20.12.2023

Jste ten nejhorší majitel, trenér…?

Kolikrát jsem za svoji trenérskou praxi slyšela povzdechnutí typu: „Kdyby můj pes měl jiného psovoda, byl by už úplně jinde.” „Kdybych se mu tu tak nemotala, už mohl vyhrávat velké soutěže!” „Kdyby s ním běhal někdo jiný, byl by slavný a úspěšný.” „Kdybych mu to aspoň tak nekazila…”

Tajemství psího života

Milé dámy, milí pánové, prozradím vám tajemství. Váš pes si vás VYBRAL! 

Žijeme v iluzi, že my si své psy vybíráme. Žijeme v iluzi, že my je vlastníme. 

A co když je to naopak? Naši psi si nás pořizují, abychom jim zajistili život, který jim právě teď poskytujeme. Chodíme do práce, vyděláváme peníze, aby oni mohli žít život, který žijou. Aby mohli odpočívat a pospávat na gauči a těšit se na nás, až přijdeme domů, vezmeme je na procházku, na trénink, dáme jim fantastickou večeři, ještě si doma s nimi pohrajeme, pocvičíme a uložíme na dobrou noc. 

Nikdo není dokonalý

Možná jste na svého psa někdy zakřičeli. Nebo jste ho dokonce i lehce uhodili nebo prudce trhli s vodítkem. Možná jste na něj nepříčetně ječeli v lese nebo na ulici nebo doma.

Cítili jste se totálně zoufalí, protože jste nevěděli… jak ho přivolat od psů, jak ho přimět vesele chodit u nohy, jak zamezit tomu, aby pořád něco žral ze země, aby nelovil kočky a další zvěř, jak ho konečně na tom parkuru naučit odložení, aby nevybíhal předčasně… Možná jste prostě jen nevěděli, jak změnit jeho chování, jak mu pomoci. A jak pomoct sobě.

Možná jste někdy v životě řešili, že váš pejsek byl zraněný nebo nemocný a vy jste se topili v beznaději, jak mu pomoct. Možná jste už i prošli ztrátou svého pejska a v tu chvíli jste se cítili tak malí a nicotní, jak jste si nikdy neuměli představit, že je možné se cítit. 

A možná se někdy soudíte i teď. Možná se soudíte za to, co všechno nevíte, neumíte, co neděláte, jací nejste… 

A co když…

…jste úplně v pořádku právě tak, jak jste teď? Co když vás váš pes miluje takové, jací jste právě teď? Třeba vůbec neřeší, kolik kokard a pohárů doma máte vystavených. Co když váš pes miluje každou chvilku, kterou spolu strávíte? Každý smích, společnou hru, aktivitu, procházku? Co když je tím šťastnější, čím šťastnější jste VY?

Věřte mi, váš pes si vás také VYBRAL! I psi mají volbu. Volí si lidi či situace, ke kterým či do kterých se chtějí narodit. Není to úleva? Není to zajímavé? 

Co můžete udělat dnes, abyste byli šťastnější a díky tomu měli ještě šťastnější pejsky?

Napište nám do komentáře.

Krásné Vánoce a hodně ŠTĚSTÍ do nového roku

přeje

Pavla Dušková

a celý tým Psichologie

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
5(10 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

12.06.2024

Desenzitizace a odměny z prostředí

V minulém díle jsme zmínili problematiku desenzitizace v obecné rovině. Mluvili jsme o tom, že nejčastěji se v praxi desenzitizační techniky využívají ve spojitosti s přivykáním na nepříjemné podněty. Tato mince má ovšem ještě druhou stranu, o které se mluví mnohem méně. Přitom je úplně stejně zajímavá a důležitá. Pozitivka a odměny Možná jste někdy v minulosti zaslechli poučku: […]

přečíst článek
10.06.2024

Kočičí parťáci a proč není kámoš jako kámoš

Kočky jsou velmi tajuplná zvířata. Stejné je to i s jejich potřebou „kamarádění se“. Jsou šťastnější ve dvojici, nebo když má majitele jen pro sebe? Vystačí si kočka sama? Jak kočka funguje jako samostatná jednotka vs s kočičím parťákem? A kdy si pořídit druhou kočku? Na kočičí vztahy se podíváme v tomto článku. Od začátku jedináček? […]

přečíst článek
05.06.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 5)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat. Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.