26.05.2021

5 zásad pro zdravý fitness trénink

Rozhodli jste se, že se svým psem začnete cvičit psí fitness a teď zjišťujete jak na to. V tomto článku se zaměříme na 5 nejdůležitějších zásad, jak udělat trénink zdravý a pro psa bezpečný.

Bezpečnost na prvním místě

  • Klidné místo bez vnějších nebezpečí: Na cvičení musíte mít vždy klid a pohodu. Vyhledejte takové místo, kde vás nebude nikdo rušit a nenadále vás někdo nepřekvapí (např. drze se řítící pes k tomu vašemu).
  • Pomůcky, co samy neutečou: Vybírejte pouze bezpečné pomůcky. Takové, které nekloužou, nikam se samy neodkutálí a které psovi pod nohama neujedou.

Vždy respektujte únavu psa

Také znáte úsloví “třetí den je krizový,” které se říká při výletu na hory? Naše tělo je po dvou dnech lyžování unavené a je daleko vyšší riziko úrazu. Raději se tedy v “krizový den” opalujeme a pijeme kávičky u sjezdovky a necháme tělo dočerpat energii. Úplně stejně funguje psí tělo. Pokud je tedy pes unaven, raději intenzitu cvičení snižte a nechte ho odpočinout.

Každý pes je originál

Pro různé cviky jsou doporučovány různá opakování. Vždy jde však o konkrétního cvičence a jeho chuť cvičit. Začal pokukovat po okolí a ztrácí zájem? Raději dejte pauzu.

Začínejte vždy rozcvičkou

Rozpohybujte ztuhlé psí svaly než se dáte do samotného cvičení. Nechte pejska lovit pamlsky po pokoji, hrajte si s hračkou, udělejte pár rozehřívacích cviků jako je např. otočka, osmička, otočka nebo využijte procházení skrz kavalety

Pokud pozorujete divné změny, zajděte k veterináři

Pravidelné cvičení psího fitness má, mimo jiné, jednu obrovskou výhodu – dokážete rychle zpozorovat nezvyklé pohyby svého psa. Pes se v pohybu horší, najedou vytrvale nechce cvičit nějaký cvik či konkrétní stranu, není od věci zajít pro jistotu za veterinářem, jestli je vše v pořádku.

Začněte od jednoduchých cviků a postupně zvyšujte obtížnost

Nespěchejte. Teprve postupným tréninkem pes získává na síle a stabilitě. Nesnažte se vše nahnat na prvním tréninku. Tak jako my si nejdeme po zimě rovnou v tempu zaběhnout maraton, ani pes by se neměl utavit hned na prvním tréninku. Trénujte tedy postupně a využívejte k tomu vhodné pomůcky.

Možná vás to svádí začít používat rovnou ty barevné balanční pomůcky, které jsou všude na dog fitness fotkách. Ty jsou však až vrcholem psího fitness. Začínejte vždy na zemi, poté se stabilními pomůckami a až nakonec pracujte s těmi labilními.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

28.11.2023

#44 Ivana Votrubová: Fyzioterapie pro psy

Ivana Votrubová je veterinární fyzioterapeutka a majitelka rehabilitačního centra www.fyziopropsy.cz. Věděli jste, že fyzioterapie vůbec není jen pro profesionální sportovce? Jak ty lidské, tak ty zvířecí. Prospívá úplně každému; vám i vašemu pejskovi. Co fyzioterapie dokáže udělat nejen s jeho zdravím nebo fyzickou kondicí, ale taky s elánem, vám poví Ivana Votrubová v nové epizodě […]

přečíst článek
26.11.2023

Můj pes se na tréninku chová jinak než doma

Je to už skoro pravidlem na různých konzultacích, praktických lekcích a dokonce i na táborech: z čím větší dálky člověk přijede, aby se psem řešil jeho naprosto nevhodné chování, tím spíše se bude pes chovat naprosto vzorně. On to zrovna tady nepředvede, potvora!? Už tolikrát jsem slyšel věty jako: „Já sem jedu až ze Žiliny, abyste […]

přečíst článek
19.11.2023

Jak vyřešit agresivitu nebo strach z jiných psů?

Trénink není luxus. Je úplně stejně důležitý jako veterinární péče, správná výživa nebo dostatek pohybu. Pokud jste pejskař, nejspíš to pro vás není žádná novinka. Já bych se v tomto díle ale chtěl věnovat tématu, které je sice mnohem méně populární, ale za mě velmi důležité – a sice, jakou roli má trénink při práci s problémy, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.