12.11.2023

Malej a drsnej – to je Jack Russel Teriér

Jack Russell teriéři to se svou bezmeznou energií a temperamentní povahou dopracovali až do písničky české umělce Vojtaana, který notuje: “Malej, drsnej jako Jack Russel…” V tomto článku se vydáme do historie Jack Russell teriérů a vysvětlíme si, proč je toto přirovnání trefné. Jinými slovy, jako vždycky, co člověk šlechtí, to má.

Původ Jack Russell teriérů

Historie Jack Russell teriérů začíná na počátku 19. století v Anglii u reverenda Johna Russella. Jako vášnivý lovec lišek se snažil vyvinout plemeno teriéra, které by odpovídalo jeho loveckým potřebám. Selektivně šlechtil teriéry pro jejich obratnost, inteligenci a odhodlání při lovu lišek, což vedlo k vytvoření plemene, které známe dnes.

Lovecké dědictví

Jack Russell teriéři byli vyšlechtěni speciálně pro lov lišek a jejich původním účelem bylo vypuzovat lišky z jejich nor. Jejich malá velikost, houževnatost a bezmezná energie je pro tento náročný úkol předurčovaly.

Vlastnosti Jack Russell teriéra

Energický a hravý

Jack Russell teriéři jsou známí svou bezmeznou energií a láskou ke hře. Vždy jsou připraveni na hru nebo dobrodružství.

Inteligentní a odhodlaní

Tito teriéři jsou velmi inteligentní a odhodlaní, což z nich dělá vynikající řešitele problémů. Jejich odhodlání se však někdy může proměnit v tvrdohlavost.

Nebojácní a vytrvalí

Jack Russell teriéři mají nebojácnou povahu. Jsou známí svou odvahou a ochotou přijímat výzvy, často bez váhání.

Věrní společníci

Jack Russell teriéři si navzdory své temperamentní povaze vytvářejí silné pouto se svými majiteli a dokážou být neuvěřitelně věrní a láskyplní.

Ke komu se hodí Jack Russell teriér?

Aktivní jedinci nebo rodiny

Jack Russell teriérům se daří v aktivním prostředí a vyžadují každodenní pohyb a duševní stimulaci. Majitelé, kteří mají rádi venkovní aktivity a hry, udrží svého Jack Russella šťastného a vyrovnaného. Pokud chcete gaučáka, Jack Russel určitě není správná volba, při nedostatku aktivit vám poleze po hlavě a zbourá vám byt.

Zkušení majitelé psů

Jack Russell teriéři jsou díky své inteligenci, odhodlání a někdy tvrdohlavé povaze nejvhodnější pro zkušenější majitele. Především ale potřebují spoustu času svého majitele. 

Trpělivost a nadšení

Pro majitele, kteří mají trpělivost a nadšení pro výcvik a hru, je temperamentní osobnost Jack Russell teriéra radostí.

Malé obytné prostory

Jack Russell teriér se navzdory své energické povaze dobře přizpůsobí bydlení v bytě, pokud má dostatek pohybu a duševní stimulace.

Vyhledávají dobrodružství

Pokud hledáte dobrodružného a nebojácného společníka pro venkovní aktivity, jako je turistika, Jack Russell teriér se díky své temperamentní povaze skvěle hodí.

Závěrem

Historie Jack Russell teriérů svědčí o jejich vývoji od oddaných lovců lišek až po milované a temperamentní rodinné společníky. Chcete-li být správným majitelem Jack Russell teriéra, berte v úvahu jeho energickou povahu, inteligenci a potřebu aktivity a duševní stimulace. Pokud jste zkušený, aktivní majitel psa, který si cení vzrušení z temperamentního společníka, může být Jack Russell teriér ideálním parťákem pro život, který vám dodá zábavu a vzrušení v kompaktním a houževnatém balení.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(37 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

28.11.2023

#44 Ivana Votrubová: Fyzioterapie pro psy

Ivana Votrubová je veterinární fyzioterapeutka a majitelka rehabilitačního centra www.fyziopropsy.cz. Věděli jste, že fyzioterapie vůbec není jen pro profesionální sportovce? Jak ty lidské, tak ty zvířecí. Prospívá úplně každému; vám i vašemu pejskovi. Co fyzioterapie dokáže udělat nejen s jeho zdravím nebo fyzickou kondicí, ale taky s elánem, vám poví Ivana Votrubová v nové epizodě […]

přečíst článek
26.11.2023

Můj pes se na tréninku chová jinak než doma

Je to už skoro pravidlem na různých konzultacích, praktických lekcích a dokonce i na táborech: z čím větší dálky člověk přijede, aby se psem řešil jeho naprosto nevhodné chování, tím spíše se bude pes chovat naprosto vzorně. On to zrovna tady nepředvede, potvora!? Už tolikrát jsem slyšel věty jako: „Já sem jedu až ze Žiliny, abyste […]

přečíst článek
19.11.2023

Jak vyřešit agresivitu nebo strach z jiných psů?

Trénink není luxus. Je úplně stejně důležitý jako veterinární péče, správná výživa nebo dostatek pohybu. Pokud jste pejskař, nejspíš to pro vás není žádná novinka. Já bych se v tomto díle ale chtěl věnovat tématu, které je sice mnohem méně populární, ale za mě velmi důležité – a sice, jakou roli má trénink při práci s problémy, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.