30.05.2023

4 způsoby jak v létě zchladit psa

Horké letní dny jsou nemilosrdnou realitou globálního oteplování. Každoročně s nimi bojují nejen mnozí lidé, ale i psi, a to i plemena na teplo jinak zvyklá. Jak vašeho chlupáče můžete bezpečně ochladit a udělat mu léto snesitelnější?

Voda

Ochlazení vodou je v létě prostě nejvíc! Dejte si ale pozor na to, jakou formou psa chladíte. Pokud je opravdu zadýchaný a uřícený, hození do chladné vody mu může způsobit teplotní šok. V některých vodách jsou také bakterie a sinice, které mohou parťákovi způsobit různé kožní infekce. A stříkání ze zahradní hadice může zase psa ohrozit intoxikací vodou – což je případ, kdy parťák pozře při hrátkách příliš mnoho vody a může to ohrozit jeho mozek i životní funkce. Ideální je napuštěný psí bazének, možnost nechat psa zaplavat si, jak sám chce nebo třeba jen namočit tlapky.

Jak parťákovi neublížit se dozvíte také v kurzu 13 nebezpečných věcí, kterými můžeme pejskovi ublížit.

Ledové dobroty

Při častém podávání a větším množství může mražené krmivo způsobit žaludeční problémy. Ale občasné mlsání neuškodí. Zkuste například naplnit odolné hračky (jako třeba Kong nebo lízací kobereček) chutnou konzervou a dát zamrazit. Do mrazáku můžete dát také kost nebo kus masa (pokud je váš parťák zvyklý na BARF).

Chladící podložka uleví

Chladící podložka je chytrý vynález poslední doby. Jen je občas vyrobena z toxických látek, takže s ní nikdy nenechávejte psa bez dozoru. Také ji nedávejte třeba do auta, kde nemá pes možnost volby z ní slézt (ze stejného důvodu není vhodná ani chladící vesta). Ale třeba na zemi v bytě je skvělým pomocníkem pro letní vedra!

Větrák a vlhká utěrka

Zní to jako klišé, ale protože se psi ochlazují také dýcháním přes nasliněný jazyk, vlhká utěrka na foukajícím větráku jim může v některých případech ulevit. Přinejmenším větrák rozproudí vzduch v místnosti a sníží teplotu alespoň pocitově.

Kde je chladněji?

Mnoho psů si v horkém počasí hledá instinktivně chladnější místa – například ve vykopaném dolíku pod stromem, ve vlhké trávě, ale také ve vysoké trávě (na krátkém trávníku je o několik stupňů tepleji). I když vám to třeba drásá váš zahrádkářský cit, nebraňte jim a dopřejte jim trochu přirozeného ochlazení. Však ona ta vedra zase pominou a váš parťák se vrátí zpátky vedle vás na gauč.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(7 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

29.09.2023

Jak naučit psa klidu i ve stresových situacích?

Zůstat v klidu je důležitá vlastnost, která se dá naučit a trénovat. Jak u lidí tak u psů. A jde o praktickou dovednost při návštěvách veteriny, obcházení rozzuřených psů nebo třeba vánočním shonu. Jak na klidného psa?  Proč je klid důležitý? Protože neustálé napětí, očekávání a stres neprospívají fyzickému ani psychickému zdraví. V dnešní době […]

přečíst článek
16.09.2023

#39 Lenka Ležalová: Psí čich a aktivity s ním spojené

Lenka Ležalová je trenérka, která založila projekt čuchej.cz. Z něj také vychází téma našeho povídání. Probrali jsme, v čem se psí čich liší od toho lidského a jak to ovlivňuje rozdíl ve vnímání světa. Řešili jsme, kdy je vhodnější využít hersenwerk a kdy naopak nosework. Jak vybírat materiály čichacích hraček na míru pejskovi. Nebo jaké […]

přečíst článek
15.09.2023

Každodenní rituály a proč jsou důležité?

Každé ráno vstáváte obvykle stejnou nohou, absolvujete stejné kolečko (toaleta, koupelna, kuchyň) a nejspíše si čistíte zuby stále stejnou rukou. Ani si to možná neuvědomujete. Váš pes tohle všechno přesně ví, bedlivě sleduje každý váš počin a věřte nebo ne, uklidňuje ho to. Proč jsou pro něj neměnné rituály tak důležité? Zvyk je železná košile […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.