10.05.2022

Kdy čipovat štěně?

U nás v Česku je čipování psů povinné, ale v některých případech na to myslet nemusíte. Kdy čipovat štěně a co k tomu potřebujete vědět? 

Kdy je vhodný čas?

Veterinární zákon v ČR stanovuje, že všechna štěňata musí být očipovaná do 3 měsíců věku. Pokud přecházejí k novému majiteli dříve (například již ve 2 měsících), pak musí mít čip ještě než jdou do nového domova. Tuto povinnost stanovuje zákon od roku 2020. Existují ale i výjimky, kdy na čipování myslet nemusíte.

Zodpovědný chovatel

Pokud kupujete štěňátko z chovatelské stanice, máte většinou po starostech. Zodpovědní chovatelé totiž podle zákona své vrhy před odchodem do nových domovů načipují a čísla čipů uvedou i do kupní smlouvy. Čip se aplikuje na levou stranu krku pod kůži a až půjdete se štěňátkem k veterináři, můžete si tam číslo čipu ověřit podle očkovacího průkazu.

Čipování štěňat v útulcích

Stejně tak se čipují všechna štěňata v útulcích. Smyslem toho je dohledat příště lépe majitele, aby se pes do útulku už nemusel vracet, alespoň ne na dlouho. Čipování by měl zajišťovat vždy veterinář nebo veterinární technik. Když si tedy štěně z útulku přivedete domů, pravděpodobně už je také čipované (mrkněte do očkovacího průkazu) a nemusíte nic řešit.

Nezapomeňte na registraci

Ať už čipujete nebo už máte štěně s čipem, myslete také na registraci. Můžete si vybrat z placených národních registrů nebo registrů čipů zdarma. Registrací čipu zvýšíte šanci, že se se svým štěnětem zase setkáte, pokud se ztratí. Více o registraci a doporučených registrů najdete zde.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.5(4 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

29.09.2023

Jak naučit psa klidu i ve stresových situacích?

Zůstat v klidu je důležitá vlastnost, která se dá naučit a trénovat. Jak u lidí tak u psů. A jde o praktickou dovednost při návštěvách veteriny, obcházení rozzuřených psů nebo třeba vánočním shonu. Jak na klidného psa?  Proč je klid důležitý? Protože neustálé napětí, očekávání a stres neprospívají fyzickému ani psychickému zdraví. V dnešní době […]

přečíst článek
16.09.2023

#39 Lenka Ležalová: Psí čich a aktivity s ním spojené

Lenka Ležalová je trenérka, která založila projekt čuchej.cz. Z něj také vychází téma našeho povídání. Probrali jsme, v čem se psí čich liší od toho lidského a jak to ovlivňuje rozdíl ve vnímání světa. Řešili jsme, kdy je vhodnější využít hersenwerk a kdy naopak nosework. Jak vybírat materiály čichacích hraček na míru pejskovi. Nebo jaké […]

přečíst článek
15.09.2023

Každodenní rituály a proč jsou důležité?

Každé ráno vstáváte obvykle stejnou nohou, absolvujete stejné kolečko (toaleta, koupelna, kuchyň) a nejspíše si čistíte zuby stále stejnou rukou. Ani si to možná neuvědomujete. Váš pes tohle všechno přesně ví, bedlivě sleduje každý váš počin a věřte nebo ne, uklidňuje ho to. Proč jsou pro něj neměnné rituály tak důležité? Zvyk je železná košile […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.