26.06.2024

Trigger stacking, neboli střádání stresu

Pojem, který by měl každý majitel reaktivce znát. A vlastně nejen reaktivce. (To se ale ve výsledku týká víceméně všech dovedností a principů, které si v této sérii popisujeme – nejsou jen pro majitele reaktivců.) Vysvětlíme si, proč pes některé situace zvládá, ale pak v naprosto stejné situaci vyjede, jak ke střádání stresu dochází nebo co dělat, abychom hladinu stresu u psa zase snížili.

Proč někdy vyjede a někdy ne?

Představte si, že váš pes projde kolem psa, který je pár metrů od vás, a situaci zvládne moc hezky. Za chvilku se podobná situace opakuje znovu, stejný výsledek. A ve třetí situaci, i když zcela totožná, vám pes vyjede. Proč?

Je to právě z důvodu hromadění stresu v organismu. Každá takováhle situace vyvolá nějaký stres a i když převážná část z něj po konci situace opadne, může se stát, že hladina stresu neklesne zcela na původní hladinu. A tyhle zbytečky se vám během procházky mohou nastřádat, až najednou pes vyjede v situaci, kterou by, pokud by byla jedna, v pohodě zvládl.

Důležitý odpočinek

Proto je tak důležité pamatovat u reaktivců na odpočinek. Ať už celkově po procházce nebo i v rámci procházky. Tam se bavíme například o využití klidnějšího prostředí, prostoru a času pro čmuchání nebo používání delšího vodítka.

Střádání stresu je také důvod, proč bychom měli pamatovat na to, do jak těžkého prostředí psa bereme. Pokud ho vezmeme mezi moc lidí, psů, tramvají, a všechno z toho na toho konkrétního psa vytváří nějaký tlak, může se nám po chvíli začít přetáčet zkrátka proto, že těch impulsů bylo moc. I kdyby každý jednotlivý z nich běžně zvládl.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(40 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

13.01.2025

Pes jako „měrka našeho stavu“

Odborným tréninkem zvířat včetně psů se zabývám už hezkou řádku let. A čím déle to dělám, tím jasnější mi je, že některé problémy se pouze tréninkem vyřešit nedají. Myslím tím takové situace, kde pes reaguje na příčinu hluboko v mysli (nebo chcete-li duši) jeho člověka. Některé problémy samotný trénink nevyřeší Takových příkladů je mnoho a obvykle […]

přečíst článek
07.01.2025

#69 Gabby Harris: The spirit of animal training

Jedna z nejlepších světových trenérek zvířat přijala naše pozvání do podcastu. 🤩 S Gabby Harris si budeme povídat o tréninku, zvířatech, změnách v myšlení společnosti, komunikaci, vztazích mezi člověkem a zvířetem, o ošetření se souhlasem, vzdělávání nebo porozumění. Náš rozhovor by si měl poslechnout každý, kdo se zajímá o trénink, myšlení zvířat a vztah, který […]

přečíst článek
06.01.2025

Jak zlepšit přivolání (10): Nejčastější chyby

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.