05.10.2022

Může pes běhat v lese na volno?

Každý rád chodí se svým psem do lesa. Je tam klid, zpívají ptáci, tečou potoky a občas tam rostou i houby. Dost často tam nepotkáte jiného živáčka. Jste jen vy a váš pes. Co vám ale hrozí, pokud ho pustíte na volno? Je v ohrožení jeho život? Nebo život někoho jiného?

Svoboda v lese

Váš pes by se měl v lese pohybovat u vaší nohy, nechat se bez problémů odvolat a být viditelně ovladatelný. Nesmí honit zvěř, hlavně v době, kdy má mladé. Pak je tady ovšem ještě právní stránka věci a v tom případě záleží, na jakého lesníka při procházce narazíte. Pokud nemáte perfektně natrénované přivolání od zvěře, svého psa z vodítka nepouštějte. Variantou je mít psa na dlouhé stopovačce, jen si dávejte pozor, abyste stopovačku dokázali včas chytit nebo zašlápnout.

Věděli jste, že…? Srnu může zabít už jen to, že ji pes prožene. Má totiž od přírody slabé srdce a takový nenadálý stres jí často přivodí infarkt.

Pozor na zákon

O pohybu v lese rozhoduje hned několik paragrafů. Především ten o honitbě. Honitba je vše, co nepatří obci ani zemědělcům. Tedy i cesty, remízky… Všude tam je zákaz volného pohybu psů, takže se může stát, že dostanete pokutu, když tam váš parťák bude volně běhat. Často ale myslivci vyhrožují rovnou tím, že vám psa zastřelí. Zastřelit volně běhající zvíře (psa, kočku nebo krávu) může však pouze myslivecká stráž nebo myslivecký hospodář. Ne kdejaký myslivec. A střílet mohou jen na psy, kteří jsou vzdálení 200m od lidského obydlí, viditelně pronásledují zvěř a nejsou pod vlivem majitele (tedy nejsou slyšet jeho pokyny nebo na ně pes nereaguje).

V zákoně § 14 odstave 1e) přímo zní že: “Myslivecká stráž je oprávněna usmrcovat v honitbě toulavé psy, kteří mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení pronásledují zvěř; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení. Toto oprávnění se nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební; usmrcovat kočky potulující se v honitbě ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení.

Existují výjimky?

Ano, existují. A to psi slepečtí, služební, záchranářští a zdravotní, kteří ale musejí být viditelně označení – postrojem s nadpisem, křížem nebo širokým bílým obojkem. Ale i ti mohou být zastřeleni povolanou osobou, pokud viditelně neposlouchají.

Ideální postup

Nejlépe uděláte, když se s myslivcem v dané honitbě, kam chodíte venčit, domluvíte. Pokud si ale nejste stoprocentně jistí odvoláním, psa z vodítka nepouštějte. Nejde jen o bezpečnost zvěře, ale i o bezpečnost vašeho psa – v lese můžete potkat také divočáka, který snadno způsobí vážné zranění, hrozí nákaza smrtelnou Aujeszkyho chorobou nebo ho může rovnou zabít. Neriskujte. Když váš pes zaplatí životem, máte sice právo (v neoprávněných případech) žádat o náhradu škody myslivce, život čtyřnohého přítele už vám to už ale nevrátí. Navíc prokazování situace nemusí být vůbec snadné.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(39 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.04.2024

LRS – nejcitlivější způsob, jak se vypořádat s chybou v tréninku

Jako téma dnešního dílu jsem si vybral techniku, která není ve světě tréninku psů využívána příliš často, přesto mi ale připadá jako nesmírně zajímavá a inspirativní. Zkratka LRS znamená „Least Reinforcing Scenario“, trenérka Katka Lerlová tento termín před lety přeložila do češtiny jako „varianta minimálního posílení“. Než si ale vyložíme, jak samotná technika vypadá a […]

přečíst článek
15.04.2024

Bull teriéři a vztah k lidem

Možná jste zaslechli větu typu: ‚,s bull plemeny to je prostě jiné‘‘ nebo ‚,bullové jsou jiní‘‘. V čem jsou teriéři typu bull tedy rozdílní od ostatních psů? Rozhodně vztahem a láskou k člověku. Socializace štěněte bull teriéra Před pořízením bull teriéra se připravte se na to, že štěně bude milovat lidi a děti. Tak to prostě má […]

přečíst článek
10.04.2024

Skoky v agility

Skoky k agility neodmyslitelně patří. Většina začátečníků je tím nadšenější, čím výš jejich pejsek vyskočí, čím vyšší skokovou překážku přeskočí. Nezřídka kdy vídám lidi, kteří zběsile pobíhají po hřišti a nutí pejska skákat přes překážky na vodítku. Trenéři agility z toho už tak nadšení nebývají. Zaprvé: není zdravé nutit pejska skákat příliš vysoko a není […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.