03.06.2024

Je to jenom chování, není zlej, ani dominantní

Občas je to těžké, jasně. Pes vyjede na jiného psa, pohrotí souseda, ječí na zvuky za dveřmi… Může toho být hodně, chápu. Ale nesklouzněme nikdy k nálepkování psa typu “on je zlej”. Mimochodem i “on je reaktivní,” je také nějaká nálepka. Cesta moderního tréninku bude ale vždycky ve snaze pojmenovávat konkrétní chování v konkrétních situacích.

Žádný alfa neexistuje

Váš pes v absolutně drtivé většině případů není dominantní. A už vůbec není dominantní směrem k vám. Pokud vám to pořád vrtá hlavou, stáhněte si náš e-book, který domnělou smečkovou teorii a snahu o dominanci nad člověkem zcela vyvrací.

Je to o správném pojmenování

Agresivní? Jasně, může být, ale dominantní, prosím, ne. Jednou pro vždy přestaňme tohle slovo nadpoužívat. V živočišné říši své místo má, ale tak v jednom procentu případů z těch, ve kterých ho používáme. A vysvětlovat jakékoliv chování psa způsobem, že je dominantní, je opravdu hloupé a hlavně absolutně nepravdivé.

Neberte si to osobně

Také nám pes nedělá věci naschvál. Teď vyjedu na psa, abych svého páníčka trochu naštval, už dlouho nebyl vytočený. No… Ne. Zkrátka reaguje tak, jak mu to v danou chvíli přijde adekvátní. To je všechno. Je to jenom chování! Neberte si ho osobně. Nenálepkujte sebe, ani svého psa žádnými nálepkami.

Je to jen chování

Snadno se to řekne, hůř udělá, chápu. Ale když už pes vyjede, je super si vzpomenout na větu, “Je to jen chování,” se kterým se snažíme pracovat. Trénujeme, učíme ho, jak to dělat jinak. Spoustě klientů tenhle způsob přemýšlení pomáhá tyto těžké situace zvládnout.

Určitě tím nechci říct, abychom psa nechávali se chovat agresivně. Naopak. Trénujte, trénujte hodně, makejte, prostě mravenčí práce každý den, to je zapotřebí. Ale když už se to stane, neberte si to osobně. Je to chování. 

Analýza chování

Nejenom, že to je cesta, která vám takové situace pomůže zvládnout, ale hlavně je to správná cesta tréninku. Taková analytická. V tréninku rozebíráme chování psa do detailů, jsme behaviorální analytici svého psa. Teď reagoval tak a tak, když je trochu šero, cizí pes šel v téhle vzdálenosti, touto energií, můj pes předtím potkal tři psy a už má v sobě nastřádaný nějaký stres, jsme v takovém a takovém prostředí. Výsledkem jeho chování bylo to a to.

Rozebírejte si chování do detailů, časem to budete dělat více intuitivně. Je to trochu otrava ze začátku, ale potřebujete v sobě tenhle úhel pohledu vytvořit. Něco jako když si má člověk zapisovat jídlo do kalorických tabulek. Otrava, hrozná, ale když to budeme dělat pár týdnů nebo měsíců, můžeme se teprve pak spoléhat na to, že si budeme jídlo připravovat více intuitivně. Naše intuice bude ale založená na reálnějších a pravdivějších vstupech, ne na domněnkách.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.