa podél dásní, kam se dostanou jen štěninky kartáčku.

Kartáček na prst má velkou nevýhodu, kterou je velký rozměr. Tím je spoustě psů velmi nepříjemný. Existují i návleky s menšími štětinkami, ty jsou však daleko méně účinné a vhodné spíše pro trénink.

Pomocník při tréninku čištění

Obrovským pomocníkem pro čištění, hlavně v začátcích, jsou psí zubní pasty s příchutí. Vzpomínáte si na Perličku pro děti? Je to taková lehce sladká pasta, díky které jsme se jako děti na čištění daleko více těšili. Někteří z nás ji možná i na tajňačku ujídali. Přesně tak funguje i pasta u psů. Čištění si spojí s dobrotami a bude se na něj daleko více těšit. Pokud byste nechtěli kupovat pastu, můžete použít třeba jemnou paštiku či návlek během čištění namáčet v masovém vývaru.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

10.04.2024

Skoky v agility

Skoky k agility neodmyslitelně patří. Většina začátečníků je tím nadšenější, čím výš jejich pejsek vyskočí, čím vyšší skokovou překážku přeskočí. Nezřídka kdy vídám lidi, kteří zběsile pobíhají po hřišti a nutí pejska skákat přes překážky na vodítku. Trenéři agility z toho už tak nadšení nebývají. Zaprvé: není zdravé nutit pejska skákat příliš vysoko a není […]

přečíst článek
08.04.2024

“Hledej” jako další finta pro krizi

“Hledej” je, podobně jako třeba “chytej”, extrémně jednoduché chování, které ale právě proto dobře funguje v krizi. Pro mě znamená jen: “hledej tady na zemi spoustu pamlsků”. Říkám “hledej”, házím hrst pamlsků, pes je hledá. To je všechno. Proč tuto hru používat?  Mohou být situace, kdy vidíme, že je v okolí něco, co nechceme, aby […]

přečíst článek
03.04.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 3)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičeno. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. Pojďme […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.