14.08.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 7)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat. 

Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se vždy liší dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují.

Pojďme se ale podívat na další malý tip – další malý puzzlík do skládačky, který je stěžejní v nácviku spolehlivého přivolání.

Automatické chování

Automatickým chováním myslím takové chování, které pes provede bez slovního povelu páníčka. Povelem je většinou něco v prostředí, nebo konkrétní situace, případně vnitřní stav psa. Souvisí s očekáváním psa, co se bude v danou chvíli dít.

Automatická chování jsou takové procházkové zkratky, které nám pomůžou, aby byl na našeho psa spoleh. Často jsou to chování, pro která máme i slovní povel, ale díky konzistentnímu provedení a odměňování povelu v určité situaci už pes začne chování nabízet sám od sebe.

Konkrétní příklady

Opět tady platí, že jaká konkrétní chování využijete, bude individuální dle vašeho pejska a životního stylu. Tady je pár příkladů:

Sebekontrola

Je základem všech automatických chování. Je to dovednost, která pomáhá psovi se v dané chvíli správně rozhodnout. Více jsem se o ní rozepsala v minulém článku.

Pozornost při novém podnětu v prostředí

Pozornost, když se na procházce objeví pes, běžec, nebo cokoliv dalšího. Od malička jsem svoji fenku přivolala a hodně odměnila pokaždé, když se v prostředí objevilo něco zajímavého. V těžších situacích jsme cvičily hru Podívej se na (Look At That). Teď už se Reeva sama zastaví a otočí se na mne a čeká, jestli si ji zavolám, nebo jí dám volno, že se může jít na tu věc podívat.

Zejména pro klidnější procházky, kde je objevivší se pes / člověk / kolo pro psa velmi výraznou změnou v prostředí, je automatická pozornost velmi praktická. V rušnějším prostředí, jako je městský park, to může fungovat podobně. Jen spouštěčem pro pozornost nebudou všichni psi a lidé, kteří jdou okolo, ale něco specifičtějšího, na čem se svým psem pracujete a je pro něj těžké to ignorovat.

Zastavování na fyzické hranici

Zastavení na okraji chodníku, prahu bytu, v brance, či čekání na povel při vyskočení auta. To jsou automatická chování, která využije mnohý městský pejskař. Uberou nám totiž nutnost psa přivolávat, nebo okřiknout, když vyběhne předčasně ze dveří, seskočí z chodníku do silnice, nebo vyskočí z auta, než na něj stihnu připnout vodítko. Pes sám rozpozná hranici, na které má počkat, než zazní uvolňovací povel.

Vzdálenost od majitele

Držení určité maximální vzdálenosti od majitele nám velmi pomůže s přivoláním. U některých pejsků můžeme mít malou vzdálenost zadarmo (zejména u těch nejistých, kteří se cítí bezpečněji v naší blízkosti). U některých plemen, jako jsou třeba ohaři, se může zdát zkracování vzdálenosti téměř nemožné. A tak jakou vzdálenost pro vašeho psa zvolíte, závisí na možnostech vašeho psa a bezpečnosti prostředí, ve kterém se pohybujete. 

Se zvykáním na správnou vzdálenost nám pomůže stopovačka a kombinace různých her a cvičení. Za odměnu budeme mít psa, který je zvyklý se pohybovat jen blízko u nás a tím pádem je lépe odvolatelný od podnětů za touto hranicí.

Zvěrokruh Generali Kong Tribal

Nevycházení z lesní cesty

Toto je nelehká dovednost na naučení, protože tu není jasná hranice, jako je třeba obrubník u chodníku. Proto je dobré na tento fakt zvykat štěňátka hned od malička. Využijeme ji hlavně u psů, kteří mají tendenci lovit zvěř. Pokud je necháme neustále vybíhat z cesty do podrostu, mnohokrát zvyšujeme šanci, že vyplaší zajíce, nebo bažanta.

Klid

Mnohokrát omílané téma, ale přesto na něm mnoho lidí málo pracuje. Klid na dečce, v kleci, při čekání kdekoliv, v přítomnosti lákavé akce (děti s míčem, běhající pes) nám může ušetřit mnohé náročné odvolávání.

Ukončení hry s druhým psem

Štěňátka od malička učím odvolání v momentě, kdy druhý pes hru zastaví, nebo již po prvotním očmuchání, když druhý pes dá najevo, že o další kontakt nemá zájem. Vychováváme tím pejska, který bude mít schopnost z interakce na povel “Jdeme”, nebo přivolání ve vhodnou chvíli odejít, anebo ji samostatně ukončit.

Klid okolo lidí a odvolání z vítání

Typickým příkladem, kde automatická chování mohou fungovat lépe, než přivolání, je vítání se s lidmi u přátelských psů. Pro mnoho psů je jednodušší naučit se ignorovat kolemjdoucí, než být odvolatelný z momentu, když už po člověku skáčou.  Při vítání známých mi zase u některých pejsků dobře funguje strategie krátkého, opakovaného vítání, trvajícího asi 2 vteřiny, než pejsek stihne vyskočit. Pak následuje přivolání a vypuštění na další krátké vítání. Opakováním už se psovi přivolání od člověka zautomatizuje a dělá je již sám, anebo je lépe odvolatelný.

Proč a kdy učit automatické chování?

Automatická chování jsou velmi široký pojem a není mým cílem mít pro ně úplně přesnou definici. U některých chování je to velmi jasné a vyžadujeme od psa stoprocentní spolehlivost (zastavení na chodníku). U mnohých chování (ukončení hry s druhým psem) je zařazení do této kategorie volnější a je spíše jistým očekáváním slovního povelu, kdy je pes připraven poslechnout, ještě než povel vyslovíme. 

Automatizace chování je především určitým cílem, který by měl mít v hlavě člověk. To mu umožní být na procházkách konzistentní a čitelný pro psa. Automatická chování jsou tedy stejnou měrou automatická pro psa, jako pro jeho člověka.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.5(1 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(40 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

04.12.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 9)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek
25.11.2024

Trénujte nesouvisející blbiny

Taková rada se může zdát, že na první dobrou s tréninkem reaktivců úplně nesouvisí. Já ji přitom pokládám za jednu z velmi podstatných. Trénujte zdánlivě nesouvisející blbiny, triky, povely a posune vás to i v tréninku reaktivce. K čemu je to dobré? I v tréninku reaktivců je snadné se začít soustředit jen na to, co […]

přečíst článek
18.11.2024

Skokové disciplíny pro bull plemena a jak s nimi začít

Už od mala je dobré učit teriéry typu bull správné hře s vámi, hru podporovat a učit je kousat do vhodných hraček a pomůcek místo toho, aby kousali do vás. Tím, že máme hračku nebo peška pod kontrolou, můžeme krásně učit psa, za jaké chování a po jakém signálu si může hračku vzít, lovit ji nebo […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.