18.11.2024

Skokové disciplíny pro bull plemena a jak s nimi začít

Už od mala je dobré učit teriéry typu bull správné hře s vámi, hru podporovat a učit je kousat do vhodných hraček a pomůcek místo toho, aby kousali do vás. Tím, že máme hračku nebo peška pod kontrolou, můžeme krásně učit psa, za jaké chování a po jakém signálu si může hračku vzít, lovit ji nebo se o ní přetahovat. To je základ k většině disciplín. 

Pes musí mít nějakou sebekontrolu, aby se na startu nepřetáčel a věděl, že když bude klidně sedět nebo stát, přijde signál, po kterém si peška může vzít. Na startu potřebujete mít u skoků klidného psa, který myslí a ví, co se po něm chce. Musíte vnímat, u které disciplíny je potřeba psa namotivovat a u které ho zklidnit. Každý pes je originál. Pojďme si představit jednotlivé disciplíny.

High jump; skok do výšky

V této disciplíně má pes za úkol vyskočit co nejvýše na peška zavěšeného na konstrukci, zakousnout se a držet minimálně 3 vteřiny. Tady se dá krásně začít bez jakéhokoliv vybavení. Kdo svého psa zná a ví, že má pes dobrý odhad při zákusu peška, má sílu v tlamě a dokáže držet a přetahovat se několik vteřin, může postupně peška držet výš a výš, aby si pes pro něj musel vyskočit a držet. Držte to na straně, kde je poutko nebo přímo za něj, aby jste pak jednodušeji přešli na zavěšeného peška. 

Cílem ze začátku je, aby pes pochopil, co má dělat a získal sebevědomí úspěšnými pokusy. Budou se hodit, až peška zavěsíte na lano. Ze začátku je dobré použít silnější gumolano, aby jste ten zákus zjemnili a psa ten proti tlak podpořil k držení.

Peška držte jako u počátečního nácviku, aby měl pes jistotu, mohli jste mu popřípadě s peškem hnout a trochu mu pomoct. Nechtějte ze začátku hned dlouhý zákus a výdrž ve visu s nohama nad zemí. Naopak při dobrém zákusu, hned psa spusťte dolů a peška mu dejte. 

Jakmile pes ví, co má dělat, je potřeba najít ideální startovní vzdálenost. Drtivá většina psů na závodech skáče z jednoho maximálně z dvou kroků. Proto ani vy nezačínejte s velkým rozběhem, stačí na krok od peška. Platí to samozřejmě u všech disciplín, ale tady si na pády dejte opravdu pozor. Hodí se i pomocník, který psa chytí nebo pád zbrzdí, když by zákus nevyšel.

Wall climbing; šplh po kolmé stěně na peška

Jedna z nejatraktivnějších disciplín, kde má pes za úkol vyběhnout co nejvýš po kolmé stěně a zakousnout se do peška. Tady má pes oporu o stěnu, proto to vnímám jako méně náročné oproti skoku do výšky. Člověk bez vybavení může začít tak jak jsem začínal trochu punkově já. Stačí najít strom se silnějším kmenem, kde můžete psovi dát peška tak, by musel opřít přední o strom a peška si vzal. Postupně dáváte peška výš, aby pes po stromě vyběhnul. 

Jak tady, tak u stěny nenechávejte psy z výšky seskakovat nebo padat. Vždy je potřeba psa chytat. U stěny začněte stejně. Není potřeba hned peška zavěšovat. Mějte ho nejdříve v ruce a i po zavěšení peška nejdříve držte ze stejných důvodů jako u skoku do výšky. Jak pes odlepí zadní od země, máte vysvětleny pravidla. Pak už ‚,jen‘‘ zvedat výšku a najít ideální rozběh.

Long jump; skok do dálky

Na závodech se můžete se setkat s variantou, kdy se pes po rozběhnutí odráží z bedny (rádoby můstku) a skáče na návnadu do písku. Druhá varianta je skok přes tyčky položené na konstrukci. Tyčky jsou od sebe 10 cm a jdou vzestupně nahoru. První tyčka je ve výšce 10 cm a poslední na vzdálenosti 6 m ve výšce cca 40 cm.

Tady snad nemá na začátku žádný pes problém přeskočit pár tyček, když stojí člověk v doskočišti a vybídne psa ke skoku. Určitě to zkusí i oběhnout, kor když budete přidávat tyčky a bude pro něj náročné je přeskočit. Může se to stávat i ke konci, kdy už bude unavený. Nic se neděje. Návnadu nedávejte, vraťte ho na start a klidně nějaké tyčky odeberte, aby skončil úspěšným pokusem. Jak pes pochopí, v čem to spočívá, opět budete hledat ideální vzdálenost pro rozběh. 

Oproti skoku do výšky a stěně vás tady čeká práce s návnadou. Když si teda nevyberete ten jednodušší způsob pro člověka a nestojíte v doskočišti pár metrů za tyčkami s návnadou v ruce a dáte psovi návnadu po skoku přes tyčky. 

Ten druhý způsob spočívá ve fixaci návnady, kdy stojíte vedle konstrukce, peška držíte nad tyčkami tak, aby si pes ve skoku peška vzal. Ze začátku pes třeba návnadu podskočí nebo ji prostě netrefí. Nic se neděje. Musíte odhadnout místo, kde budete návnadu držet, aby ji pes ve své trajektorii skoku trefil a chytil.

U těchto disciplín neskákejte během tréninku víc jak 12 pokusů, končete vždy úspěšným pokusem a vždy myslete na bezpečí a zdraví psa. Důležité je vhodně trénink poskládat a nastavit tak, aby měl pes ve většině případů úspěch. Pokud chcete, aby byly výkony konstantní, pes dokázal pracovat se sílou odrazu a dobře odhadnul vzdálenost, můžete do tréninku zapojit skokové řady. 

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.5(1 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

04.12.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 9)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek
25.11.2024

Trénujte nesouvisející blbiny

Taková rada se může zdát, že na první dobrou s tréninkem reaktivců úplně nesouvisí. Já ji přitom pokládám za jednu z velmi podstatných. Trénujte zdánlivě nesouvisející blbiny, triky, povely a posune vás to i v tréninku reaktivce. K čemu je to dobré? I v tréninku reaktivců je snadné se začít soustředit jen na to, co […]

přečíst článek
18.11.2024

Skokové disciplíny pro bull plemena a jak s nimi začít

Už od mala je dobré učit teriéry typu bull správné hře s vámi, hru podporovat a učit je kousat do vhodných hraček a pomůcek místo toho, aby kousali do vás. Tím, že máme hračku nebo peška pod kontrolou, můžeme krásně učit psa, za jaké chování a po jakém signálu si může hračku vzít, lovit ji nebo […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.