15.01.2025

Uklidňující “calming” marker a jeho síla

Calming marker je specifické použití markeru, který používáme ve spojení s klidnou situací nebo později s cílem uklidnit psa a vytvořit pocit klidu. Může se jednat například o slova jako “v pořádku”, “v klidu” pronášená klidným hlasem.

Vedlejší účinky klasického markeru

Známe použití klasického markeru v tréninku. Klikáme nebo říkáme náš slovní marker, typicky slovo jako “šik”, “čik”, “jo”. Tento marker typicky znamená, udělal jsi to dobře, dostaneš odměnu, můžeš s tím chováním skončit. Klasickým podmíněním spojujeme tohle slovo s odměnou. 

Tím, že tohle slovo používáme velmi často a chceme ho používat velmi často, nabírá na hodnotě. To určitě chceme, ale časem zjistíme, že může pejska trochu hecovat, rozjíždět, excitovat. Většinou i marker říkáme takovým nadšeným tónem hlasu. Jsme rádi, že se něco povedlo, přichází náš nadšený marker a odměna. Můžete to i vyzkoušet, když svůj marker řeknete, pes s velkou pravděpodobností trochu zrychlí, rozvrtí se mu ocásek, bude nadšený. Všechno z toho je v pořádku a žádané.

Kdy se hodí calming marker

Ale mohou nastat situace, kdy naopak potřebujeme klid. Do takových situací nám pak náš klasický marker může přinášet zbytečný excitement, vzrušení. Proto existuje uklidňující “calming” marker. Pro mě to jsou slova “v pořádku”. Říkám “v pořádku” a psa odměňuji velmi v klidu, typicky ne odměnou úplně té nejvyšší hodnoty, která může do situace také přinášet zbytečný excitement. 

Vidím, že pes zaregistruje nějaký zvuk z chodby, říkám “v pořádku” a v klidu odměňuji. Tento marker spojuji pouze s klidnými situacemi. Občas ho zapojuji do tréninku odložení na dece nebo do tréninku ošetření se souhlasem. Obojí jsou totiž velmi klidné situace a můžeme v nich posilovat hodnotu tohoto markeru. 

Zvěrokruh Generali Kong Tribal

Na co si dát pozor

Jako vždy, nemůžeme začít marker rovnou dávat do situací, kdy je náš pes příliš nervní. Potřebujeme ho postupně zapojovat do klidných situací a dávat pozor na to, aby potom, co tento marker řekneme, se nikdy nenastalo nic špatného. Takže typicky neřeknu “v pořádku” ve chvíli, kdy se k nám řítí cizí pes. To pak vůbec v pořádku není a marker si tím pokazím. Ale potom, co máme marker natrénovaný, ho můžeme používat třeba když jdeme na delší vzdálenost kolem psů, vidíme, že nám pes tuhne, ale víme, že cizí psi nepřiběhnou. Můžeme říct “v pořádku” a v klidu si odměnit. 

Musíte ho používat?

Pokud by vám z toho měla jít hlava kolem, klidně se na calming marker vykašlete a používejte všude svůj standardní marker. Nebude to špatně, jen nám použití calming markeru a rozlišení od našeho klasického může přidat pár procent k dobru. 

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
0(0 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

28.04.2025

Stacionární target – rozlišování stran

V minulých dílech jsme si představili stacionární target jako užitečnou tréninkovou pomůcku, která má v praxi mnoho využití. Také jsme probírali jednotlivá kritéria chování, která by měl náš pes zvládnout. Pokud se nám tedy vše uvedené již podařilo a náš pes umí spolehlivě ťuknout nosem do targetu i na větší vzdálenost a je schopen povel k targetu spolehlivě […]

přečíst článek
23.04.2025

Přivolání – jak se inspirovat v tréninku prasátka?

Existuje několik chování, u kterých majitelé psů tak nějak spoléhají, že je zvíře pochopí samo od sebe a nějakým tréninkem se nezabývají. „Počkej tady, neotravuj, nežer to…“ jsou toho příkladem. A psi mají tu úžasnou vlastnost, že to opravdu v řadě případů pochopí. Ovšem někdy také ne. Pak ten osvícenější majitel začne psa trénovat a svůj […]

přečíst článek
21.04.2025

5 tipů na jednoduché čichací hry

Psí čich je fascinující nástroj, kterým si pes mapuje svět, učí se a také se baví. Čichání je pro psy přirozenou a uspokojující činností – využívají svůj nos nejen k získávání informací, ale i k relaxaci a uvolnění. Pokud hledáte způsob, jak svého psa potěšit a zároveň ho mentálně stimulovat, zkuste čichací hry. Jsou snadné […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.