21.06.2022

Jak vidí pes?

Kupujete vašemu psímu parťákovi ty nejbarevnější hračky, aby měl život veselejší? Některé v trávě nemusí najít ani rozeznat. Psí zrak je totiž trochu jiný než ten lidský. Vidí jiné barvy a jinak daleko. Jak tedy vidí pes?

Když vás pes nevidí

Jsou chytří, mají citlivější čich i sluch a poznají každou vaši náladu. Jakmile se ale vzdálíte příliš, mají psi problém vás rozpoznat. Ostře vidí jen na vzdálenost zhruba 6-10m. Na procházce se vám tedy může stát, že pokud psa pustíte na volno a on se někde začichá, dokáže vás posléze identifikovat jen podle volání, nikoliv zrakem. Myslete na to, když budete venčit v prostředí, kde jsou ozvěny, třeba lomy, skály a podobně. Aby se váš chlupáč nerozběhl úplně nečekaným směrem, i když na něj budete divoce mávat a volat. Pokud se nebudete vůbec hýbat, prakticky pro něj budete neviditelní.

Oko, do duše okno

Oko se skládá z tyčinek a čípků – přitom čípky mají na starost barevnost vidění. Na rozdíl od lidí ale psi postrádají čípky pro rozeznání zelené barvy od červené. Dalo by se říci, že jejich svět se skládá z odstínů modré, šedé a žluté, a to jim k životu naprosto stačí. V praxi to znamená, že pes nerozliší zelenou od červené, ale pozná modrou od žluté. Koupíte-li vašemu psovi tedy oranžový nebo červený míček, v trávě ho zrakem rozhodně nerozezná, jedině po čichu. Nejlépe viditelná je pro něj fialová.

Noční vidění

Oproti člověku alespoň v noci má pes navrch. Tyčinky dokážou fungovat i při minimálním světle, takže kde pro lidi je tma jako v hrnci, tam pes poměrně dobře vidí. Navíc má pes v oku tzv. reflexní odrazovou vrstvu (žlutý nebo zelený odlesk očí, když do nich posvítíte), která stimuluje buňky v oku a násobí přijímané světlo.

Máte HD televizi?

Důležitou schopností je také rychlost vnímání obrazu. Oproti lidem totiž psi zpracují až 4x více snímků za vteřinu. Vidí tedy tak trochu zrychleně a staré televize pro ně znamenaly pomalý a rozmazaný obraz. Pokud se ale na televizi s HD rozlišením díváte na dokument o zvířatech, je možné, že si to stejně plnohodnotně vychutná spolu s vámi i váš pes.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(40 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

28.10.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 8)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat. Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek
21.10.2024

Psi na volno – jak se jim vyhnout?

Přibíhající psi na volno. Kazí to trénink. Hodně. Ano, je to úplně špatně. Co s tím? Vyhýbat se místům s vysokou frekvencí takových psů. Jak se vyhnout psům na volno? Jasně, že se to (jako velmi často) snáz řekne, než udělá. To se ve výsledku může týkat spousty rad pro trénink reaktivců. To ale neznamená, […]

přečíst článek
14.10.2024

Protahování (strečink)

Aktivní dynamický strečink je velmi důležitou součástí nejen u sportovních psů. Jakmile se tělo používá (a je jedno, jestli málo, hodně nebo středně), dochází k různým drobným kompenzacím v postoji i v pohybu. To často vede k zatuhnutí svalů v určité pozici. A nejen svalů! S přibývajícím časem se daný problém jen prohlubuje, a proto […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.