20.12.2023

Jste ten nejhorší majitel, trenér…?

Kolikrát jsem za svoji trenérskou praxi slyšela povzdechnutí typu: „Kdyby můj pes měl jiného psovoda, byl by už úplně jinde.” „Kdybych se mu tu tak nemotala, už mohl vyhrávat velké soutěže!” „Kdyby s ním běhal někdo jiný, byl by slavný a úspěšný.” „Kdybych mu to aspoň tak nekazila…”

Tajemství psího života

Milé dámy, milí pánové, prozradím vám tajemství. Váš pes si vás VYBRAL! 

Žijeme v iluzi, že my si své psy vybíráme. Žijeme v iluzi, že my je vlastníme. 

A co když je to naopak? Naši psi si nás pořizují, abychom jim zajistili život, který jim právě teď poskytujeme. Chodíme do práce, vyděláváme peníze, aby oni mohli žít život, který žijou. Aby mohli odpočívat a pospávat na gauči a těšit se na nás, až přijdeme domů, vezmeme je na procházku, na trénink, dáme jim fantastickou večeři, ještě si doma s nimi pohrajeme, pocvičíme a uložíme na dobrou noc. 

Nikdo není dokonalý

Možná jste na svého psa někdy zakřičeli. Nebo jste ho dokonce i lehce uhodili nebo prudce trhli s vodítkem. Možná jste na něj nepříčetně ječeli v lese nebo na ulici nebo doma.

Cítili jste se totálně zoufalí, protože jste nevěděli… jak ho přivolat od psů, jak ho přimět vesele chodit u nohy, jak zamezit tomu, aby pořád něco žral ze země, aby nelovil kočky a další zvěř, jak ho konečně na tom parkuru naučit odložení, aby nevybíhal předčasně… Možná jste prostě jen nevěděli, jak změnit jeho chování, jak mu pomoci. A jak pomoct sobě.

Možná jste někdy v životě řešili, že váš pejsek byl zraněný nebo nemocný a vy jste se topili v beznaději, jak mu pomoct. Možná jste už i prošli ztrátou svého pejska a v tu chvíli jste se cítili tak malí a nicotní, jak jste si nikdy neuměli představit, že je možné se cítit. 

A možná se někdy soudíte i teď. Možná se soudíte za to, co všechno nevíte, neumíte, co neděláte, jací nejste… 

A co když…

…jste úplně v pořádku právě tak, jak jste teď? Co když vás váš pes miluje takové, jací jste právě teď? Třeba vůbec neřeší, kolik kokard a pohárů doma máte vystavených. Co když váš pes miluje každou chvilku, kterou spolu strávíte? Každý smích, společnou hru, aktivitu, procházku? Co když je tím šťastnější, čím šťastnější jste VY?

Věřte mi, váš pes si vás také VYBRAL! I psi mají volbu. Volí si lidi či situace, ke kterým či do kterých se chtějí narodit. Není to úleva? Není to zajímavé? 

Co můžete udělat dnes, abyste byli šťastnější a díky tomu měli ještě šťastnější pejsky?

Napište nám do komentáře.

Krásné Vánoce a hodně ŠTĚSTÍ do nového roku

přeje

Pavla Dušková

a celý tým Psichologie

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
5(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

21.02.2024

Odložení

Říkáte si, co má odložení společného s agility? Noooo, za 22 let praxe trénování agility vám makat na odložení vřele doporučuji. Usnadní vám to mnoho věcí! Jak trénink agility nebo závodění, tak fungování v běžném životě. K čemu hodí? Nebudete spadat do kolonky „mám psa, který v blízkosti parkuru jen řve a řve a řve […]

přečíst článek
20.02.2024

#50 MVDr. Michaela Riedlová: První pomoc pro psy, aneb co mít v psí lékárničce

V dnešní 50. epizodě si budeme povídat s veterinářkou Michaelou Riedlovou o první pomoci pro psy. 🩺Dozvíte se třeba, co jsou nejčastější úrazy, na co si dávat pozor nejen při procházce, proč nedávat psovi běžné léky na bolest nebo co by měla obsahovat psí lékárnička. 👉 Budeme moc rádi, když tuhle epizodu plnou hodnotných tipů […]

přečíst článek
19.02.2024

Hra: hledání pamlsků

Psi mají přirozenou potřebu využívat svůj čich. Jistě jste si už všimli, že na procházce tento smysl psi využívají nejvíce, dokonce víc než zrak. Pokud chcete psa trochu unavit a udělat z procházky neobyčejnou zábavu, zkuste si se psem zahrát hru na hledání pamlsků nebo hračky. Proč je hledání pamlsků super? Jak často hrát? Klidně […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.