07.02.2024

Základní psí dovednost: Platforma

Pokud se ke mně dostane štěně nebo pes, který nemá s tréninkem žádné zkušenosti, učím ho několik základních dovedností. Mimo formální tréninkové lekce je to především reakce na jméno, která zároveň slouží jako základ pro nácvik přivolání. (Ale o tom někdy příště.) Ve formálním tréninku jako první chování učím nose touch a hned jako druhé platformu, resp. celý koncept okolo ní. Co to tedy v mém pojetí platforma je, jak funguje a k čemu je dobrá?

Co je platforma v tréninku?

Platforma je v podstatě forma targetu. Pohodlně se na ni vejde celý pes vestoje všemi čtyřmi packami a zároveň je na ní schopen si lehnout. K tomuto účelu můžu využít například stepper na aerobic nebo dostatečně velkou dřevěnou desku s protiskluzovým povrchem, v závislosti na velikosti psa.

Důležité je, aby platforma byla oproti úrovni podlahy o něco vyvýšená. Díky tomu pes dokáže spolehlivě odlišit, kdy stojí všemi čtyřmi tlapkami na platformě a kdy mu jedna nebo více chybí. Proto k tomuto účelu není vhodná např. deka nebo hodně tenká podložka.

Jak platforma funguje?

Platforma v podstatě funguje jako jakýkoli jiný target. Jens tím rozdílem, že nastoupení na ní je dobrovolné a zvíře jej v průběhu tréninku může udělat kdykoli a vždy to bude správně. Tzn. i bez povelu, nebo pokud je pod jiným povelem a nastoupením na platformu si jej zruší (viz dále). Pokud pes koncept platformy dokonale ovládá, hodí se nám v tréninku v mnoha různých rovinách 

1. Default behavior

Nástupem na platformu nám pes sděluje, že je připraven pracovat. Jedná se tedy o první slovo tréninkového rozhovoru podle Františka Šusty. Kromě toho ale na platformu může nastoupit v době, kdy mu není jasné, co po něm chceme, a v tréninku se „zamotá“. Jedná se vždy o bezpečnou variantu. O „něco, co můžeš udělat kdykoli a vždycky to bude správně a máš za to šanci získat odměnu“.

2. Vymezení prostoru

Tím, že platformu umístíme kamkoli do místnosti, zvířeti sdělujeme „tady tě chci mít“. To může být užitečné nejen při tréninku určitých chování, kde potřebujeme začínat vždy ze stejného místa ve vzdálenosti od psovoda.

Taková platforma se výborně hodí i při práci se skupinou reaktivních psů. Samozřejmě v kombinaci s dalšími bezpečnostními prvky jako je úvaz, náhubek, případně bariéra v prostoru. Technicky vzato, pokud „všechny 4 packy na platformě“ je chování s velmi vysokou historií odměn, pes nebude tolik chtít platformu opustit a jít napadnout jiného psa, přestože by toho jinak byl schopen. (I tak by ovšem bylo, jemně řečeno, nerozumné, na platformu spoléhat jako na jediný bezpečnostní prvek při práci s agresivním psem.)

3. Nácvik kontroly na jídlo a další rušivé podněty

Pokud cvičíme kontrolu na jídlo, můžeme postupovat způsobem, že v ruce nebo na zemi máme umístěný pamlsek a pokud se k němu pes snaží přiblížit, pamlsek schováme, zakryjeme rukou apod. a psa odměníme pouze pokud od pamlsku udržuje původní vzdálenost.

Tento způsob tréninku má ale jeden problém. Velmi často se stane, že pes se pokouší k pamlsku dostat, pamlsek v tu chvíli zmizí. Toto se několikrát opakuje až pes svoji snahu vzdá a k pamlsku se nesnaží přiblížit, případně se mu aktivně vyhýbá. Pokud v tu chvíli přijde odměna, odměna v podstatě přišla za to, že pes svoji snahu vzdal. Zde pochopitelně nejde o učení úspěchem, ale o učení na základě neúspěchu a často s sebou nese nežádoucí efekty.

Pokud však do tohoto cvičení přidáme platformu a pes ji již má naučenou, pak se jeho povaha od základu změní. Pes má jednoznačnou a pro něj srozumitelnou informaci, že má zůstat na platformě a odměna dojde za ním. Zároveň pokud se splete, z platformy sestoupí a my pamlsek odstraníme, má stále k dispozici chování, kterým si pamlsek zase přiblíží. Tímto chováním je návrat všemi čtyřmi packami na platformu. To samé platí, pokud potřebujete učit klid u letícího aportu. Na základě stejného principu vám i vašemu pejskovi platforma nácvik velmi usnadní.

4. Polohy na dálku a nácvik odložení

Základem je, aby měl váš pes představu o tom, co znamená povel „sedni“. Pokud tento povel použijete v době, kdy je pes v určité vzdálenosti a ne přímo u vás, pravděpodobně se stane to, že pes provede chování „doběhni k páníčkovi a u něj dej zadek na zem“. To ale není chování, které chceme v době, kdy je to chování hotové. Poté již očekáváme, že když pes slyší „sedni“, dá zadek na zem tam, kde zrovna je. I kdyby to mělo být 100 a více metrů od nás.

No a k vysvětlení tohoto ne zcela jednoduchého konceptu nám opět výborně poslouží naše platforma. Protože pokud má chování „stojím na platformě“ velkou historii odměn, pes v případě, že mu dáte povel „sedni“ v nějaké vzdálenosti od vás, nebude chtít platformu opustit a pravděpodobně si rovnou zkusí sednout přímo na platformě. Postupně se můžete přesunout do vedlejší místnosti nebo do zákrytu, kde na vás pes neuvidí a povel mu dát odtud. Tím zároveň testujete, zda pes opravdu rozumí slovnímu povelu a neřídí se místo toho spíše řečí vašeho těla nebo nějakým gestem, které ke slovnímu podnětu, často nevědomě, přidáváte. 

5. Čekej, dokud nepřijdou další instrukce

Spousta psů, a platí to zejména pro psy pracovních plemen, těžko chápe, že po nich chceme, aby zůstali v klidu a „nedělali nic“. Resp. čekali, než od vás přijde informace, co mají dělat.  To je základní dovednost pro nácvik složitějších úloh, jako je např. „concept training“ nebo cvičení na rozlišování levé a pravé strany, které jsem popsal v prvním díle tohoto seriálu. Jde ale o základní dovednost do běžného života. 

6. Odložení odměny po použití markeru (např. kliknutí klikrem)

Ve své základní podobě kliknutí funguje jako „terminant bridge“. To znamená, že zároveň ukončuje chování a sděluje zvířeti „už nemusíš dál pracovat a můžeš si jít pro odměnu“. Z tohoto pohledu tedy není špatně, pokud dáte pejskovi povel na výdrž, např. sedni nebo lehni, a poté, co splní vaše kritéria (jako je doba nebo vzdálenost) a vy mu kliknete, se pes zvedne a přiběhne k vám.

V praxi je ale s tímto postupem často problém. Časem zjistíte, že pes sice drží pozici, ale mentálně už je celou dobu u vás. To vede k tomu, že pes je v pozici velmi neklidný a „jako na drátkách“. Proto je užitečné jej naučit, že po kliknutí má v pozici setrvat a vy s odměnou dojdete za ním. K tomu vám opět poslouží známý princip, že se pejskovi nechce z platformy sestoupit. A pokud se tak stane a odměna nepřijde, tak zcela přesně ví, jak se k odměně přiblížit. Stačí pouze zpátky nastoupit.

Jak začít využívat platformu v tréninku?

A jak se práce s platformou učí? V principu velmi jednoduše, pokud pes rozumí principu označování správného chování (např. pomocí klikru). Jako při každém jiném tvarování chování rozložíme do co nejmenších kroků. Na začátku tedy klikáme a odměňujeme jakýkoli zájem o platformu, případně i přiblížení k ní.

Ze začátku můžeme po kliknutí pokládat pamlsky přímo na platformu. To nám pomůže s tím, že někteří psi jsou k platformě nedůvěřiví a mají tendenci se jí vyhýbat. Postupem času už odklikáváme a odměňujeme to, kdy pes položí na platformu jednu packu, potom dvě packy, tři packy, až nakonec stojí na platformě všemi čtyřmi packami.

V této fázi máme základní chování hotové. Když nám pejsek spolehlivě nastupuje na platformu všemi čtyřmi packami, pracujeme na dvou kritériích – výdrži a vzdálenosti. Doporučuji cvičit tato kritéria odděleně a začít s výdrží.

Trénink výdrže na platformě

Já považuji za cílovou výdrž na platformě 30 sekund, přičemž se chci dostat aspoň na 10 sekund předtím, než začnu přidávat jako další kritérium vzdálenost. U většiny cviků na výdrž je totiž z mé zkušenosti prvních zhruba 10 sekund kritických. Zde byste měli postupovat velmi pomalu, prodlužovat čas do kliknutí zhruba po půl sekundě a poměrně často se vrátit zpátky. Tzn. pokud mi pes na platformě vydrží 3 sekundy, není to tak, že bych od této chvíle klikal a odměňoval po 3,5 sekundách, ale čas od času kliknu hned po druhé nebo první vteřině.

Poté, co překonám kritických 10 sekund, můžu pracovat mnohem rychleji a interval prodlužovat po sekundě nebo i po několika sekundách. Stále se musíte čas od času vrátit a odměnit kratší výdrž, než je pejskovo aktuální maximum.

Při samotném nácviku ale dejte pozor na jednu věc – cílem není dostat se na cílovou výdrž co nejrychleji. Cílem především je, aby pes po celou dobu, co stojí na platformě, byl sice soustředěný, ale zároveň „v klidu“. Tzn. neměl tendence přešlapovat, vrtět sebou kňučet nebo jinak dávat najevo, že je nejistý a neví, co po něm chceme. Potřebujeme budovat především jistotu. To, jak dlouho nám trénink bude trvat, už je vedlejší.

Pozor dejte na jednu věc. Spousta psů má tendence si ve chvíli, kdy na platformě nějakou dobu zůstanou stát a nic se neděje, sednout. My ale nechceme, aby si pejsek na platformě sedal. Kromě jiného kvůli tomu, že bychom potom nemohli učit povel „sedni“ na dálku. Pokud se vám toto stane, vraťte se v kritériích zpátky na dobu, kterou váš pes „ustojí“. Zároveň vám pomůže, pokud budete pamlsky doručovat ze spodu, jakoby pod bradu psa, a nepohybovat s imi ve výši očí psa nebo nad ní.

Poté, co jsme tedy dosáhli uvedených 10 sekund, kdy je pejsek na platformě, čeká na další instrukce a neprojevuje žádné známky nejistoty, můžeme pomalu začít pracovat se vzdáleností.

Trénink vzdálenosti od platformy

Začneme tedy tak, že poté, co pes nastoupí na platformu, lehce se nahneme směrem dozadu od něj, okamžitě klikneme a odměníme, ještě předtím, než by stihnul sestoupit. Pokud toto několikrát zopakujeme a vše se daří, můžeme si od platformy o půl kroku couvnout, hned kliknout a okamžitě po kliknutí se rozejít směrem k platformě se psem a odměnit.

Úplně stejným postupem, včetně návratu k nižším kritériím, jako jsme použili u budování výdrže, postupně zvyšujeme počet kroků, až se nám podaří odejít do vedlejší místnosti. Z mé zkušenosti je zde kritická vzdálenost 3 kroky, poté již bude prodlužování mnohem snazší a postup rychlejší. 

Možná vás teď napadlo, že když vybudujete tak velkou historii odměn za stání na platformě, váš pejsek nebude chtít plnit povely a bude chtít jenom stát a čekat. Toho se ale bát nemusíte a tento problém vyřešíte snadno. Pokud pes platformu již dokonale ovládá, můžete ho za stání odměňovat až po určité době (minimálně po 3 sekundách). Pokud splní váš povel, kliknete mu a odměníte ho hned, takže se k odměně dostane mnohem rychleji.

Navíc, pokud ho spolupráce s vámi baví a vaše instrukce jsou pro něj srozumitelné, není pamlsek jediná odměna v celém procesu a samotná spolupráce s vámi je pro pejska další odměnou k pamlskům, které si takhle vydělá. Takže, kdyby se vám toto přece jen stalo, je to pro vás informace, že pes buďto nerozumí tomu, co po něm chcete, nebo ho samotný trénink úplně nebaví. Což je pro vás mimořádně cenná informace a příležitost změnit trénink k lepšímu.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

04.12.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 9)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek
25.11.2024

Trénujte nesouvisející blbiny

Taková rada se může zdát, že na první dobrou s tréninkem reaktivců úplně nesouvisí. Já ji přitom pokládám za jednu z velmi podstatných. Trénujte zdánlivě nesouvisející blbiny, triky, povely a posune vás to i v tréninku reaktivce. K čemu je to dobré? I v tréninku reaktivců je snadné se začít soustředit jen na to, co […]

přečíst článek
18.11.2024

Skokové disciplíny pro bull plemena a jak s nimi začít

Už od mala je dobré učit teriéry typu bull správné hře s vámi, hru podporovat a učit je kousat do vhodných hraček a pomůcek místo toho, aby kousali do vás. Tím, že máme hračku nebo peška pod kontrolou, můžeme krásně učit psa, za jaké chování a po jakém signálu si může hračku vzít, lovit ji nebo […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.