06.03.2024

Bull plemena v Česku

Jste rozhodnuti, že vaši domácnost obohatí jedinec teriéra typu bull, ale ještě přesně nevíte, které plemeno vybrat? Berete tyhle typy psů stejně a házíte je do jednoho pytle, nebo se vám naopak pletou

Pro laika je opravdu někdy složité se v nich vyznat. Jedním z důvodů, proč si je lidé pletou, je podobnost názvu plemen. Pro mnoho lidí je anglický bulteriér, stafordšírský bulteriér, americký stafordšírský teriér a americký pitbulteriér téměř to samé. Vzhledově jsou to i dost podobní psi s typicku hlavou.

“Zas někoho pokousal ten bojovej pes…”

Bohužel se občas objeví zpráva, jak u nás, tak v zahraničí, že byl pokousán člověk a byl s tím spojován teriér typu bull. V některých případech bylo plemeno uvedeno chybně nebo byla k plemeni uvedena špatná fotografie. To aby se v tom normální člověk, co nemá psa, vyznal. 

Nemyslím si, že by ostatní plemena pokousala člověka v méně případech. Naopak. Bohužel u těchto plemen a jejich kříženců jsou následky mnohem větší než třeba u jezevčíka. Proto to v médiích vidíme a může to budit dojem, že jsou to nebezpeční psi vůči člověku.

Kříženec vs čistokrevný

Do toho všeho ještě mnoha normálním pejskařům a majitelům psů nedochází, že rozdíl mezi psem z chovatelské stanice s průkazem původu a jeho křížencem může být skutečně velký. To se týká jak exteriéru, tak povahy a její vyrovnanosti. V žádném ohledu nemám nic proti křížencům, ale přijde mi matoucí označovat křížence bull např. za pitbula. Rozhodně to není sprosté slovo a lidi by se neměli stydět označit svého psa za křížence.

Tak si všechny v krátkosti pojďme představit.

Nejpočetnější bull plemena v ČR

Stafordšírský bulteriér

Zkráceně stafbul, stafbulík nebo stafík. Toto plemeno je nejmenší z nich. Můžete se setkat s typem buldočím, který je nižší, robustnější s velkou hlavou a typem spíše do teriéra. Jsou velice kontaktní k lidem a dětem, pro někoho to může být někdy až moc. Mít rád lidi se opravdu nemusí učit, to je v něm. Je velice všestranný, takže si můžete vybrat z velké škály společných aktivit. Akorát to teda nemusí být rození vytrvalci. Patří rozhodně k těm více tolerujícím ostatní psy.

Anglický bulteriér

Nebo také bulík, a jeho zmenšenina anglický miniaturní bulteriér, miník. Psi, kteří se vyznačují typickým klabonosem, mohou budit díky svému ojedinělému vzhledu u některých lidí respekt. Opak je většinou pravdou. Jsou to vyslovení klauni a nad tím, co někdy vymyslí, zůstává rozum stát. S nimi je to fakt sranda a patří také k těm více tolerujícím psy. Bohužel se ale potýkají s různými zdravotními problémy. Může jít o různé druhy alergií, problémy se sluchem, onemocnění ledvin, srdce atd.  U bulteriérů je testování na některé nemoci povinné. 

Americký pitbulteriér (pitbul). 

To je z této skupiny nejostřejší tužka v penále, která nespadá pod FCI. U tohoto plemene jsou chovatelé a lidé, co se kolem nich pohybují, skutečně hákliví, když někdo označí křížence za pitbula. Protože u tohoto plemene se klade obrovský důraz na povahu. Tohle plemeno jde totiž proti přírodě, nemá pud sebezáchovy. Mnoho psů potyčky přímo vyhledává a když se do nich dostane, může to často končit smrtí druhého psa. Pokud ho člověk neoddělí. Ta jejich výjimečná vlastnost je game. Jde vlastně o vůli a chuť dominovat protivníkovi i v nepříznivých podmínkách. Tu má jen pravý pitbul. Takového psa člověk jen tak z vodítka nepustí, jinak to zavání v mnoha situacích průserem.

Americký stafordšírský teriér

Jinak také amstaf a staford je větví pitbulteriéra. Skoro před sto lety se začali chovatelé zajímat více o vzhled a exteriér, než o již zmíněnou vlastnost game. Jsou to krásní, dobře osvalení psi s majestátnou hlavou a širším hrudníkem.

Ale už to není jako udržet na vodítku stafbulíka. Tihle psi mají už opravdu sílu a při špatně naučené chůzi na vodítku můžou být procházky velice vyčerpávající a náročné. Mnoho jedinců má tendence bránit svého majitele a jelikož mají stejný základ jako pitbulteriér, patří k těm hůře tolerujícím jiné psy.

American bully

Vlastně přesně nevím, kolik má tohle plemeno velikostí. Ty větší varianty mohou mít přes 40 kg a tam fakt musí člověk zvážit, jestli psa vůbec udrží. S pitbulteriérem také nespadá do FCI a je tedy potřeba, aby člověk nenaletěl množiteli a vybral si dobrého chovatele a vyrovnaný a zdravý chovný pár. Mělo by jít o psy snášenlivé vůči ostatním psům a kontaktní k lidem. Jsou to už spíše společníci než nějací sportovci.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.