14.10.2024

Protahování (strečink)

Aktivní dynamický strečink je velmi důležitou součástí nejen u sportovních psů. Jakmile se tělo používá (a je jedno, jestli málo, hodně nebo středně), dochází k různým drobným kompenzacím v postoji i v pohybu. To často vede k zatuhnutí svalů v určité pozici. A nejen svalů!

S přibývajícím časem se daný problém jen prohlubuje, a proto je dobré znát možnosti protažení. My známe 2 způsoby a to je tzv. aktivní a pasivní strečink.

Pasivní strečink

Vezmete třeba nohu psa, natáhnete ji a chvilku držíte. Tento druh protahování je ale lepší nechat na profesionálech (fyzioterapeutech) nebo se nechat zaškolit. Často vás proškolí i v rámci poúrazové rehabilitace. Ačkoliv se to nezdá, pes není tak velký a my máme nemalou sílu, tudíž se může stát, že dostaneme psa do pozice, která je na něj moc.

Aktivní strečink

Aktivní strečink je, když vám pes dá nohu sám. Tedy si zvolí pro něj příjemný rozsah a když se mu to přestane líbit, buď vám nabídne jiný cvik nebo nohu stáhne. U aktivního strečinku není důležitý jen rozsah, ale také výdrž. Ideál je 25 – 30s. Nebojte se, pokud vám to na začátek nepůjde. Ne každý pes v pozici tak dlouho vydrží. Možností je vícero – nebaví ho to (hyperaktivní psi), táhnou ho svaly a je mu to nepříjemné, bojí se nebo je velmi excitovaný (zatnuté svaly neprotáhnete) nebo má obavu, že spadne (některé cviky vyvádí psa z rovnováhy a je na vás jestli zajistíte dostečnou oporu).

Postupně si tu představíme takové zlaté trio.

Kdy cvičit?

Ideálně po výkonu/procházce, kdy pes je zahřátý. Můžete klidně každý den, ale alespoň 1x týdně. 

Je strečink nebezpečný?

Díky tomu, že pes si sám určuje rozsah pohybu, je aktivní strečink poměrně bezpečný. Pokud si ale nejste jistí nebo je pes výrazně neochotný, je vhodné navštívit fyzioterapeuta a poradit se s ním.

Jestliže má váš pes nějaké zdravotní problémy, zařazení konkrétního cviku VŽDY konzultujte s ortopedem/neurologem/fyzioterapeutem.

Zvěrokruh Generali Kong Tribal

Aktivní strečink páteře a zadních nohou

Postavte psa na vyšší target. Výška by měla být max, výška jeho lokte. Pokud váš pes umí pracovat s targety, můžete na ně dát zadní nohy, aby neměl tendenci si s nimi nakročovat. Poté pomalu vytahujte psa tak, aby hlava, krk a záda byly v jedné linii. Nespěchejte. Zpočátku se pes může bát, že přepadne, a proto rozsah nebude velký. 

Abyste jej udrželi v pozici, můžete použít roll-on, paštiku nebo nějakou kapsičku. Úplně nedoporučuji nose touch, protože u toho pes tlačí do ruky, tedy automaticky zatíná svaly na krku. Co je zatnuté, nejde protáhnout.

Vydržte v pozici alespoň 10 s a postupně prodlužujte až na 30s.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

14.04.2025

Domeček – první věc, kterou pejska naučte

Kdybych měla vyjmenovat 3 klíčové věci, jednou z nich bude DOMEČEK (nebo MÍSTO). Jedná se o cvik, který využijete při cestování nejen autem, ale i doma. Pro pejska bude jeho domeček bezpečným místem, kde ho nikdo neruší a kam může kdykoli odejít. Navíc je to jednoduchý první povel a hodí pro učení spousty dalších chování. […]

přečíst článek
07.04.2025

Proč pes nesmí čokoládu?

Velikonoce jsou za dveřmi. Všude jsou vystavení čokoládoví zajíčci, vajíčka všech velikostí a barev. Pro nás je čokoláda neodmyslitelnou součástí Velikonoc a neskutečná pochoutka. Ale u psa může i malý kousek vést k otravě čokoládou, způsobit vážné zdravotní problémy a v některých případech i smrt. Vzhledem k tomu, že čokoláda je jedna z nejčastějších příčin intoxikací […]

přečíst článek
02.04.2025

Target jako nástroj pro seznámení s rušivkami

V minulém článku jsme probírali stacionární target. Je to jednoduché chování, které nám skvěle poslouží k přidávání rušivek a budování další „abstrakce“ kolem něj. Nyní na tomto článku budeme stavět a posuneme se na další úroveň. Pejsek se naučí díky targetu pracovat v rušném prostředí. Co už by váš pejsek měl umět? Pes už umí spolehlivě na […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.