24.05.2022

Baští váš pes výkaly?

Říká se tomu koprofágie a i když si to mnozí neuvědomují, může to být poměrně velký problém. Proč vzniká a jak ji řešit?

Komu chutná?

Jde o problém překvapivě mnoha majitelů a možná i vy jste přistihli vašeho parťáka, jak se venku krmí zapáchajícím dárečkem. Američtí vědci zkoumali, u koho se tento problém projevuje nejvíce. Ze studie vyplynulo, že nejčastěji lze tento zlozvyk pozorovat u psů z početnější smečky, přičemž v žebříčku pojídačů vedou feny a to zejména nekastrované feny. Proč tomu tak je?

Když jde o lahůdku

Nejzávažnější příčinou tohoto zlozvyku jsou zdravotní problémy. Výkaly pojídají psi s nedostatkem některých nutrientů ve stravě, psi s parazity, také psi postižení onemocněním slinivky břišní, špatným vstřebáváním živin nebo například s onemocněním štítné žlázy. Když ne zdravotní neduhy, mohou být příčinou poruchy chování. Často je spouštěčem strach z trestu (“dostanu za to, že je tu výkal, tak to rychle sním”) nebo snaha získat si pozornost (“když to sním, bude mě honit”). Také trpí koprofágií psi, kteří chtějí zamést stopy před predátory a psi, kteří trpí úzkostí ze samoty. V krajním případě jde o psy, kteří byli chováni v příliš malém prostoru a prostě si zvykli po sobě uklízet.

Co s tím?

Nejprve navštivte veterináře, aby vyloučil zdravotní problémy. Pokud jde o poruchu chování, lze jej přeučit pozitivní metodou. Například naučit psa, že když nějaký výkal najde, dostane odměnu za to, když se jej nedotkne a přiběhne rovnou k vám. Jestli na přeučení nemáte trpělivost nebo je chování už příliš zakořeněné, nezbývá než venčit mazlíčka s náhubkem, abyste předešli možným rizikům, které tento zlozvyk přináší.

Koprofágie je nebezpečná

Vážným rizikem tohoto zlozvyku je nákaza parazity. Protože odčervovací tablety mají okamžitý účinek, nikoliv preventivní, měli byste správně odčervovat psa po každé takové voňavé svačince. Nakazit se může běžnými parazity, ale také bakteriemi a infekčními nemocemi divokých zvířat nebo i lidí. Zejména z liščího trusu, kterého je v naší přírodě stále dost a dost, může pes chytit tasemnici liščí, která pak trousí vajíčka uprostřed vašeho domu. V přírodě by vajíčka pozřela myš, v domácnosti jste mezistádiem vy a může vám to způsobit závažné až obtížně léčitelné onemocnění. Pozor! Liščí tasemnice je hrozbou i v případě, že se pes v trusu jen vyválí a vajíčka pak vyklepe doma z kožichu (nebo si je naberete na ruce, když jej podrbete). Proto, pokud svého miláčka uvidíte se v něčem podezřelém venku válet, raději ho doma důkladně vykoupejte. 

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

22.05.2024

O tréninkových výčitkách

„Já to tomu psovi kazím!“ Tak tuhle „sebemrskačskou“ větu už jsem slyšel na táborech a praktických lekcích tolikrát, až na ní pomaličku začínám být alergický. Proč? Protože je to podle mého názoru jen zbytečná zátěž, která psovi nepomáhá a jeho člověku škodí. A také svědčí o nepochopení psího pohledu na svět kolem sebe. Lidé obviňují […]

přečíst článek
20.05.2024

Mark and move - trik pro reaktivce

Mark and move je finta od trenérky Grishy Stewart, mimochodem jedné z nejlepších trenérek na světě pro práci s reaktivci. Je autorkou metody BAT (behavior adjustment training). Té se občas v dobrém přezdívá “boring adjustment training”, tedy “nudný trénink pro úpravu chování”, protože její velká část je o tom, aby reaktivní pes viděl psa na […]

přečíst článek
15.05.2024

Proč se kočky perou po příchodu z veteriny?

Už se vám to také stalo? Máte doma sehranou kočičí partu, ale jedna kočka musí na veterinu na nějaký zákrok, třeba trhání zubů. Ale potom, co vysílenou, ještě zblblou kočku po zákroku přivezete domů, ostatní kočky na ní začnou vrčet, syčet a začnou na ní být zlé.  Vyměnili mi kočku? Myslím, že toto je věc, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.