17.02.2025

Psí nos a zima: Jak mrazivé počasí ovlivňuje čich a pachové podmínky

Zima přináší pro psy spoustu radosti – zasněžené procházky, svěží vzduch a zejména plno pachových dobrodružství v přírodě. Přestože psí čich patří mezi nejdokonalejší smysly, chladné počasí může ovlivnit, jak efektivně psi pracují s pachovými stopami. Jak vlastně psí nos funguje v zimě? Jak zima mění pachové podmínky a jak je zohlednit při čichání? O tom je dnešní článek.

Jak zima působí na nos psa?

Aby mohl psí čenich zachytit pachové částice, musí být vlhký. Studený a suchý vzduch však nosní sliznici vysušuje, což může čichání ztížit. Přestože se nos psa dokáže přizpůsobit, je důležité sledovat, zda není suchý nebo podrážděný. Pozor dejte i na posypovou sůl, která při kontaktu s čenichem může způsobit podráždění.

Vliv zimy na čich a pachové práce

  1. Mráz a vlhkost
    V mrazivém suchém vzduchu se pachové částice rozptylují rychleji a hůře ulpívají u země, což čichání komplikuje. Pachy jsou slabší, což zvyšuje náročnost čichání.  Naopak při vyšší vlhkosti pachy ulpívají u země déle a mohou být pro psa snadněji čitelné.
  2. Sníh jako záznamník pachů
    Množství pachových částic, které se obvykle rychleji ztrácí v suchém vzduchu se ve sněhu zadrží mnohem déle a jsou výrazně intenzivnější. To psům paradoxně může usnadnit práci. Psi tak mohou lépe vyhledat stopy zvířat, lidské stopy nebo pachové vzorky. 
Zvěrokruh Generali Kong Tribal

Tipy pro čichání v zimě

  • Přizpůsobte délku čichání
    Mrazivé počasí rychle unaví nejen vás, ale i psa. Zkracujte čichací hry i tréninky venku a dopřejte psovi přestávky na zahřátí. Kratší časové úseky jsou ideální pro to, aby pes mohl stále využívat svůj čich, ale zároveň nebyl vystaven nepříznivým podmínkám příliš dlouho.
  • Vyberte správné prostředí
    Silný mráz nebo ostrý vítr může být nepříjemný. Volte proto chráněná místa, například lesy nebo parky.
  • Používejte intenzivní pachy
    V zimě může být pro psy obtížnější zachytit méně výrazné pachy. Zvolte proto pamlsky nebo pachové vzorky s výraznější vůní, které pes snáze zachytí.
  • Zohledněte bezpečnost
    Vyhýbejte se čichacím aktivitám venku při teplotách pod -10 °C, silném větru nebo na zledovatělém terénu. Pokud pes vykazuje známky nepohodlí, například si otírá nos tlapkou nebo se třese, trénink přerušte.

Alternativa: Čichání uvnitř

Při extrémních zimních podmínkách se čichací hry snadno přesouvají dovnitř, do interiéru. Ať už jde o schovávání pamlsků, pachových vzorků nebo hraní hlavolamů. Takové aktivity psa nejen zabaví, ale také mu umožní zapojit jeho nos i v teple domova.

Zima jako příležitost

Ačkoliv zima přináší pro pachové práce výzvy, zároveň otevírá možnosti pro nové zážitky. Trénink v chladném počasí pomáhá psovi rozvíjet jeho schopnosti a posiluje váš vztah. S trochou přizpůsobení si zimní čichání můžete užít naplno – a objevit kouzlo této sezóny spolu se svým psem. 🐾

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.03.2025

7 čichových aktivit pro psa – kterou zvolit?

Psí čich je fascinující smysl, který otevírá široké možnosti zábavy, tréninku i spolupráce mezi člověkem a psem. Pokud přemýšlíte, jak obohatit život svého čtyřnohého kamaráda, čichové aktivity jsou ideální volbou. Jakoukoliv z nich můžete provozovat jako jednoduchou zálibu, seriózní sport, nebo dokonce profesionální činnost. Každá úroveň má své specifické nároky na čas, výcvik a vybavení, […]

přečíst článek
10.03.2025

Stacionární target stick – co to je a k čemu se hodí?

Ať už při tréninku mého vlastního psa (resp. fenky) nebo při práci s klienty využívám celou řadu pomůcek. Od těch základních, jako je klikr nebo bedýnka sloužící jako target pro přední nebo zadní packy, až po méně obvyklé, jako jsou různé masky a převleky, nebo autíčko na dálkové ovládání. Ale ještě jsem se zde podrobně […]

přečíst článek
03.03.2025

Je NEGATIVNÍ POSÍLENÍ opravdu jen špatné?

Tu a tam se setkávám s přístupem klientů, podle kterého je negativní posílení v moderním tréninku zvířat zcela vyloučeno a v podstatě trápením zvířete. To je ale dost neúplná představa. Ano, moderní trénink stojí hlavně na pozitivním posilování, ale jsou chvíle, kdy okamžitá úleva je pro zvíře důležitější potřebou. A pokud to neuvidíme, nebude trénink pro zvíře […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.