24.09.2021

Proč se psi smějí

Pokud máte pocit, že se na vás pes usmívá, pak se vám to dost možná nezdá. Psi mají jako svou hlavní náplň dne zejména pozorování páníčka, co zrovna dělá. A také se dost často snaží komunikovat s lidmi jejich vlastní řečí, aby se jim přiblížili.

Komunikace pomocí gest

Psi samozřejmě neumějí hovořit lidskou řečí a jejich jediným dorozumívacím prostředkem jsou gesta a mimika. A to nejen pohyby ušima a ocasem, popřípadě postojem těla celkově, ale také obličejovými svaly. Skutečně se umí usmívat? Zdá se, že zakloní trochu hlavu, přivřou oči a vycení zuby v sevřené tlamě v jakési grimase, která ale vůbec není myšlena jako výhrůžná. Odkoukali to od svých páníčků a komunikují takto pouze se svými lidmi, nikdy s jiným psem.

Vědecky potvrzeno

Potvrzují to i vědci ze španělské univerzity, kteří měřili změny hladiny hormonů u psů při návratu majitele domů. Také britští vědci dávají úsměvu zapravdu — v těchto studiích bylo zjištěno, že psi zcela chápou, jak lidé reagují na vizuální vjemy. Vysledovali, že pes se tváří jinak, když ví, že se na něj páníček dívá a že svým výrazem vědomě manipuluje s majitelem.

Usměvavá plemena

Snahu o úsměv, zejména, když se vracíte domů nebo psa přivoláte, a ten nadšeně přiběhne, můžete pozorovat u nejrůznějších plemen, nejčastěji byl tento jev zaznamenán u psů jako je dobrman, jack russel, labrador nebo border kolie. Vyznačují se tím plemena a kříženci, kteří úzce žijí s člověkem doma a nejedná se o psy primitivní, bydlící třeba na zahradě. Speciálním společným znakem je to například u dalmatinů.

Tento dobrman svým “lidským” úsměvem vítá svou majitelku po příchodu domů. Usmívá se pouze na ni a pouze při této příležitosti 🙂 Autorem fotky je Michaela Paulini.

Autor článku: Magdalena Bischofová

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.