14.10.2024

Protahování (strečink)

Aktivní dynamický strečink je velmi důležitou součástí nejen u sportovních psů. Jakmile se tělo používá (a je jedno, jestli málo, hodně nebo středně), dochází k různým drobným kompenzacím v postoji i v pohybu. To často vede k zatuhnutí svalů v určité pozici. A nejen svalů!

S přibývajícím časem se daný problém jen prohlubuje, a proto je dobré znát možnosti protažení. My známe 2 způsoby a to je tzv. aktivní a pasivní strečink.

Pasivní strečink

Vezmete třeba nohu psa, natáhnete ji a chvilku držíte. Tento druh protahování je ale lepší nechat na profesionálech (fyzioterapeutech) nebo se nechat zaškolit. Často vás proškolí i v rámci poúrazové rehabilitace. Ačkoliv se to nezdá, pes není tak velký a my máme nemalou sílu, tudíž se může stát, že dostaneme psa do pozice, která je na něj moc.

Aktivní strečink

Aktivní strečink je, když vám pes dá nohu sám. Tedy si zvolí pro něj příjemný rozsah a když se mu to přestane líbit, buď vám nabídne jiný cvik nebo nohu stáhne. U aktivního strečinku není důležitý jen rozsah, ale také výdrž. Ideál je 25 – 30s. Nebojte se, pokud vám to na začátek nepůjde. Ne každý pes v pozici tak dlouho vydrží. Možností je vícero – nebaví ho to (hyperaktivní psi), táhnou ho svaly a je mu to nepříjemné, bojí se nebo je velmi excitovaný (zatnuté svaly neprotáhnete) nebo má obavu, že spadne (některé cviky vyvádí psa z rovnováhy a je na vás jestli zajistíte dostečnou oporu).

Postupně si tu představíme takové zlaté trio.

Kdy cvičit?

Ideálně po výkonu/procházce, kdy pes je zahřátý. Můžete klidně každý den, ale alespoň 1x týdně. 

Je strečink nebezpečný?

Díky tomu, že pes si sám určuje rozsah pohybu, je aktivní strečink poměrně bezpečný. Pokud si ale nejste jistí nebo je pes výrazně neochotný, je vhodné navštívit fyzioterapeuta a poradit se s ním.

Jestliže má váš pes nějaké zdravotní problémy, zařazení konkrétního cviku VŽDY konzultujte s ortopedem/neurologem/fyzioterapeutem.

Zvěrokruh Generali Kong Tribal

Aktivní strečink páteře a zadních nohou

Postavte psa na vyšší target. Výška by měla být max, výška jeho lokte. Pokud váš pes umí pracovat s targety, můžete na ně dát zadní nohy, aby neměl tendenci si s nimi nakročovat. Poté pomalu vytahujte psa tak, aby hlava, krk a záda byly v jedné linii. Nespěchejte. Zpočátku se pes může bát, že přepadne, a proto rozsah nebude velký. 

Abyste jej udrželi v pozici, můžete použít roll-on, paštiku nebo nějakou kapsičku. Úplně nedoporučuji nose touch, protože u toho pes tlačí do ruky, tedy automaticky zatíná svaly na krku. Co je zatnuté, nejde protáhnout.

Vydržte v pozici alespoň 10 s a postupně prodlužujte až na 30s.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

13.01.2025

Pes jako „měrka našeho stavu“

Odborným tréninkem zvířat včetně psů se zabývám už hezkou řádku let. A čím déle to dělám, tím jasnější mi je, že některé problémy se pouze tréninkem vyřešit nedají. Myslím tím takové situace, kde pes reaguje na příčinu hluboko v mysli (nebo chcete-li duši) jeho člověka. Některé problémy samotný trénink nevyřeší Takových příkladů je mnoho a obvykle […]

přečíst článek
07.01.2025

#69 Gabby Harris: The spirit of animal training

Jedna z nejlepších světových trenérek zvířat přijala naše pozvání do podcastu. 🤩 S Gabby Harris si budeme povídat o tréninku, zvířatech, změnách v myšlení společnosti, komunikaci, vztazích mezi člověkem a zvířetem, o ošetření se souhlasem, vzdělávání nebo porozumění. Náš rozhovor by si měl poslechnout každý, kdo se zajímá o trénink, myšlení zvířat a vztah, který […]

přečíst článek
06.01.2025

Jak zlepšit přivolání (10): Nejčastější chyby

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.