26.10.2021

Pozitivní stres u psů

Stres v malé míře prospívá a podněcuje organismus k vyšší aktivitě. Ten pozitivní, eustres, zvyšuje výkonnost. Vzniká třeba při agility, seznamování s novým psem a podobně. Jakmile je ho ale moc, oslabuje imunitu, zhoršuje kvalitu srsti a celkově zdravotní stav. Nehledě na nepředvídané chování.

Eustres a distres

Stres je obranný mechanismus organismu před narůstajícím tlakem. V malé míře funguje jako hnací motor, ale hormony, které se vlivem stresu vyplavují, se v těle hromadí a brzy může situace přeskočit do neúnosné míry, kdy pes přestane myslet a reaguje zkratově. Eustres se přehoupne v distres. Nastává okamžik, kdy výkon naopak klesá.

Stres z výcviku nebo hry

I plný výkon na cvičišti, soustředěnost na povely a touha dostat odměnu stupňuje hladinu stresu. Také třeba když psa necháte celý den běhat s psími kamarády. I když je šťastný a neustále v pohybu, stresové situace se hromadí. A například po pobytu v psím hotelu, kde se měl skvěle, vám pak doma dva dny prospí, aby to vše zpracoval a odplavil stres.

Někdy je potřeba se z nahromaděného stresu a podnětů vyspat. Schválně si vzpomeňte, kdy váš pes zažil nějaké velké dobrodružství. Musel to pak prospat? Zdroj fotky: Mylene2401 Pixabay.com

Kdy poznám narůstající hranici?

Sledujte jeho signály, které vám dají najevo, že stres už se začíná hromadit příliš. Předejdete tak zkratovému jednání, které vás překvapí ve smyslu “ale tohle on nikdy dřív nedělal”. Prvotními příznaky jsou zvýšená podrážděnost, neochota, strnulý pohled. Začíná reagovat na podněty, na které dříve nereagoval (když se doma oženete plácačkou na mouchy), má problém se zastavit a odpočinout si, startuje nečekaně při setkání s jiným psem, kouše věci, které dříve neničil, je nervóznější.

Jak stres odbourat

Odbourání stresových hormonů v krvi trvá několik hodin až dní, za předpokladu, že se přitom nehromadí další. Pomoci odbourat stres mohou nejrůznější přírodní medikamenty k tomu určené. Také je dobré pochopit, kdy se stres hromadí a těmto situacím se vyhnout. Uklidňuje rovněž žvýkání, například hraček nebo žvýkacích pamlsků.

Knížka Trénink je rozhovor

Pokud se chcete dozvědět o stresu více, určitě doporučujeme knížku Trénink je rozhovor, ve které má i váš pes co říct od Františka Šusty.

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

01.05.2024

Zónové překážky – jak s nimi začít

Mezi zónové překážky patří v agility kladina, áčko a houpačka. Agilitní matadoři věří, že když si dáte práci s kladinou, áčko můžete mít téměř zadarmo 🙂 Na každé agilitní překážce jsou vyznačené jinou barvou kontaktní zóny. Na zónu pes musí šlápnout alespoň 1 pacičkou, jinak získá 5 trestných bodů v podobě „chyby”. U houpačky se kromě […]

přečíst článek
29.04.2024

Problémové situace jako skvělá příležitost k tréninku

Asi většina psů na něco v určité míře reaguje. Napadá mě například štěkání na vše divné, na lidi, na psy, honění všeho hýbajícího se, pasení a nebo také nadšení z každého psa či člověka… V první řadě pomáhá uvědomit si, že velká část ze zmíněného je zcela přirozené chování pro psy. To, že chtějí lovit, kamarádit se a […]

přečíst článek
24.04.2024

Hlazení jako cvičení

Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví.  Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.