30.08.2022

Pes a čokoláda

Není čokoláda jako čokoláda. A na čem vy si s chutí pochutnáte, to může vašeho psa zabít. Ne vždy. Strašák otravy z čokolády se ale v těle psa nenápadně kumuluje.

Kakaový zabiják

Velkou roli při otravě čokoládou hraje množství kakaa. Čím více kakaa čokoláda obsahuje, tím rychleji zabíjí. Podstatnou je totiž složka theobromin, kterou lidský organismus sice metabolizuje bez problémů, psí organismus si s ním ale neví rady. Usazuje se v játrech a škody napáchá ve chvíli, kdy dosáhne toxické hladiny.

Nutností jsou zdravá játra

Velký pes tedy teoreticky dokáže sníst větší množství čokolády bez úhony, záleží ale také na vitalitě jeho jater. Pokud má játra slabší, nemocná nebo nějak geneticky oslabená, může se pro něj stát osudným i minimální množství čokolády. Jistější je neriskovat “kolik asi může” a zcela psovi zabránit přijít do kontaktu s čokoládou. Nikdy nevíte…

Co dělat, když pes sežere čokoládu? 

Náhoda je blbec a tak se může i přesto stát, že nějaké množství čokolády pes zkrátka sežere. Co v takovém případě dělat? Pokud po pozření čokolády zvrací nebo má průjem, je to ještě na dobré cestě. Vážnou otravu poznáte podle náhlé hyperaktivity, protože čokoláda obsahuje také poměrně vysoké množství kofeinu. V takovém případě je pes neklidný, třese se a projevuje se úzkostlivě.  Ať tak nebo tak, na nic nečekejte a navštivte veterináře, který musí co nejdříve vyvolat zvracení. Na čokoládu neexistuje protijed.

Kolik už je moc?

Za předpokladu, že je pes naprosto zdravý, lze říci, že pro malého psa do 8 kg může být vážně toxické množství 50 g mléčné čokolády a 22 g hořké čokolády. Velkého psa kolem 30 kg pak na zdraví může ohrozit 261 g mléčné čokolády a 109 g hořké čokolády. To ale v případě, že má játra a organismus ve stoprocentně zdravé kondici. Pokud tedy nutně toužíte svému psovi dopřát čokoládu, vyberte mu raději tu, která se vyrábí speciálně pro psy a není toxická.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

29.09.2023

Jak naučit psa klidu i ve stresových situacích?

Zůstat v klidu je důležitá vlastnost, která se dá naučit a trénovat. Jak u lidí tak u psů. A jde o praktickou dovednost při návštěvách veteriny, obcházení rozzuřených psů nebo třeba vánočním shonu. Jak na klidného psa?  Proč je klid důležitý? Protože neustálé napětí, očekávání a stres neprospívají fyzickému ani psychickému zdraví. V dnešní době […]

přečíst článek
16.09.2023

#39 Lenka Ležalová: Psí čich a aktivity s ním spojené

Lenka Ležalová je trenérka, která založila projekt čuchej.cz. Z něj také vychází téma našeho povídání. Probrali jsme, v čem se psí čich liší od toho lidského a jak to ovlivňuje rozdíl ve vnímání světa. Řešili jsme, kdy je vhodnější využít hersenwerk a kdy naopak nosework. Jak vybírat materiály čichacích hraček na míru pejskovi. Nebo jaké […]

přečíst článek
15.09.2023

Každodenní rituály a proč jsou důležité?

Každé ráno vstáváte obvykle stejnou nohou, absolvujete stejné kolečko (toaleta, koupelna, kuchyň) a nejspíše si čistíte zuby stále stejnou rukou. Ani si to možná neuvědomujete. Váš pes tohle všechno přesně ví, bedlivě sleduje každý váš počin a věřte nebo ne, uklidňuje ho to. Proč jsou pro něj neměnné rituály tak důležité? Zvyk je železná košile […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.