17.03.2020

Trénink je rozhovor – kniha, která stojí za to

Dnes se podíváme na kousek z knížky: „Trénink je rozhovor, ve kterém má i váš pes co říct,“ od Františka Šusty. Za nás jedna z nejlepších kynologických knížek, která fakt stojí za to! Dnes se zaměříme na myšlenku, která se týká odměny a trestu, a podíváme se, jak s ní v praxi pracovat.

Myšlenka dne

„Tím, kdo určuje, co je odměna a trest, je trénované zvíře, ne ten, kdo ho trénuje.“

František Šusta, Trénink je rozhovor, 2014, Nakladatelství Plot

Myšlenka nám říká, že náš pes je tím, kdo určuje, jestli je pro něho větší odměnou pár pamlsků, pohlazení nebo třeba hra s hračkou. Často se stává například to, že pes k nám přijde na přivolání a my ho pochválíme pohlazením po hlavě. No a vzhledem k tomu, že psi hlazení na hlavě poměrně často zas tak moc nemusí, může se stát, že ho nevědomky vlastně potrestáme za něco, co udělal správně. Tedy pes přijde, my si myslíme, že ho odměňujeme hlazením po hlavě, z jeho pohledu se ale vlastně jedná o trest. A proto, že chování, které je trestáno (v našem případě příchod na zavolání), se bude vyskytovat se stále nižší frekvencí, může se stát, že nám přestane fungovat přivolání. A to jen kvůli takové drobnosti, jako že omylem trestáme místo abychom odměňovali.

co je odměnou právě pro našeho psa?

Měli bychom tedy velmi dobře vědět, co je pro našeho psa největší odměnou. Jsou pejsci, kteří za malý pamlsek udělají salto vzad. Ale také jsou pejsci, pro které bude největší odměnou chvilka přetahování o provaz, házení balonkem nebo hlazení na břichu. Pro některé to může být i hlazení na hlavě nebo za uchem, jen pamatujme na to, že takových rozhodně není tolik v poměru k tomu, jak často si to jejich páníčci myslí.

Je knížka vhodná pro všechny?

Takových myšlenek je v knížce nespočetně. Jedná se o jednu z nejlepších knížek o psech, které si můžete pořídit. Máme jediné upozornění. Již párkrát jsem se při individuálních trénincích setkal s majiteli, kteří některým myšlenkám z knížky nerozuměli. To se samozřejmě může stát u různých knížek. Zkuste potom sáhnou po některé jiné od stejného nakladatelství a k Trénink je rozhovor se po nějaké době vraťte. Co můžeme říct s naprostou jistotou je, že nastane chvíle, kdy ji každý majitel pejska docení. Je na každém z nás, abychom se snažili dostat do bodu, kdy budeme mít takové povědomí o tréninku zvířat, abychom ji byli schopni docenit. My tuhle knížku milujeme, a pokud bychom měli známkovat na stupnici jedna až deset, bude tak na patnáctce.

Autor – František Šusta

Pokud jste jméno František Šusta zatím neslyšeli… jsme rádi, že to teď napravíme. Pokud byste totiž měli znát jen jediného trenéra zvířat v Česku, je to právě on. František pracoval třeba i v Zoo Praha, kde pomáhal ledním medvědům zbavit se frustrace jen s pomocí běžné svítící baterky a odměn. Je autorem několika světově uznávaných metodik pro trénink zvířat, jako například index rovnováhy ve skupině a trojúhelník stresu, ale o tom zase někdy jindy. Zkrátka a dobře, pro všechny trenéry zvířat, kteří pracují pozitivními metodami a chtějí o tréninku přemýšlet, je tím správným vzorem.

Které knížky stojí za to si přečíst?

Knížek o psech, o výchově a o vztahu člověka a psa je spousta. Jak se pak má člověk vyznat v tom, která je pro něj ta pravá? Která předkládá ty správné informace? Který autor stojí za sledování? Je to vlastně jednoduché, sáhněte po některé z knížek od Nakladatelství Plot. Chcete opravdu porozumět svému psovi? Přečtěte si jich od nich co nejvíc. Tak jednoduché to je.

My vám budeme přinášet další důležité myšlenky, postřehy z nich a v našich článcích je dovysvětlovat.

Chcete vidět Františka Šustu v akci?

S Františkem Šustou na našem webu najdete hned několik velmi praktických kurzů plných tréninku. Spolehlivost bez vodítka, Kozokurz – principy pozitivního posilování ukazované na kozách či Komunikační signály pro pokročilé.

Více informací zde

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.