10.12.2023

Můžou vánoční vůně ublížit domácím mazlíčkům?

Když člověk začne myslet na Vánoce, velmi často se mu vybaví vůně „zimy“. Hřebíček, skořice pomeranč a pečené jablko k Vánocům neodmyslitelně patří. Spousta z nás tráví dlouhé dny vánočním úklidem. Zvláště Vánoce jsou totiž časem, kdy chceme být v teple doma a užívat si voňavý čistý byt. Kupujeme drahé osvěžovače s esenciálními oleji, aby nám bylo dobře. Je toto ale vhodné i pro naše domácí mazlíčky? Můžou jim vánoční vůně ublížit?

Pozor na otrávené Vánoce

Když pomineme vánoční stres, který naše zvířata cítí a také na něj velmi reagují, je tu druhý faktor, díky kterému můžeme období mezi svátky strávit na veterině v ještě větším stresu. A to otrava.

Ta hrozí samozřejmě, když zvíře něco sežere; například kolekci čokolády z vánočního stromečku. Otravu ale můžeme způsobit svým miláčkům i my sami naší vánoční atmosférou.

Psi, kočky i další domácí mazlíčci jsou totiž velice citliví na fenoly a monoterpenové uhlíky obsažené ve vůních, kterými si zútulňujeme naše obydlí. Zvláště bohužel kvalitní přírodní esenciální oleje jich obsahují celé množství a jsou nejnebezpečnější nejen pro kočky, ale i pro psy.

Vadí psům a kočkám přírodní vůně?

Člověk často přemýšlí stylem: „Je to přírodní, tak to bude lepší než ty ropné sajrajty za pár korun.“ Ano, to je pravda. Platí to ale pro nás lidi. U našich domácích mazlíčků je škodlivost téměř stejná. Největší množství škodlivých látek se ale pro kočky a psy objevují hlavně v oblíbených vánočních vůních, jako je skořice, hřebíček, citrusy, jehličnany a třeba i badyán.

Pokud používáme na Vánoce jakékoliv vůně na bázi esenciálních olejů, je určitě nutné dodržovat bezpečnostní pravidla, protože tyto vůně mohou velmi rychle psům a kočkám přivodit selhání jater.

Dobrá zpráva je, že játra se v určité míře umí zregenerovat. My lidé umíme fenoly právě pomocí jater odfiltrovat jako škodlivou látku, ale kočky to neumí téměř vůbec, a psi pouze v omezené míře.

Jak citlivý čich mají psi a kočky?

Každý esenciální olej má jiné množství fenolu, a tak jsou bezpečnější a nebezpečnější oleje. Člověk ale určitě musí dbát vždy na to, aby zvíře od vůně mohlo odejít. Proto já i v rámci aromaterapie u svých klientů nikdy nepoužívám kontaktní hladící metodu. Je to jako kdyby na vás někdo nastříkal voňavku, ze které se vám dělá zle, a vy se jí nemůžete zbavit.

Do toho je nutné si uvědomit, že kočky mají skoro 20 milionů čichových buněk a psi v základu přes 40 milionů. (Někteří psi mají čichových buněk ještě více, v řádu stovek milionů.) My lidé máme jen asi 5 milionů čichových buněk, proto si nemůžeme ani vzdáleně představit, jaké to musí být chodit celý den s vůní, kterou nemůžeme vystát, a ještě nám zahlcuje veškeré smysly. Proto není nikdy dobré esenciální olej na zvíře přímo nanášet.

Pozor na difuzéry!

Větším strašákem o vánočních svátcích jsou ale automatické vůně a difuzéry do zásuvky, které člověk koupí dnes již v každé drogerii a které nám 24 hodin denně dávkují do vzduchu esenciální oleje a provoňují byt. Zvíře musí v této vůni často trávit spoustu času, a proti své vůli inhalovat škodlivé látky.

U toxicity esenciálních olejů je velmi zrádná především neznalost. Spousta majitelů zvířat o toxicitě esenciálních olejů netuší a v momentě, kdy se konečně dostaví na veterinu s příznaky otravy, je velmi těžké zjistit, co jí způsobilo. Ne každého totiž napadne že právě vůně může být natolik intenzivní, že může zvířeti způsobit zdravotní komplikace.

Aromaterapie je úžasná věc, která dokáže nám i našim domácím miláčkům velmi usnadnit život a mnoho trápení. Musí se s ní ale jako s každou terapií zacházet velmi opatrně a citlivě. V případě zvířat platí, že méně je více. Pokud máte rádi voňavý domov, tak vždy dejte zvířátku možnost od vůní odejít a schovat se před nimi. Zkuste se informovat které vůně jsou pro vašeho domácího miláčka bezpečné.

Jaké vůně použít (nejen) na Vánoce?

Když máte doma kočku, tak byste se určitě měli vyhnout všem citrusům, včetně bergamotu. Jestli ale máte rádi citrusové vůně, můžete je nahradit olejem. Litsea Cubeba není citrus, ale voní velmi podobně a není tolik škodlivá jako právě citrusy.

Pro psy citrusy tak škodlivé nejsou, ale i tak narazíme na vánoční vůně, které by neměly v přítomnosti psů doma být, a tím je třeba hřebíčkový olej. Hřebíček je skvělým pomocníkem při léčbě onemocnění v ústní dutině lidí, pro psy má ale velmi škodlivé účinky. Hřebíček je velice specifická rostlina se specifickou vůní, takže se těžce nahrazuje. Pokud ale nemáte doma kočku, je relativně bezpečné použít pro vánoční atmosféru olej ze skořice.

Pokud esenciálním olejům ale zcela nedůvěřujete, nejvhodnější alternativou je použití hydrolátů neboli květových vod. Květové vody vznikají při destilaci esenciálních olejů, obsahují tedy všechny jejich benefity, jen jejich vůně může být trochu rozdílná, než očekáváme. Při správné kombinaci můžeme ale náš byt provonět krásnou, bezpečnou vůní s benefity pro nás i naše domácí mazlíčky.

Jak na klidné Vánoce s domácím mazlíčkem

Určitě neplašte, pokud esenciální oleje používáte a dozvěděli jste se, že nejsou úplně vhodné. Když čas od času provoníte byt i nevhodným olejem, není to často konec světa. Samozřejmě je lepší se jim vyhnout, ale když je použít chcete, je důležité dávat si pozor na množství a četnost. Nedifuzovat nebezpečné oleje 12 hodin denně. V takovém případě zvolte spíše hydrolát.

Přeji vám krásné klidné prožití vánočních svátků s vašimi chlupatými přáteli. Ať se vám veterina vyhýbá obloukem a můžete si v klidu užít celé svátky v klidu a míru.

Klára Nevečeřalová

a redakce Psichologie

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(5 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

29.04.2024

Problémové situace jako skvělá příležitost k tréninku

Asi většina psů na něco v určité míře reaguje. Napadá mě například štěkání na vše divné, na lidi, na psy, honění všeho hýbajícího se, pasení a nebo také nadšení z každého psa či člověka… V první řadě pomáhá uvědomit si, že velká část ze zmíněného je zcela přirozené chování pro psy. To, že chtějí lovit, kamarádit se a […]

přečíst článek
24.04.2024

Hlazení jako cvičení

Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví.  Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, […]

přečíst článek
22.04.2024

Hra 1, 2, 3 pro reaktivní psy

Jedná se o další hru patřící mezi tzv. “pattern games”, tedy hry učící malý vzorec chování, od Leslie McDevitt. Tento typ her je velmi důležitý právě pro reaktivce. V čem hra spočívá? Naučíme v ní psa, že když řekneme 1, 2, 3, dostane potom pamlsek. To je všechno, takhle jednoduché to je. Je to stejné, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.