08.07.2024

Sporty pro bull teriéry

Původní pitbulteriér a jeho blízcí příbuzní byli šlechtěni k zápasům proti sobě nebo proti jinému zvířeti. Takoví psi rozhodně nemohli jít do ringu bez kondice a nepřipraveni. Bezpochyby potřebovali trénink. A bylo na majitelích, aby svého psa dostali na domluvenou váhu a do ‚,fight‘‘ kondice. Bylo to dost podobné jako v některých bojových sportech.

Jaké aktivity jsou vhodné pro bull plemena?

Šlo tedy o budování fyzičky, posílení tlamy, trénování zákusu, práci s dynamikou atd. Majitelé se prostě snažili o posílení celého těla a chuti pracovat. Ideální pro psa bylo běhání, které bylo i z bezpečnostních důvodů později prováděné na trenažeru, dnešním treadmillu. Zákus a posílení tlamy trénovali na zavěšeném pešku nebo kůži, kdy měl pes viset co nejdéle. Další aktivitou byl tah břemene za sebou neboli weight pulling. 

Z aktivit, které dogmani dříve využívali k přípravě psa na zápas, se vyvinuly dnešní bull sporty.  Jde o soubor disciplín, které by se daly rozdělit na skokové, tahové, běžecké a zaměřené na zákus.

Skákání

Do skokových disciplín patří high jump, long jump, classic jump, wall climbing a a-frame. 

Tahání

Tah břemene je buď na krátkou vzdálenost 4 metry a jde o diciplínu weight pulling, kdy pes tahá mnohonásobek své váhy v řádech tun. Nebo delší vzdálenost cca 20 metrů a víc, kdy pes tahá obvykle svojí váhu. Tady jde o drag pull sprint. 

Běhání

U běžeckých disciplín pes běhá na treadmillu v čase 2 minuty nebo jsou různé běhy za střapcem. Můžeme sem i zařadit monkey track, ve kterém jde o běh přes překážky. Něco jako ‚,primitivnější‘‘ agility, ale s vodítkem. 

Zákus

Do disciplín zaměřených na zákus patří tug of war, kdy se přetahují o nějaký předmět, a hang time. Na závodech se můžete setkat s různými disciplínami i pravidla, protože se vše stále vyvíjí.

Výhody psího sportu

Z jejich počtu a zaměření je vidět, že si je opravdu z čeho vybírat. Je málo všestranných psů, které baví všechno a ve všem vynikají. Ale něco je bavit bude a vy zas máte aktivitu, ve které se můžete společně zlepšovat.

Bull sporty nemusíte dělat jako aktivní závodníci. Je to za mě skvělá aktivita, ve které se dokáží psi najít a naplní si z části svoje potřeby. Naučí se zklidnit a vnímat ve vysokém rozrušení, což se může hodit i v běžném životě. A hlavně je jednoduše a bezpečně unavíte za celkem krátkou dobu.

Jak začít, čeho se u bull sportů vyvarovat a bližší seznámení s disciplínami probereme příště.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
0(0 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.