26.05.2021

5 zásad pro zdravý fitness trénink

Rozhodli jste se, že se svým psem začnete cvičit psí fitness a teď zjišťujete jak na to. V tomto článku se zaměříme na 5 nejdůležitějších zásad, jak udělat trénink zdravý a pro psa bezpečný.

Bezpečnost na prvním místě

  • Klidné místo bez vnějších nebezpečí: Na cvičení musíte mít vždy klid a pohodu. Vyhledejte takové místo, kde vás nebude nikdo rušit a nenadále vás někdo nepřekvapí (např. drze se řítící pes k tomu vašemu).
  • Pomůcky, co samy neutečou: Vybírejte pouze bezpečné pomůcky. Takové, které nekloužou, nikam se samy neodkutálí a které psovi pod nohama neujedou.

Vždy respektujte únavu psa

Také znáte úsloví “třetí den je krizový,” které se říká při výletu na hory? Naše tělo je po dvou dnech lyžování unavené a je daleko vyšší riziko úrazu. Raději se tedy v “krizový den” opalujeme a pijeme kávičky u sjezdovky a necháme tělo dočerpat energii. Úplně stejně funguje psí tělo. Pokud je tedy pes unaven, raději intenzitu cvičení snižte a nechte ho odpočinout.

Každý pes je originál

Pro různé cviky jsou doporučovány různá opakování. Vždy jde však o konkrétního cvičence a jeho chuť cvičit. Začal pokukovat po okolí a ztrácí zájem? Raději dejte pauzu.

Začínejte vždy rozcvičkou

Rozpohybujte ztuhlé psí svaly než se dáte do samotného cvičení. Nechte pejska lovit pamlsky po pokoji, hrajte si s hračkou, udělejte pár rozehřívacích cviků jako je např. otočka, osmička, otočka nebo využijte procházení skrz kavalety

Pokud pozorujete divné změny, zajděte k veterináři

Pravidelné cvičení psího fitness má, mimo jiné, jednu obrovskou výhodu – dokážete rychle zpozorovat nezvyklé pohyby svého psa. Pes se v pohybu horší, najedou vytrvale nechce cvičit nějaký cvik či konkrétní stranu, není od věci zajít pro jistotu za veterinářem, jestli je vše v pořádku.

Začněte od jednoduchých cviků a postupně zvyšujte obtížnost

Nespěchejte. Teprve postupným tréninkem pes získává na síle a stabilitě. Nesnažte se vše nahnat na prvním tréninku. Tak jako my si nejdeme po zimě rovnou v tempu zaběhnout maraton, ani pes by se neměl utavit hned na prvním tréninku. Trénujte tedy postupně a využívejte k tomu vhodné pomůcky.

Možná vás to svádí začít používat rovnou ty barevné balanční pomůcky, které jsou všude na dog fitness fotkách. Ty jsou však až vrcholem psího fitness. Začínejte vždy na zemi, poté se stabilními pomůckami a až nakonec pracujte s těmi labilními.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.