03.12.2023

Neopouštěj staré známé pro nové, aneb máme doma psího seniora

Každý, kdo si pořídí psa, ví, že mají jednu velkou nevýhodu. Jejich život je oproti našemu výrazně kratší. Pokud se psem sportujeme, příznaků stárnutí si můžeme všimnout poměrně brzy, podle plemene třeba už v šesti, sedmi letech. Většina psích sportovců končí svou aktivní kariéru zhruba kolem osmi až deseti let. Ale co potom? Vždyť máme před sebou další řadu let společného života.

Co zvládne i psí senior?

V současné době je skvělé, že jsou na vzestupu sporty a aktivity, které s naším psím parťákem můžeme provozovat do vysokého věku. Mezi tyto aktivity patří například hersenwerk nebo sporty jako nosework, hoopers a rally obedience.

Sama mám doma psí seniorku Pantherku. 1.12. 2023 ji bude přesně 13,5 roku. Za svůj život se mnou složila téměř 40 zkoušek z osmi různých sportovních disciplín. Mám velké štěstí, že kromě špatného sluchu se těší dobrému zdraví. V současné chvíli se připravujeme na nejvyšší noseworkovou zkoušku z rozlišování D3 a také závodíme v rally obedience ve třídě RO1.

Jak udržet psa ve fyzické i mentální kondici?

Udržování kondice psího seniora je důležité. Mluvíme nejen o kondici fyzické, ale především o té mentální. Udržování fyzické a mentální kondice, může pejskovi výrazně prodloužit aktivní život.

Základem jsou pravidelné procházky. Délku a členitost terénu vždy co nejvíc přizpůsobte aktuální kondici psa (i vaší). Nezapomínejte na bezpečnost. Sluch bývá jedním ze smyslů, které odcházejí nejdřív. Může se stát, že v běžném fungování si toho ani nevšimnete, ale na procházce v zajímavém prostředí najednou pes nereaguje na zavolání, protože neslyší.

Pokud už tak dobře neslyší, je možné využívat vibrační obojek nebo flexi vodítko a postroj. Samozřejmostí by mělo být telefonní číslo uvedené na obojku nebo postroji. Osvědčilo se mi také použití GPS lokátoru umístěného na postroji nebo obojku psa. Jak rychle se dokáže hluchnoucí pes v lese ztratit, jsem si před pár dny ověřila na vlastní kůži. U celoživotně poslušného psa to byla velmi nepříjemná lekce.

Ve zdravém těle zdravý duch

Další možností, jak udržet tělo i mysl v kondici, jsou triky přizpůsobené aktuálnímu stavu psíka. Ať už se jedná o otočky, slalom nebo couvání, všechny tyhle cviky protáhnou tělo a zabaví.

Já osobně mám nejraději čmuchání. V jakékoli podobě. Pejsek může vyhledávat oblíbenou hračku, pamlsky nebo nejrůznější pachové vzorky. Všichni moji psi se pachovým pracem věnují a u Pantherky vidím, jak neskutečnou radost jí tahle práce dělá, i v pokročilém věku. 

Pokud máte pejska, který rád běhá, skvělá verze je hoopers. Psík se může bezpečně proběhnout, aniž by musel překonávat skoky nebo zónové překážky. 

Na co si dát pozor

Všichni víme, že každý psí sportovec pozná závodní atmosféru a je skvělé, když mu ji můžeme dopřát i ve vysokém věku. Vždy byste ale měli dbát na to, aby to nebylo na úkor jeho zdraví. Především pracovní plemena mají často tendenci jít přes své možnosti jen proto, aby nám udělala radost.

Přeji všem psím seniorům krásné dny, naplněné psí radostí.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(38 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

21.02.2024

Odložení

Říkáte si, co má odložení společného s agility? Noooo, za 22 let praxe trénování agility vám makat na odložení vřele doporučuji. Usnadní vám to mnoho věcí! Jak trénink agility nebo závodění, tak fungování v běžném životě. K čemu hodí? Nebudete spadat do kolonky „mám psa, který v blízkosti parkuru jen řve a řve a řve […]

přečíst článek
20.02.2024

#50 MVDr. Michaela Riedlová: První pomoc pro psy, aneb co mít v psí lékárničce

V dnešní 50. epizodě si budeme povídat s veterinářkou Michaelou Riedlovou o první pomoci pro psy. 🩺Dozvíte se třeba, co jsou nejčastější úrazy, na co si dávat pozor nejen při procházce, proč nedávat psovi běžné léky na bolest nebo co by měla obsahovat psí lékárnička. 👉 Budeme moc rádi, když tuhle epizodu plnou hodnotných tipů […]

přečíst článek
19.02.2024

Hra: hledání pamlsků

Psi mají přirozenou potřebu využívat svůj čich. Jistě jste si už všimli, že na procházce tento smysl psi využívají nejvíce, dokonce víc než zrak. Pokud chcete psa trochu unavit a udělat z procházky neobyčejnou zábavu, zkuste si se psem zahrát hru na hledání pamlsků nebo hračky. Proč je hledání pamlsků super? Jak často hrát? Klidně […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.