21.12.2021

Jak přežít Silvestra v klidu?

Mnoho psů se silvestrovských oslav a petard bojí, protože je to pro ně strach, který jim nikdo nevysvětlil, že ho mít nemusí. Jak psa správně naučit, že ohňostroje nejsou důvodem ke stresu a jak předejít silvestrovským problémům?

Začněte trénink během roku

Jak najdete v našem kurzu Strach psa ze zvuků, Silvestr je v podstatě ukázkou socializace vašeho psa na zvuky. A to můžete trénovat po celý rok. Ideální je postupným tréninkem spojit obávané zvuky s něčím pozitivním, ať už se hrou nebo s pamlsky. A velice pomalu přidávat na hlasitosti obávaného zvuku (například pouštěním videa z notebooku). To můžete začít trénovat už dlouho před koncem roku. Bohužel jedna stresová situace, když při venčení bouchne petarda váš může vrátit zpět na začátek tréninku.

Venčení na Silvestra

Kdy jsou útulky nejvíce plné? Na Nový rok. Protože v děsu z petard uteče nejvíce psů. Pokud váš parťák žije na zahradě, vezměte jej alespoň tuto jednu noc domů. Jestli tuto možnost nemáte, zkontrolujte, že je dobře zajištěný plot, i kotec a pes nemá jak utéct. Stejně tak dbejte opatrnosti při venčení. Nepouštějte v žádném případě psa z vodítka, pro případ náhlé střelby, kdy by se mohl leknout, a ujistěte se, že obojek nebo postroj na kterém venčíte mu dobře sedí a nemůže se z něj vyvléknout. Může jinak ublížit nejen sobě, ale vběhnout třeba pod auto. 

Jak doma psa uklidnit?

Někteří majitelé jsou už zvyklí na Silvestra zklidňovat psa tišícími prostředky od veterináře. To je sice také řešení, ale u starších nebo nemocných psů to může být riskantní. Můžete vyzkoušet pár dalších triků. Pusťte televizi nebo rádio, které přehluší zvuky z ulice. Zavřete okna a zatáhněte závěsy. Pokud má pes své bezpečné místo (klec nebo pod postelí), kam si chce zalézt, nechte ho tam. Rozhodně ho v tento den nenechávejte o samotě. Ideální je malé nerváčky zabavit hrou, nabídnout pro uklidnění možnost žvýkat (dobrotu nebo hračku), zaměstnat hlavu tréninkem.

Co ještě funguje?

Osvědčilo se pouštět klasickou hudbu nebo vsadit také na aromaterapii a Bachovy květové esence. Pes má mnohonásobně citlivější čich, než lidé. Vsaďte na jemnou levanduli nebo rozmarýn. Pomoci by mohly také difuséry nebo obojky s antistresovými feromony, které můžete sehnat ve zvířecích potřebách. Mnozí majitelé si nemohou vynachválit rovněž metodu bandáže TTouch, kdy psa uklidníte ovázáním určitých tlakových bodů, ale jejich nasazování může být u většiny psů také zapotřebí natrénovat. A nebo si můžete zarezervovat pobyt v klidu na horách a od všeho Silvestrovského stresu i se svým psem prostě ujet. 

Mnozí majitelé si nemohou vynachválit rovněž metodu bandáže TTouch, kdy psa uklidníte ovázáním určitých tlakových bodů, ale jejich nasazování může být u většiny psů také zapotřebí natrénovat. Chcete-li vidět, jak na ně, klikněte na obrázek.

Pokud si chcete o aromaterapii přečíst něco více, mrkněte na knihu od Caroline Ingraham, zatím je však k dostání pouze v angličtině.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.4(5 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

05.10.2022

Může pes běhat v lese na volno?

Každý rád chodí se svým psem do lesa. Je tam klid, zpívají ptáci, tečou potoky a občas tam rostou i houby. Dost často tam nepotkáte jiného živáčka. Jste jen vy a váš pes. Co vám ale hrozí, pokud ho pustíte na volno? Je v ohrožení jeho život? Nebo život někoho jiného? Svoboda v lese Pokud […]

přečíst článek
22.09.2022

Houbaření se psem

Milujete houbaření? Proč nevzít čtyřnohého parťáka s sebou! Máme pro vás pár tipů na co si dát pozor a jestli se dá pes vycvičit k hledání hub. Se psem do lesa Vezměte psa s sebou, můžete si to užít spolu. Pokud ale nemáte stoprocentní přivolání, raději ho nepouštějte z vodítka – nechcete přeci naštvat myslivce […]

přečíst článek
13.09.2022

4 + 1 tip na co si dát pozor, když máte psa a dítě

Dítě a pes nikdy nejsou úplně jednoduchá kombinace. Vždy je třeba mít situaci neustále pod kontrolou. Na co si dát obzvláště pozor, pokud do vaší rodiny přijde dítě? 1. Bezpečný prostor pro psa Ať už očekáváte narození miminka nebo třeba návštěvu s dětmi, mějte na paměti, že pes musí mít bezpečný prostor, Odejde tam, když […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.