30.05.2023

4 způsoby jak v létě zchladit psa

Horké letní dny jsou nemilosrdnou realitou globálního oteplování. Každoročně s nimi bojují nejen mnozí lidé, ale i psi, a to i plemena na teplo jinak zvyklá. Jak vašeho chlupáče můžete bezpečně ochladit a udělat mu léto snesitelnější?

Voda

Ochlazení vodou je v létě prostě nejvíc! Dejte si ale pozor na to, jakou formou psa chladíte. Pokud je opravdu zadýchaný a uřícený, hození do chladné vody mu může způsobit teplotní šok. V některých vodách jsou také bakterie a sinice, které mohou parťákovi způsobit různé kožní infekce. A stříkání ze zahradní hadice může zase psa ohrozit intoxikací vodou – což je případ, kdy parťák pozře při hrátkách příliš mnoho vody a může to ohrozit jeho mozek i životní funkce. Ideální je napuštěný psí bazének, možnost nechat psa zaplavat si, jak sám chce nebo třeba jen namočit tlapky.

Jak parťákovi neublížit se dozvíte také v kurzu 13 nebezpečných věcí, kterými můžeme pejskovi ublížit.

Ledové dobroty

Při častém podávání a větším množství může mražené krmivo způsobit žaludeční problémy. Ale občasné mlsání neuškodí. Zkuste například naplnit odolné hračky (jako třeba Kong nebo lízací kobereček) chutnou konzervou a dát zamrazit. Do mrazáku můžete dát také kost nebo kus masa (pokud je váš parťák zvyklý na BARF).

Chladící podložka uleví

Chladící podložka je chytrý vynález poslední doby. Jen je občas vyrobena z toxických látek, takže s ní nikdy nenechávejte psa bez dozoru. Také ji nedávejte třeba do auta, kde nemá pes možnost volby z ní slézt (ze stejného důvodu není vhodná ani chladící vesta). Ale třeba na zemi v bytě je skvělým pomocníkem pro letní vedra!

Větrák a vlhká utěrka

Zní to jako klišé, ale protože se psi ochlazují také dýcháním přes nasliněný jazyk, vlhká utěrka na foukajícím větráku jim může v některých případech ulevit. Přinejmenším větrák rozproudí vzduch v místnosti a sníží teplotu alespoň pocitově.

Kde je chladněji?

Mnoho psů si v horkém počasí hledá instinktivně chladnější místa – například ve vykopaném dolíku pod stromem, ve vlhké trávě, ale také ve vysoké trávě (na krátkém trávníku je o několik stupňů tepleji). I když vám to třeba drásá váš zahrádkářský cit, nebraňte jim a dopřejte jim trochu přirozeného ochlazení. Však ona ta vedra zase pominou a váš parťák se vrátí zpátky vedle vás na gauč.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)
Prohlédnout
4(1 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.