26.10.2021

Pozitivní stres u psů

Stres v malé míře prospívá a podněcuje organismus k vyšší aktivitě. Ten pozitivní, eustres, zvyšuje výkonnost. Vzniká třeba při agility, seznamování s novým psem a podobně. Jakmile je ho ale moc, oslabuje imunitu, zhoršuje kvalitu srsti a celkově zdravotní stav. Nehledě na nepředvídané chování.

Eustres a distres

Stres je obranný mechanismus organismu před narůstajícím tlakem. V malé míře funguje jako hnací motor, ale hormony, které se vlivem stresu vyplavují, se v těle hromadí a brzy může situace přeskočit do neúnosné míry, kdy pes přestane myslet a reaguje zkratově. Eustres se přehoupne v distres. Nastává okamžik, kdy výkon naopak klesá.

Stres z výcviku nebo hry

I plný výkon na cvičišti, soustředěnost na povely a touha dostat odměnu stupňuje hladinu stresu. Také třeba když psa necháte celý den běhat s psími kamarády. I když je šťastný a neustále v pohybu, stresové situace se hromadí. A například po pobytu v psím hotelu, kde se měl skvěle, vám pak doma dva dny prospí, aby to vše zpracoval a odplavil stres.

Někdy je potřeba se z nahromaděného stresu a podnětů vyspat. Schválně si vzpomeňte, kdy váš pes zažil nějaké velké dobrodružství. Musel to pak prospat? Zdroj fotky: Mylene2401 Pixabay.com

Kdy poznám narůstající hranici?

Sledujte jeho signály, které vám dají najevo, že stres už se začíná hromadit příliš. Předejdete tak zkratovému jednání, které vás překvapí ve smyslu “ale tohle on nikdy dřív nedělal”. Prvotními příznaky jsou zvýšená podrážděnost, neochota, strnulý pohled. Začíná reagovat na podněty, na které dříve nereagoval (když se doma oženete plácačkou na mouchy), má problém se zastavit a odpočinout si, startuje nečekaně při setkání s jiným psem, kouše věci, které dříve neničil, je nervóznější.

Jak stres odbourat

Odbourání stresových hormonů v krvi trvá několik hodin až dní, za předpokladu, že se přitom nehromadí další. Pomoci odbourat stres mohou nejrůznější přírodní medikamenty k tomu určené. Také je dobré pochopit, kdy se stres hromadí a těmto situacím se vyhnout. Uklidňuje rovněž žvýkání, například hraček nebo žvýkacích pamlsků.

Knížka Trénink je rozhovor

Pokud se chcete dozvědět o stresu více, určitě doporučujeme knížku Trénink je rozhovor, ve které má i váš pes co říct od Františka Šusty.

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

28.04.2025

Stacionární target – rozlišování stran

V minulých dílech jsme si představili stacionární target jako užitečnou tréninkovou pomůcku, která má v praxi mnoho využití. Také jsme probírali jednotlivá kritéria chování, která by měl náš pes zvládnout. Pokud se nám tedy vše uvedené již podařilo a náš pes umí spolehlivě ťuknout nosem do targetu i na větší vzdálenost a je schopen povel k targetu spolehlivě […]

přečíst článek
23.04.2025

Přivolání – jak se inspirovat v tréninku prasátka?

Existuje několik chování, u kterých majitelé psů tak nějak spoléhají, že je zvíře pochopí samo od sebe a nějakým tréninkem se nezabývají. „Počkej tady, neotravuj, nežer to…“ jsou toho příkladem. A psi mají tu úžasnou vlastnost, že to opravdu v řadě případů pochopí. Ovšem někdy také ne. Pak ten osvícenější majitel začne psa trénovat a svůj […]

přečíst článek
21.04.2025

5 tipů na jednoduché čichací hry

Psí čich je fascinující nástroj, kterým si pes mapuje svět, učí se a také se baví. Čichání je pro psy přirozenou a uspokojující činností – využívají svůj nos nejen k získávání informací, ale i k relaxaci a uvolnění. Pokud hledáte způsob, jak svého psa potěšit a zároveň ho mentálně stimulovat, zkuste čichací hry. Jsou snadné […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.