Pokud se Vám poštěstilo zhlédnout skvělou přednášku Kena Ramireze na letošní MET konferenci, možná Vás také zaujala část o jeho používání masek a převleků při tréninku psů. To využívá mimo jiné i u psů trénovaných pro nasazení v ozbrojených složkách a dalších typech služebního nasazení.
Význam převleků pro desenzitizaci
Jedná se o další z technik desenzitizace a v tomto případě i generalizace. V jedné ze starších přednášek zmiňuje Ken hezkou myšlenku o desenzitizaci v prostředí tréninku mořských savců. Říká: „Naším cílem je, aby v případě, kdy přijde tornádo a odnese střechu budovy, se na sebe naše běluhy podívaly a řekly si: „Podívej, co si na nás trenéři dneska připravili.“.“
Cílem celé práce na desenzitizaci samozřejmě je, aby zvíře bylo schopné pracovat za jakýchkoli podmínek a v jakémkoli prostředí. Pokud využijete v tréninku pomocníka oblečeného do masky, případně oblečeného do zvláštního oblečení a ještě vybaveného berlemi, připravujete vašeho pejska na situaci, kdy se čímkoli zvláštní a neznámá osoba objeví na scéně.
Trénink generalizace
Druhá funkce použití masek a převleků v terénu potom souvisí s problematikou generalizace. Tedy zobecnění daného chování a významu signálu pro jeho provedení (povelu). Generalizace je totiž něco, co psům a zvířatům obecně, oproti nám, lidem, zpravidla jde mnohem hůře.
V již zmíněné přednášce Ken povelu svého psa a má při tréninku na hlavě a přes obličej vydlabanou halloweenskou dýni. Nezkušeného psa může taková změna dosti rozhodit. V mé praxi jsem viděl poměrně různorodé reakce psů na to, když si jejich majitel na trénink nasadil masku. Někteří psi se začali majitele najednou bát a vrčet na něj. Samozřejmě nebyli schopni provést ani velmi jednoduchá a dobře naučená chování.
Každý pes reaguje jinak
Moje labradorka poté, co jsem si poprvé nenápadně nasadil masku, značně znejistěla. Začala se projevovat velmi hyperaktivně a celkově značně zrychlila. Jednoduché povely byla schopna provést, byť s mnohem menší jistotou a přesností než obvykle. Ale u složitější chování, jako je třeba target na levou a na pravou stranu už splnit nedokázala. Potkal jsem také pár psů, které maska nijak zvlášť nezajímala. V podstatě od první chvíle byli schopni situaci přečíst a pracovat velmi podobně, jako kdyby jejich majitel na sobě žádnou masku neměl.
Jak se psy trénuju já?
Osobně v tréninku s klienty používám v současné době 4 typy převleků. Ty v zásadě představují rozklad kritérií od nejjednodušších po ta nejtěžší. První z nich je barevná klaunská paruka, druhá je potom bílá „Anonymous“ plastová maska přes obličej. Třetí úrovní je gumová maska čerta přes celý obličej. Tato maska navíc způsobí, že pokud si ji na sebe oblečete, vaše dýchání začne zvukem připomínat Darth Vadera z hvězdných válek a zároveň mění hlas. No a jako finální level používám masku tyranosaura. Ta má spodní čelist zhruba v úrovni čela člověka, takže navíc opticky zvětšuje. Někteří psi mohou mít strach z otevřené tlamy a odhalených zubů. Už na samotné přiblížení masky tak můžou reagovat vyhýbavě a ostražitě.
Tyto masky v tréninku používám ze začátku ve známém prostředí a postupně je přenáším i do terénu. Umím si představit, že asi není úplně pro každého vzít si masku dinosaura např. v parku v plném lidí a trénovat takhle svého psa. Mně to ale připadá jako docela zábavné a i užitečné z toho pohledu, že jde do jisté míry o vystoupení z komfortní zóny. Navíc se v tu chvíli stáváme středem pozornosti. To je samo o sobě další změna. A přesah, který tím vznikne, se samozřejmě může hodit nejen na zkouškách a soutěžích.
Za sebe bych asi každému doporučil, aby si trénink v masce se svým psem vyzkoušel, pro většinu lidí je to skvělá a zábavná zkušenost. A samozřejmě si kvůli tomu nemusíte masku rovnou kupovat. Stačí si ji někde vypůjčit, třeba právě maska čerta nebo Mikuláše se u někoho z vašich známých jistě najde.