18.03.2021

Jak vybrat klikr

Rozhodli jste se, že začnete pejska trénovat s klikrem pomocí klikr tréninku. To je naprosto skvělá volba! Teď si ale říkáte, jaký klikr koupit. Stojí sice pár korun, ale na výběr jich je tolik. Tímto článkem vám zkusíme s výběrem trochu pomoci.

Na co při výběru myslet

Nejdůležitější je, aby se vám s klikrem dobře klikalo, protože při tréninku s tím kliknete během chvilky mnohokrát. Zkuste si, jak se vám drží v ruce. Dalším parametrem bude zvuk. Dbejte na to, aby byl zvuk příjemný i vám. Pes si rychle vytvoří spojení zvuk klikru = odměna. Tuhle věcičku si zamiluje. Vám ale nikdo žádnou dobrůtku nedá, tak by vám jeho zvuk neměl drásat nervy.

Klasický klikr

Tento klikr najdete v obchodech nejčastěji. A bývá také nejlevnější. Jeho největší problém je v síle, kterou musíte pro kliknutí vyvinout. Například pro děti ho určitě nedoporučujeme, mají problém kliknout a po chvilce tréninku je bolí ruka. Sami máme nicméně takový.

Tlačítkový klikr​

Kliknutí na tomto klikru je jednodušší a zvuk bývá krapet tišší. Ne každému je samozřejmě příjemný, proto je fajn ho osahat. Doporučujeme, pokud bude klikr používat dítě nebo někdo se slabou rukou.

Klikr na prst​

Tento klikr má velkou výhodu v tom, že ho nemusíte držet v dlani a myslet na to, abyste ho nepustili na zem. Stejně však budete ruku nadále využívat pro klikání a pro práci si ji neuvolníte.

Klikr s ovládáním hlasitosti

Někteří senzitivnější pejsci mají ze začátku ze zvuku klikru strach. Existují proto klikry, kde můžete zvuk ztišit a postupně na něj psa zvykat. Dá se to však obejít tím, že běžný klik při naklikávání (vytváření spojení klik = přijde odměna) dáte za záda, do kapsy nebo schováte do mikiny. Velmi záhy si pes klikr oblíbí.

Klikr s píšťalkou

Základem je si říct, zda zvuk píšťalky v tréninku využijete. Pro samotný klikr trénink píšťalku nevyužijete. Nicméně se vám může hodit například pro emergency recall nebo povel, kde místo slovního povelu použijete zvuk.

Klikrové slovo

Někteří trenéři využívají raději místo klikru tkz. klikrové slovo. Především proto, aby měli při tréninku volné obě ruce. Navíc na rozdíl od klikru je vcelku těžké ztratit hlas. Použití je zcela stejné, místo kliknutí použijete krátké slovo, které označuje moment stejně jako klikr. Jako slovo můžete použít: jo, gut, čik, yes. Výběr je na vás, jednoslabičné slovo řeknete rychleji.

Nejdůležitější ze všeho je však umět klikr používat při tréninku správně. Klikat ve správný moment a používat správně metody s ním spojené – luring, targeting či free-shaping. Bez toho vás nezachrání ani klikr ze zlata.

Klára Hlubocká s klikrem trénuje své psy a občas i koně od roku 2003.

Nejdůležitější je umět klikr používat

Nejdůležitější ze všeho je však umět klikr používat při tréninku správně. Klikat ve správný moment a používat správně metody s ním spojené – luring, targeting či free-shaping. Bez toho vás nezachrání ani klikr ze zlata.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.5(4 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

16.09.2023

#39 Lenka Ležalová: Psí čich a aktivity s ním spojené

Lenka Ležalová je trenérka, která založila projekt čuchej.cz. Z něj také vychází téma našeho povídání. Probrali jsme, v čem se psí čich liší od toho lidského a jak to ovlivňuje rozdíl ve vnímání světa. Řešili jsme, kdy je vhodnější využít hersenwerk a kdy naopak nosework. Jak vybírat materiály čichacích hraček na míru pejskovi. Nebo jaké […]

přečíst článek
15.09.2023

Každodenní rituály a proč jsou důležité?

Každé ráno vstáváte obvykle stejnou nohou, absolvujete stejné kolečko (toaleta, koupelna, kuchyň) a nejspíše si čistíte zuby stále stejnou rukou. Ani si to možná neuvědomujete. Váš pes tohle všechno přesně ví, bedlivě sleduje každý váš počin a věřte nebo ne, uklidňuje ho to. Proč jsou pro něj neměnné rituály tak důležité? Zvyk je železná košile […]

přečíst článek
13.09.2023

#38 Petra Hrušková: Jak pracovat s pejskem z útulku

Péťa Hrušková je trenérka zaměřující se především na nosework. Má ale bohaté zkušenosti s tréninkem psů z útulku a jeden takový typický, velký černý pes z útulku, i její kariéru trenérky odstartoval. V podcastu jsme probrali práci s útulkovými pejsky, čím jejich trénink začínat, jak jim představovat svět a resocializovat, ale také jakou čmuchací dečku […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.