09.02.2020

Výchova psa: jak začít a čemu se vyhnout?

Vychovaný pes je snem každého páníčka. Přijde na každé zavolání, chová se slušně a přátelsky ve společnosti, není to žádné čuňátko, které sežere cokoliv, co se válí na zemi. Zkrátka život s ním je pohoda a každý vám ho závidí. O čem tedy ta výchova psa je a jak začít?

O čem výchova psa je?

Sedni, lehni, zůstaň. Bezesporu užitečné povely, ale jsou součástí výchovy? Výchova pejska je především o zavedených pravidlech, rituálech a zvládnutí mnoha situací, které nás v průběhu života běžně potkávají. Vštípením těchto zásad se pejsek učí, jak reagovat na konkrétní podněty, a vyvarovat se špatných rozhodnutí.

Samotný trénink pejska zahrnuje obě strany mince – jak výcvik, tak výchovu. Nepodceňujte význam obou složek – dohromady tvoří obrázek dokonalého psího společníka.

Kdy začít?

Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá – hned 🙂 Ať už máte roztomilé, huňaté štěňátko nebo sebevědomého psího seniora, na výchovu není nikdy pozdě. Samozřejmě, u mladších zvířat je velkou výhodou, že do mnoha situací se dostávají poprvé v životě, a tak ještě neměla čas zafixovat si špatné návyky. S trochou trpělivosti a citlivým přístupem ale můžete přesvědčit i toho nejzatvrzelejšího hafana, že chovat se slušně přináší spoustu výhod.

Jak na to?

Nejprve si dejte dohromady, jaké chování od pejska očekáváte. Nejen „co nechci, aby dělal“, ale také „co má dělat místo toho“. Takové uspořádání myšlenek je velmi důležité pro to, aby jste při vychovávání nesešli z cesty vy, ani pejsek 🙂  

Začněte tím, co už pejsek zná, a chtěli byste to změnit. Jako příklad uvedu „nechci, abys bral jídlo ze stolu“. Hned splníme druhý bod – „místo toho si sedni“ nebo „ignoruj ho“, to už je na vás. Dále připravte vzorovou situaci, ve které si můžete toto chování vyzkoušet. Velkou výhodu získáte, pokud pejska předem naučíte význam slova „ne“ nebo „fuj“. Nezapomeňte, že opakování je – v našem případě – základ vychování.

Na co si dát pozor?

Při vychování pejska bychom se měli řídit těmito principy:

1. Trpělivost

Trpělivý přístup je asi největším kamenem úrazu nejen z hlediska výchovy. Dejte vašemu chlupatému příteli dostatek času, aby pochopil, co se od něj žádá. Důvěřujte mu, moc rád by vám udělal radost splněním vašeho požadavku, jen mu to občas chvíli potrvá 🙂

2. Buďte klidní a citliví

Samozřejmě, většinou nás zrovna nepotěší, když hafan provede další lumpárnu. Vybíjet si na něm vztek ale není řešením. Ruku na srdce – řekli jste mu předem, že tohle dělat nesmí? Pokud ne, budete mu to muset vysvětlit – s klidem a pochopením. Křičení, hysterie nebo fyzické tresty jsou zcela mimo téma.

3. Rozplánujte postup

Vždy, než začnete pracovat na nové situaci, dopředu si promyslete, jak má probíhat. Nezapomeňte i na možné odlišné scénáře a jak na ně případně zareagujete. Buďte vždy o krok dopředu, ať vás nic nepřekvapí.

4. Nevzdávejte se

Vím, že někdy to vypadá beznadějně. Jako by ten chlupáč vlastně vůbec nebyl schopný pochopit, co se po něm chce. Musíme však mít na paměti, že mozkem celé operace jsme my– pokud není naše komunikace se psem dostatečně srozumitelná, nemá možnost, jak splnit naše očekávání. Zkuste se o svém postupu poradit s ostatními pejskaři nebo místním trenérem. Dám ruku do ohně za to, že určitě přijdete na mnoho dalších způsobů, jak pejskovi potřebné informace předat.

Směle do toho

Není větší překážka, než strach z neúspěchu. Pamatujte, že pejsci jsou tu pro to, aby byl dělali náš život krásnějším. Každý den nám dávají další příležitosti, jak jim tuhle službu oplatit. Věnovat se jejich výchově nakonec přinese potěšení vám oběma 🙂 

Přejeme mnoho úspěchů při učení vašeho pejska správným návykům a jen samé šťastné chvíle, strávené se čtyřnohým přítelem po boku! Pokud nevíte, kde začít, podívejte se na výuková videa o psích potřebách, malý začátek toho, co potřebujete k výchově psa vědět.  

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

24.04.2024

Hlazení jako cvičení

Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví.  Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, […]

přečíst článek
22.04.2024

Hra 1, 2, 3 pro reaktivní psy

Jedná se o další hru patřící mezi tzv. “pattern games”, tedy hry učící malý vzorec chování, od Leslie McDevitt. Tento typ her je velmi důležitý právě pro reaktivce. V čem hra spočívá? Naučíme v ní psa, že když řekneme 1, 2, 3, dostane potom pamlsek. To je všechno, takhle jednoduché to je. Je to stejné, […]

přečíst článek
17.04.2024

LRS – nejcitlivější způsob, jak se vypořádat s chybou v tréninku

Jako téma dnešního dílu jsem si vybral techniku, která není ve světě tréninku psů využívána příliš často, přesto mi ale připadá jako nesmírně zajímavá a inspirativní. Zkratka LRS znamená „Least Reinforcing Scenario“, trenérka Katka Lerlová tento termín před lety přeložila do češtiny jako „varianta minimálního posílení“. Než si ale vyložíme, jak samotná technika vypadá a […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.