Přiznávám bez mučení, že titulek tohoto článku je tak trochu clickbait. První, co se většině lidí nejspíš v této souvislosti vybaví, je využití spreje jako averzivní pomůcky, sloužící k trestání nežádoucího chování. Proč jej ale zmiňujeme zde, v médiu zaměřeném na trénink prostřednictvím metodiky pozitivního posilování? No, já si totiž myslím, že zkušenost se sprejem na vodu by měl mít úplně každý pes. Byť tedy půjde o zkušenost zcela jinou než je ta, kterou jsem popsal v předchozích řádcích.
Sprej na vodu v pozitivním tréninku
Já jsem na základě svých zkušeností přesvědčen, že trénink se sprejem na vodu má smysl pro každého psa a jeho majitele. Abych vás ale zbytečně nezdržoval, pokračovat ve čtení pro vás nemusí mít smysl, pokud splňujete jednu z následujících podmínek:
- Chcete stříkání vody sprejem používat jako způsob k potrestání nežádoucího chování.
- Váš pes stříkání vody ze spreje aktivně vyhledává a užívá si jej. Tady ale pozor, existují psi, kteří si užívají pokud je kropíte zahradní hadicí, ale klasický rozprašovač je jim přesto nepříjemný. Pokud je toto případ vašeho psa, pak ve čtení klidně můžete pokračovat.
Ve skutečnosti většina psů nemá kontakt s vodou z rozprašovače příliš ráda. To je ostatně důvod, proč se jedná o relativně oblíbenou averzivní pomůcku. Například moje labradorka na ní reagovala tak, že okamžitě utekla a následně se tvářila, jako bych se jí pokusil zabít. Většina psů bude mít reakci o něco slabší. Půjde spíš o to, že jim to “pokusné stříknutí” bude nepříjemné a pokusí se mu vyhnout. To nicméně bohatě stačí k tomu, aby pro ně měl trénink rozprašovače smysl.
K čemu je to dobré?
Možná si teď říkáte, že to je sice hezké, ale pořád jsme se nedostali k tomu, k čemu je takový trénink vlastně dobrý. Pokud se pozitivním tréninkem již alespoň okrajově zabýváte, pravděpodobně jste zaznamenali něco, čemu se říká například “ošetření se souhlasem”. Stručně řečeno se jedná o nácvik veterinárních procedur na základě volby zvířete, s využitím START a STOP signálů.
A podle mě je rozprašovač ideální příprava na takový trénink, ještě předtím, než začnete samotné START a STOP signály, tzn. chování, jako je výdrž bradou na targetu apod.
Zadruhé, u mnoha takových procedur, jako je například stříhání drápků, je poměrně složité plynule zvyšovat intenzitu působení averziva. A tohle jde u rozprašovače velmi snadno. Zaprvé můžete plynule měnit úhel, pod kterým na psa stříkáte a tím řídíte, jak moc kapek a kam mu v tu kterou chvíli dopadne. Zadruhé běžné, např. holičské nebo zahradnické rozprašovače, které jsou běžně v prodeji, mají možnost regulace proudu vody. Můžete zde plynule nastavit, zda půjde pouze o “mlhu” nebo na druhé straně vyloženě o “paprsek”.
Jak trénovat pomocí rozprašovače
Samotný princip nácviku je velmi jednoduchý a jedná se vlastně o klasické podmiňování. Párujete zvuk rozprašovače s významným a příjemným podnětem, ideální je použít pamlsek dostatečně vysoké hodnoty. Jak už to tak ale v tréninku zvířat bývá, uvedení jednoduchých principů do praxe nebývá tak přímočaré, jak to na první pohled vypadá.
Při samotném nácviku doporučuji postupovat o něco pomaleji a “defenzivněji”, než by si situace na první pohled žádala. Psi mají totiž oproti většině jiných zvířat jedno specifikum, které je ovšem velmi zrádné. Velká část je schopna velmi dlouho maskovat frustraci a nedat na sobě znát, že mají nějaký problém. Může se vám tedy snadno stát, že váš pes na sebe několikrát nechá stříknout, s chutí přijímá a pamlsky, ale po několika pokusech najednou uteče a začne se spreje bát.
U mě obvykle první fáze trvá zhruba týden. To postupuji tak, že psovi pouze ukážu rozprašovač a rukou pohybuji vždy směrem od psa. Tzn. nemířím na něj, stříknu vodu za sebe, tedy směrem od psa. Já vlastně tvořím mezi psem a sprejem bariéru tělem. A pro jistotu si ještě od psa udržuji větší vzdálenost. Na začátku klidně na druhém konci místnosti a pamlsky odhazuji směrem k němu.

Rozprašovač jako klikr
Stejně jako u klikru je zde samozřejmě nutné dodržet správnou mechaniku. To znamená nejdřív stříknout a teprve následně udělat pohyb rukou, která odměňuje. Jinak spárování neproběhne správně.
Po nějaké době (standardně jde tak o 3 – 4 tréninkové lekce) uvidím, že pes reaguje na zvuk rozprašovače podobně jako na klikr. “Zbystří” a podívá se do místa, odkud přichází odměny. Pro jistotu ale ještě nepokračuji na další krok a nějakou dobu zvuk spreje dál “nabíjím” párováním s pamlskem.
Zvyšování kritérií
Pokud se vše daří dobře, můžu pomalu a opatrně natáčet sprej směrem k psovi a stříkat k němu blíže a blíže. Po chvíli “náhodou” psovi spadne jenom pár kapek na méně citlivé místo, jako je např. bok nebo záda. Rozhodně mu zatím nechci stříkat na čenich, oči nebo uši. Já se většinou řídím pravidla, že na jedno stříknutí, kdy voda dopadne na tělo psa, následují dvě nebo tři, kdy zase stříkám zcela mimo. A samozřejmě každé stříknutí vždy páruji s pamlskem. Ve stejném duchu potom můžu pokračovat a intenzitu působení zvyšovat, případně začít stříkat i na tato citlivá místa.
Bezpečnost na prvním místě
Zde ale samozřejmě opatrně, proud vody přímo do oka nebo do oční dírky může být nebezpečný a způsobit poranění. Takže větší proud raději na tato místa nepoužívejte. Pochopitelně také není rozumné psovi do nosu a očí kapat nebo stříkat vodu z kohoutku. Já např. pro nácvik aplikace nosní vakcíny používám malý rozprašovač na parfém naplněný fyziologickým roztokem.
Rozprašovač a reaktivci
V praxi se mi ale práce s rozprašovačem velmi osvědčila i u reaktivních psů. Pokud zvířeti zcela změníte asociaci a z původně nepříjemného podnětu uděláte podnět příjemný, je to další způsob, jak budovat “mentální prostor” a posunout reakční práh zvířete.
Zároveň za mne jde o skvělou příležitost natrénovat si celou mechaniku protipodmiňování a dávkování působení intenzity nepříjemného podnětu a jeho párování s podnětem příjemným.
Co když se můj pes opradu bojí a trénink nefunguje?
Stále je však nutné mít na paměti, že celý postup nelze aplikovat zcela mechanicky. Stále zde existuje riziko, že se v procesu něco pokazí nebo se váš pes bude od začátku bát rozprašovače ještě předtím, než vůbec poprvé vodu stříknete za sebe. Zde je pak nutné celý postup pozměnit.
Pokud si tedy nejste jisti, je určitě vhodné postup od začátku koordinovat s trenérem. I tak bych ale každému majiteli psa trénink s rozprašovačem doporučil, ať už máte malé štěně, které přivykáte na manipulaci, nebo dospělého reaktivce.