02.05.2023

Zápach z tlamy – co s ním?

Trpí na něj drtivá většina psů. A i když se zdá, že pes zkrátka sežere všechno a tak je logické, že mu smrdí z tlamy. Zápach z tlamy ale rozhodně není normální a měli byste jej řešit. V čem je nebezpečný a jak na něj?

Co zápach z tlamy způsobuje

90 % psů starších 2 let trpí na zápach z tlamy spojený se zubními problémy. Ne vždy je ale příčinou paradontitida, zubní kámen a bakterie přítomné v tlamě. Někdy může jít také o uvíznuté předměty, nádory v tlamě či krku psa nebo o zánětlivá onemocnění žaludku, problémy se slinivkou, ledvinami a játry. A někdy za to může zkrátka jen nevhodná strava nebo pojídání výkalů. Hodně napoví i to, po čem psovi z tlamy páchne.

Po čem “voní”?

Zápach způsobený pojídáním výkalů (koprofágií) si nespletete. Pokud je zápach spíše hnilobného rázu, jako něco zkaženého, jedná se pravděpodobně o problém se zuby a přemnožené bakterie v jeho ústech. “Vůni” po moči většinou způsobuje problém s ledvinami, hořký až nakyslý zápach zase signalizuje onemocnění žaludku. Sladký odér po ovoci je možnou známkou přicházející cukrovky. Ať už je dech jakkoliv divný, nečekejte s návštěvou veterináře, který včas určí přesný problém.

Ústní hygiena pro psy

Tak jako u lidí, i u psů je důležitá hygiena. Zubní kámen častěji trápí menší plemena a psy krmené měkkou stravou. Pro jeho odstranění je dobré dávat čtyřnohému parťákovi syrové kosti na okus nebo žvýkací dobroty (dentální tyčinky). Skvělé jsou také speciální kousací hračky. I přesto byste měli zuby pravidelně čistit. Není se čeho bát, většina psů si tuto proceduru nakonec oblíbí. Stačí vybrat vhodný kartáček a snahu korunovat náloží pamlsků za odměnu. Můžete tak hodně ušetřit za výdaje u veterináře.

Nebezpečí v tlamě

Bakterie, které se množí v zanícených dásních pes přirozeně polyká a posílá dále do těla. Není výjimkou, že pak způsobují problémy i jinde. Ohrožují srdce i ledviny vašeho psa, dokonce mohou způsobit celkovou otravu organismu. Proto je důležité pravidelně zubní kámen u veterináře odstraňovat. Mnoho psů tak přestanou trápit bolavé zuby a budou dovádět zase jako malé štěně.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
4(1 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.04.2024

LRS – nejcitlivější způsob, jak se vypořádat s chybou v tréninku

Jako téma dnešního dílu jsem si vybral techniku, která není ve světě tréninku psů využívána příliš často, přesto mi ale připadá jako nesmírně zajímavá a inspirativní. Zkratka LRS znamená „Least Reinforcing Scenario“, trenérka Katka Lerlová tento termín před lety přeložila do češtiny jako „varianta minimálního posílení“. Než si ale vyložíme, jak samotná technika vypadá a […]

přečíst článek
15.04.2024

Bull teriéři a vztah k lidem

Možná jste zaslechli větu typu: ‚,s bull plemeny to je prostě jiné‘‘ nebo ‚,bullové jsou jiní‘‘. V čem jsou teriéři typu bull tedy rozdílní od ostatních psů? Rozhodně vztahem a láskou k člověku. Socializace štěněte bull teriéra Před pořízením bull teriéra se připravte se na to, že štěně bude milovat lidi a děti. Tak to prostě má […]

přečíst článek
10.04.2024

Skoky v agility

Skoky k agility neodmyslitelně patří. Většina začátečníků je tím nadšenější, čím výš jejich pejsek vyskočí, čím vyšší skokovou překážku přeskočí. Nezřídka kdy vídám lidi, kteří zběsile pobíhají po hřišti a nutí pejska skákat přes překážky na vodítku. Trenéři agility z toho už tak nadšení nebývají. Zaprvé: není zdravé nutit pejska skákat příliš vysoko a není […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.