18.03.2021

Jak vybrat klikr

Rozhodli jste se, že začnete pejska trénovat s klikrem pomocí klikr tréninku. To je naprosto skvělá volba! Teď si ale říkáte, jaký klikr koupit. Stojí sice pár korun, ale na výběr jich je tolik. Tímto článkem vám zkusíme s výběrem trochu pomoci.

Na co při výběru myslet

Nejdůležitější je, aby se vám s klikrem dobře klikalo, protože při tréninku s tím kliknete během chvilky mnohokrát. Zkuste si, jak se vám drží v ruce. Dalším parametrem bude zvuk. Dbejte na to, aby byl zvuk příjemný i vám. Pes si rychle vytvoří spojení zvuk klikru = odměna. Tuhle věcičku si zamiluje. Vám ale nikdo žádnou dobrůtku nedá, tak by vám jeho zvuk neměl drásat nervy.

Klasický klikr

Tento klikr najdete v obchodech nejčastěji. A bývá také nejlevnější. Jeho největší problém je v síle, kterou musíte pro kliknutí vyvinout. Například pro děti ho určitě nedoporučujeme, mají problém kliknout a po chvilce tréninku je bolí ruka. Sami máme nicméně takový.

Tlačítkový klikr​

Kliknutí na tomto klikru je jednodušší a zvuk bývá krapet tišší. Ne každému je samozřejmě příjemný, proto je fajn ho osahat. Doporučujeme, pokud bude klikr používat dítě nebo někdo se slabou rukou.

Klikr na prst​

Tento klikr má velkou výhodu v tom, že ho nemusíte držet v dlani a myslet na to, abyste ho nepustili na zem. Stejně však budete ruku nadále využívat pro klikání a pro práci si ji neuvolníte.

Klikr s ovládáním hlasitosti

Někteří senzitivnější pejsci mají ze začátku ze zvuku klikru strach. Existují proto klikry, kde můžete zvuk ztišit a postupně na něj psa zvykat. Dá se to však obejít tím, že běžný klik při naklikávání (vytváření spojení klik = přijde odměna) dáte za záda, do kapsy nebo schováte do mikiny. Velmi záhy si pes klikr oblíbí.

Klikr s píšťalkou

Základem je si říct, zda zvuk píšťalky v tréninku využijete. Pro samotný klikr trénink píšťalku nevyužijete. Nicméně se vám může hodit například pro emergency recall nebo povel, kde místo slovního povelu použijete zvuk.

Klikrové slovo

Někteří trenéři využívají raději místo klikru tkz. klikrové slovo. Především proto, aby měli při tréninku volné obě ruce. Navíc na rozdíl od klikru je vcelku těžké ztratit hlas. Použití je zcela stejné, místo kliknutí použijete krátké slovo, které označuje moment stejně jako klikr. Jako slovo můžete použít: jo, gut, čik, yes. Výběr je na vás, jednoslabičné slovo řeknete rychleji.

Nejdůležitější ze všeho je však umět klikr používat při tréninku správně. Klikat ve správný moment a používat správně metody s ním spojené – luring, targeting či free-shaping. Bez toho vás nezachrání ani klikr ze zlata.

Klára Hlubocká s klikrem trénuje své psy a občas i koně od roku 2003.

Nejdůležitější je umět klikr používat

Nejdůležitější ze všeho je však umět klikr používat při tréninku správně. Klikat ve správný moment a používat správně metody s ním spojené – luring, targeting či free-shaping. Bez toho vás nezachrání ani klikr ze zlata.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
5(5 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.03.2025

7 čichových aktivit pro psa – kterou zvolit?

Psí čich je fascinující smysl, který otevírá široké možnosti zábavy, tréninku i spolupráce mezi člověkem a psem. Pokud přemýšlíte, jak obohatit život svého čtyřnohého kamaráda, čichové aktivity jsou ideální volbou. Jakoukoliv z nich můžete provozovat jako jednoduchou zálibu, seriózní sport, nebo dokonce profesionální činnost. Každá úroveň má své specifické nároky na čas, výcvik a vybavení, […]

přečíst článek
10.03.2025

Stacionární target stick – co to je a k čemu se hodí?

Ať už při tréninku mého vlastního psa (resp. fenky) nebo při práci s klienty využívám celou řadu pomůcek. Od těch základních, jako je klikr nebo bedýnka sloužící jako target pro přední nebo zadní packy, až po méně obvyklé, jako jsou různé masky a převleky, nebo autíčko na dálkové ovládání. Ale ještě jsem se zde podrobně […]

přečíst článek
03.03.2025

Je NEGATIVNÍ POSÍLENÍ opravdu jen špatné?

Tu a tam se setkávám s přístupem klientů, podle kterého je negativní posílení v moderním tréninku zvířat zcela vyloučeno a v podstatě trápením zvířete. To je ale dost neúplná představa. Ano, moderní trénink stojí hlavně na pozitivním posilování, ale jsou chvíle, kdy okamžitá úleva je pro zvíře důležitější potřebou. A pokud to neuvidíme, nebude trénink pro zvíře […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.