25.03.2021

Víte, co je pro vašeho psa největší odměnou?

Při slově odměna si nejčastěji představíme nějaký pamlsek, dobrůtku. Možností je ale daleko víc. Pojďme si tedy projít, co vše může být odměnou a proč je důležité vědět, co zrovna náš pes jako odměnu vnímá. Možná svého psa omylem místo odměňování dokonce trestáte.

Co je odměna, určuje trénované zvíře

Existují psí jedlíci, milovníci běhání, honiči balonků nebo ti, co pro pohlazení přinesou páníčkovi modré z nebe. Z toho vyplývá, že co je pro jednoho odměnou nejvyšší hodnoty, druhému pejskovi bude u ocasu (nebo kousek pod 🙂 ).  Vaším úkolem je v tréninku zjistit, jak to má zrovna ten váš. Co vše může být pro pejska odměnou:

  • Pamlsky
  • Hra s hračkou
  • Pohlazení
  • Podrbání
  • Hra s jiným psem
  • Okolnosti – např. možnost začmuchat, vyskočit z auta…

Co je trest, určuje také trénované zvíře

Tak jako je u psů individuální, co je pro ně odměna, je pro ně individuální i trest. Trest ve smyslu: “tohle se mi nelíbí, tohle nechci.” Příkladem za všechny je hlazení po hlavě. Spousta psů ho nemá ráda a páníčci je nevědomky trestají. Při přivolání se může například stát, že se pes začne zastavovat dále od majitele, aby k pohlazení nedošlo. Povel si tím tedy kazíme.

Pozorujte proto svého psa. Pokud např. při zmíněném hlazení začne vydávat konejšivé signály, bude mu hlazení nepříjemné a bude se pro psa jednat o trest.

Proč je důležité pracovat s odměnami

Vědomou prací s odměnami si v tréninku můžeme hodně pomoct. Jsou totiž chvíle, kdy je pro pejska jednoduché poslechnout, např. sedni doma, a stačí odměna s nízkou hodnotou. Naopak v náročnějších chvílích s obtížnějšími kritérii a rušivými vlivy vybráním lepší odměny můžeme pejska lépe motivovat ke splnění a potvrdit mu, že splnit povel mělo opravdu smysl a stálo mu to za to.

Vytvořte si seznam odměn

Napište si seznam všech možných odměn a u každé určete atraktivitu pro svého psa. Každý pes má jiné preference. Podle situace pak zvolíte, kterou odměnu používat. Využívejte různé odměny, aby nevznikl stereotyp.

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

16.09.2023

#39 Lenka Ležalová: Psí čich a aktivity s ním spojené

Lenka Ležalová je trenérka, která založila projekt čuchej.cz. Z něj také vychází téma našeho povídání. Probrali jsme, v čem se psí čich liší od toho lidského a jak to ovlivňuje rozdíl ve vnímání světa. Řešili jsme, kdy je vhodnější využít hersenwerk a kdy naopak nosework. Jak vybírat materiály čichacích hraček na míru pejskovi. Nebo jaké […]

přečíst článek
15.09.2023

Každodenní rituály a proč jsou důležité?

Každé ráno vstáváte obvykle stejnou nohou, absolvujete stejné kolečko (toaleta, koupelna, kuchyň) a nejspíše si čistíte zuby stále stejnou rukou. Ani si to možná neuvědomujete. Váš pes tohle všechno přesně ví, bedlivě sleduje každý váš počin a věřte nebo ne, uklidňuje ho to. Proč jsou pro něj neměnné rituály tak důležité? Zvyk je železná košile […]

přečíst článek
13.09.2023

#38 Petra Hrušková: Jak pracovat s pejskem z útulku

Péťa Hrušková je trenérka zaměřující se především na nosework. Má ale bohaté zkušenosti s tréninkem psů z útulku a jeden takový typický, velký černý pes z útulku, i její kariéru trenérky odstartoval. V podcastu jsme probrali práci s útulkovými pejsky, čím jejich trénink začínat, jak jim představovat svět a resocializovat, ale také jakou čmuchací dečku […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.