29.05.2024

Aktivity pro bull teriéry

Teriéry typu bull vnímám jako velice všestranné pracovní psy. Můžete se s nimi věnovat myslivosti, coursingu a dělat bull sporty nebo obrany. Tam se dá vhodným způsobem využít jejich silný kořistnický pud. I když to nejsou top vytrvalci, můžete s nimi běhat canicross. 

Všestranní bullíci – k čemu se hodí?

Některé psy hodně baví běhat a tahat, proto s nimi jízda na kole nebo koloběžce může být fajn vyžití. Baví je i zdolávat různé překážky, takže agility může být např. pro vašeho stafbulíka skvělá aktivita. Kvůli jejich výjimečnému vztahu k lidem se využívají i ke canisterapii. Pokud se chcete věnovat sportovní kynologii nebo obedience, tak zvažte i rizika. 

Pro mnoho teriérů typu bull (a hlavně pro amerického pitbulteriéra nebo jeho exteriérovou větev amerického stafordšírského teriéra) mohou být překážkou ostatní psi. Těch aktivit, kterým se můžete se svým psem věnovat, je opravdu mnoho. Jde jen o to vybrat si tu správnou, která bude bavit vás i vašeho psa.

Unavený pes ≠ spokojený pes

Nemám moc rád větu: ‚,unavený pes, spokojený pes‘‘. Lidé si to totiž často vykládají po svém a snaží se jen psa unavit. Myslete na to, že tihle psi jsou ve většině případů dobře a snadno motivovatelní a nadchnou se téměř pro jakoukoliv práci s vámi. Když bullíky něco baví, věnují se tomu, dokud nepadnou vyčerpáním. Neúspěch je ve většině případů neodradí. Proto vy musíte mít rozum a danou aktivitu zastavit a ukončit ve správný čas. 

Trénink poslušnosti

Ke každé aktivitě neodmyslitelně patří i dobrá poslušnost a ovladatelnost. Tyto schopnosti byste měli trénovat nejen v klidu, ale také ve stavu, kdy je pes rozrušený. K tomu můžeme využít různé hry s hračkou, do kterých dá pes mnohem víc energie než u cvičení s pamlsky.

Vhodné odměny

U mnoha psů v dospívajícím věku, když si umějí hrát a baví je se přetahovat, častěji zabere odměna v podobě hry nebo hračky, spíš než pamlsek. Do hračky můžou upustit energii, zaměstnat tlamu tím správným způsobem nebo obrátit pozornost na vás. Proto hračky k tréninku využívejte jako motivaci a odměnu. 

Není to jako když dáme dítěti playstation a ono se zabaví samo. Pro teriéry typu bull není žádná hračka nesmrtelná. Není proto dobré, aby se mu jich několik válelo po bytě nebo zahradě a zevšedněly mu. Dávejte také pozor na to, aby při devastaci hračky pes kus nespolknul. Bulteriéři jsou na to experti.

Najděte vhodnou aktivitu

I když to jsou skvělí společníci, tak jim tahle role rozhodně nestačí. Měli byste se s nimi tedy něčemu věnovat nebo s nimi sportovat? Každopádně. Byli to pracovní psi, jejichž ‚,práce‘‘ je dnes zakázaná. Z pohledu welfare zvířat by mělo ale mít zvíře možnost projevit své přirozené chování. Snad žádné aktivity a sporty to v dnešní době neumožňují.

Našim úkolem je tedy jim najít nějakou náhradu a zvážit, jestli pro našeho psa prostředí s dalšími psy nebude zbytečný nápor a riziko. Každý sport nebo aktivita má svá pro a proti. U canicrossu to může být míjení cizího psa, u obedience třeba skupinové odložení, při kterém se může cizí pes zvednout a jít se k vašemu psovi podívat.

Takže i když budete mít se svým psem nějaké ambice, může to dopadnout tak, že vaše sny a cíle budete kvůli jeho přirozenosti muset zahodit a věnovat se dané aktivitě jen tak pro radost. Nikdy totiž nebudete mít jistotu, jak se zachová vůči jinému psu. Můžete mít ale taky kliku a zrovna váš pes může s ostatními dobře komunikovat, snášet je a reagovat bude adekvátně k situaci.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

12.06.2024

Desenzitizace a odměny z prostředí

V minulém díle jsme zmínili problematiku desenzitizace v obecné rovině. Mluvili jsme o tom, že nejčastěji se v praxi desenzitizační techniky využívají ve spojitosti s přivykáním na nepříjemné podněty. Tato mince má ovšem ještě druhou stranu, o které se mluví mnohem méně. Přitom je úplně stejně zajímavá a důležitá. Pozitivka a odměny Možná jste někdy v minulosti zaslechli poučku: […]

přečíst článek
10.06.2024

Kočičí parťáci a proč není kámoš jako kámoš

Kočky jsou velmi tajuplná zvířata. Stejné je to i s jejich potřebou „kamarádění se“. Jsou šťastnější ve dvojici, nebo když má majitele jen pro sebe? Vystačí si kočka sama? Jak kočka funguje jako samostatná jednotka vs s kočičím parťákem? A kdy si pořídit druhou kočku? Na kočičí vztahy se podíváme v tomto článku. Od začátku jedináček? […]

přečíst článek
05.06.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 5)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat. Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.